Резитба на рози

Публикувай отговор
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Резитба на рози

Мнение от dar »

calico написа:Дар, колко годишни са ти остинките, това кой сезон ще им бъде?
Втори сезон. Сняг не сняг сърце не трае орязах и тях, Калико. Свалих им върховете, клоните, които вътре се преплитат до дъно.Маргарита има 5 добри клони с дължина от 40 до 60 см и от едната страна два от другата един клон дето са много много тънки и далеч от основните. Дали да не ги изрежа до земята? Пак ще тръгнат от там, какво ще кажеш? Другата е Хайд хол и двете са на ограда и съм ги преписал от теб :tzvetentze:
Тя ме затруднява повече. Един дебел бодлив клон към 80 см и на върха 4 разклонения има и ги оставих на 3-4 пъпки. И още клони, по тънки, но нормални, които са с множество вторични клони(6-7), някои до 60 см, други съм ги оставила на 40 см. Така ли да бъде или да ги скъсява или до дъно да ги махам? Голям зор
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Резитба на рози

Мнение от dar »

Греам Томас е на обелиск и там съм го овъртяла около него и махнах по 10-15 см от връхчетата .Такива има май три добри като дължина клони над 80 см, че може и повече и един лятото беше изрязан заради пробивач на 40-50 см и от там има две издънки с дължина 20 см някъде.
Алнуик ,дали така звучи на български :lol: , само по около 5 см връхчетата махнах, от есента е и сега е с височина към 50 см.
Кардинал Хюм, рязах пак само върховете и 2-3 Много тънки клончета. Сравнение с другите почти не е пипан. Така прочетох за него.
Ето това свърших. Ако трябва нещо да оправям дано е възможно :stiskam:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Ванинче, Флорентината е катерач и без опора няма да може. Засега нищо не режи от нея, изобщо не пипай дългите клони. Тя няма да може да ти направи фонтан като Айсберга, не е такава конструкция. Слагай някаква пирамида, дори и временна от три вързани кола горе кола и подвеждай нагоре дебелите клони, а тънките в основата засега не ги пипай. Те вероятно също ще цъфтят, и като почне да вади нови дебели клони от основата, тогава я прочисти- това ще стане след първия цъфтеж. На катерачи особено на млади катерачи, структурни клони не се режат, само ако има пробивач, инак не.

Дар, нищо не режи повече, не пипай Маргарита повече. добре си се справила, розите ти са млади и втората година храстовите може и да не се режат. :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10037
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 624 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

ivanina написа: Въпросът ми е силните клони, на тази им дължина ли да ги оставя за идващото лято, или да ги скъся за да прави розата добър корен ?
Дa,на тази дължина ги оставяш, от останалите остави 2та най-силни клона. И надявям се не сега в снега ще ги оправяш. ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Резитба на рози

Мнение от dar »

Добре, Грийни, а Хайд Хол и него ли да не пипам?
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10037
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 624 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

Даре, ти си разположила хайд хол по ограда и искаш да хоризонтираш клони като катерач ли? :hmmm:
Тя е типична остинка, с енергичен растеж; ако има място около нея, режеш на 1/3 от основата най-тънките клони, средните наполовина, а най-яките на 2/3. И става една огромна топка с цветове навсякъде по височина.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Грийни, моя опит с Хайд хола казва, че е по-добре да не я реже като типична остинка. Правих го една година и сбърках. Хайд хола е роза за хеджиране, за граница, за жив плет. Тя така е селектирана, че сама да се кръстосва извътре и да прави жив плет. Някъде Рачето беше написала, че я реже с храстореза. Аз нямам, но ако имах точно това бих направила- наистина като жив плет и само се оформя - на кълбо, на колона, на плет или както иска.
Дар, сега видях за тая роза, няма какво да и режеш, и тя ти е млада, остави я сега. догодина ще я оформиш само по повърхността на кълбо, или както искаш
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Резитба на рози

Мнение от Galq 03 »

Моля, помагайте :)
Това е Лимончело, цяла зима си стоя с листата ...че и с цвят тук-там, да режа ли нещо или само лека фризура по крайчетата?

Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от ivanina »

Благодаря, за съвета Калико! :tzvetentze:
Ще се вслушам в него, и подпорките ще приглася...колкото и да ми се щеше, розите да могат да се справят и без тях в живота . :hmmmmmm:
Всичко е въпрос до твърдост на розовите клонки... :hmmm:
Аз не искам да упражнявам силна намеса в природата им.
Давам им в тази част от градината си широки пространства и очаквам да ги видя в
пълният им потенциал като храст и цъфтеж. :shock: :stiskam:
Предстои ми, едно вълнуващо лято с тях! :liubov2:
пп.greeneyed, благодаря ти! :tzvetentze: Няма да бързам да режа сега в снега.
Аз сега му се радвам на снега, и не бих зарязала снежното празнуване заради розите! :twisted:
Време бол...напред! :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

Сериозно се притесних с размера на това Лимончело,но после видях ,че си на морето.Но все пак и се сещам колко джинджавки съм засадила около него.И не само,а и в цялата редица с 10-15 нови рози.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”