Резитба на рози

Публикувай отговор
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Резитба на рози

Мнение от kesten »

MedMary, тя голяма красавица твоята Симпатия. Като гледам, няма ли да тежи много на мрежата, ако я опънеш по нея?
Виж по-нагоре има много съвети от по-опитните от мен как да кастрим различните видове и в различните сезони.

Аз кастря всички катерачи /имам общо 5/ по един и същи начин, защото ги искам в общо взето в една равнина и да имам достъп до тях.

В другата тема показах червения катерач. Това са Perpetually yours и Penny Lane. Снимката е от втората половина на м.март, вече разлистени. Чистя всичко до основния клон. Най-важно е навеждането на клоните до почти хоризонтално положение.

След като ги подредя - изглеждат доста скромно- просто голи клони, но бързо тръгват късите клончета с цветовете. След прецъфтяване изрязвам отново клончетата на които е имало цвят, за да тръгнат нови.

Изображение
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Резитба на рози

Мнение от rumivarna »

kesten написа:
След като ги подредя - изглеждат доста скромно- просто голи клони, но бързо тръгват късите клончета с цветовете. След прецъфтяване изрязвам отново клончетата на които е имало цвят, за да тръгнат нови.

Изображение
Кестен, моля те кажи как именно режеш клончетата на които е имало цвят - премахваш целите клончето или режеш до първото 5делно листо? :P
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Резитба на рози

Мнение от denitsavm »

Руми, ще си позволя да ти отговоря на базата на моя опит - клоните, които една година са били хоризонтирани се режат целите, до най-долното или максимум 2-3 да се оставят. Това, защото аз се полакомих да оставя всички, като ги клъцнах на средна височина и от тях излезнаха само затапени и не цъфтяха. Розите си пускат нови шишове, които тази година цъфтят на върховете, а наесен хоризонтирам /като са твърде млади или вече презимували и се чупят /прегъват/ по-лесно, а есента е идеално за хоризонтиране/

В нета обаче има снимки на климбинг рози, на които са оставени стари клони, с изрязани страничните до дъно, т.е. с идеята да пуснат нови явно. Това не съм го пробвала. Преобладават снимките на рязането по моя начин, то си зависи и от розата ... ще взема да пробвам да оставя стар клон с изрязани до долу разклонения и да видим какво ще произведе

Ето една, на която са оставени само дългите миналогодишни шишове, които са нямали разклонения, което и аз практикувам Изображение
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Резитба на рози

Мнение от kesten »

Руми през лятото режа до 5 делно листо, а пролет до основа.
Това което Дени е описала подробно е и това което аз правя. Избирам няколко здрави клона от основата и тях оставям. Останалите отстранявам от основата. Само че на снимката на Дени- клонкита са като синусоида /нагоре-надолу/ а моите са в една посока. Незнам дали бих се справила така да ги подредя.
madMery
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Юли 10, '11, 08:39

Re: Резитба на рози

Мнение от madMery »

kesten, благодаря ти много! Досега аз не съм прилагала контролирана резитба. На Симпатия съм и махала само клони, които ми пречат, на Еден нищо не съм и кръцкала. Общо взето съм ги оставяла сами да се оправят. Опитах се да извия клони на Румба, ама не се получи и ги махнах ( отрязах). Определено Еден е подредена много красиво и не се нуждае от намеса. Ще приложа някоя техника на Симпатия. :D И това ще стане още другата седмица.
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Резитба на рози

Мнение от rumivarna »

Дени, Кестен, благодаря за отговорите :tzvetentze: Аз имам една Римоза от първата унгарска поръчка която е на 2 години и е огромна джунгла над 3 метра висока. Една огромна плетеница от клонаци, клони и клончета и съм в чуденка как ще я разплитам :hmmm: Но май ще направя както ми препоръчвате и ще я изрежа до 2 стари и 3-4 нови клонака пък тя да се оправя после :D Ето я през юни Изображение Сега е запълнила цялата мрежа и се е качила над асмата.
И пак от тогава, но от далече, че да придобиете представа каква височина е стигнала (ще я снимам довечера в настоящето и състояние) Изображение
Направих грешка пролетта, че при хоризонтирането не привързах клоните от едната страна на мрежата, а ги провирах през отворите и. :ufff: Как ще я разплета сега се чудя :snif:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Резитба на рози

Мнение от kesten »

MedMary, извиваш докато расте на тези които са с твърди шишове. Втвърдили се веднъж- после се чупи. А при катерачите лошото е че на всякъде пише- НЕ кастри. Ама те имат предвид само основните клони в дължина през вегетационния сезон, но не го уточняват.

Руми, Много са ти красиви розите. :daaa:

Нали знаеш как е развързан гордиевият възел ;) Май няма друг начин да разплетеш розата от мрежата.
Миналата година чела недочела намотах шишовете един върху друг по решетката за по-красиво пролетта. Е сети се как растят и какво мазало стана през сезона. Наесен заигра ножицата, но нищо човек се учи.

Показвам: НЕ ПРАВЕТЕ ТАКА!
Изображение
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от Titi »

kesten написа: Показвам: НЕ ПРАВЕТЕ ТАКА!
Изображение
Много полезен съвет, аз също правя така, но спирам.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от pipike »

Много полезна тема - благодаря :tzvetentze:
Аватар
dimalexpl
Кана кафе
Мнения: 503
Регистриран на: Ное 28, '12, 20:11
Местоположение: Плевен

Re: Резитба на рози

Мнение от dimalexpl »

Интересувам се за една стара роза, на която не знам точната възраст, но е на не по-малко от 5-6 години. Пролетта съм я изрязал по следния начин:

Изображение

Моментното и състояние е следното:

Изображение

Височината и в момента е 2.80 - 3.00 метра. Въпросите ми са това нормално ли е или розата е катерлива и трябва да и мисля арка.
Цветът отблизо е:

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”