Размяна на резници и вкоренени издънки от рози

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Размяна на резници и вкоренени издънки от рози

Мнение от botan »

libra написа:
botan написа:Розите могат да се вкореняват както от твърди така и от меки резници. Аз съм виждал само от меки и те по всяко време се бучкаха.
Мислиш ли :hmmm: Едно е да се засадят в оранжерия и да се осигурят оптимални условия,друго-да бъдат в градината на -20 до +50
Ама това Дал, дето го тръби, че задължително се вкоренявали в градината... не е одобено вярно. ;) В оранжерия далеч не са оптимални условията, тя предлага само висока влага и добра осветеност.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Размяна на резници и вкоренени издънки от рози

Мнение от libra »

Не знам какво точно е казала Дал,аз изхождам от собствения си опит със садене в градината.Ако сега се засадят зелени резници , съмнявам се ,че ще изкарат през зимните минуси.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Размяна на резници и вкоренени издънки от рози

Мнение от Мария Николова »

Като изтъкната НЕрозарка да кажа, че с една прозрачна туба от минералка, всичките клечки пратени в края на октомври от Дал, цъфтят!
Само една клечка, третата римоза, я унищожих от несъобразителност. :ufff: Точно срещу водосточвата тръба я бях сложила, покара и се удави. :snif: Втора клечка, някоя императрица май беше, - покарала и с пъпка, я хареса едно от кучетата фон Кърски да се настани върху нея. Коренът остана без фотосинтеза и загина...
Но истината е, че тук най-голямата "зима" е като по-студена "есен" при вас. ;)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Размяна на резници и вкоренени издънки от рози

Мнение от kesten »

На церемониято в Плевен, обещах на мил съфорумец резници от моята червена роза /змей. :dovolen:
С много извинение не помня на кого обещах. :oops:
Разговора беше в суматохата преди влизане в залата за ритуала по именуване на роза Цветелинка.

Така че мили съфорумецо дай знак и веднага ще изпратя резници.

Една от моите Цветелинки достигна височина над 2м. Ще изрежа част от този шиш към края на месеца и мога да изпратя на някой резник.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Размяна на резници и вкоренени издънки от рози

Мнение от libra »

Еми, в края на октомври клонките са вече вдървесени,за разлика от началото на октомври.И да,при вас е по-топло,още повече,че са сложени в туба.
pepina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1958
Регистриран на: Юни 3, '12, 13:57
Дал благодарност: 1 път

Re: Размяна на резници и вкоренени издънки от рози

Мнение от pepina »

Резниците трябва да са зрели и да им се осигури достатъчно влажност. Именно затова се предпочита късната есен, когато не се налага да се полива. Началото на ноември е най-добре - хем са натрупали хранителни вещества, хем издържат на студ, хем има постоянна почвена влага и няма излишно изпарение, хем не се развиват гъбни болести. Успеваемостта ми е над 80% при нулево дондуркане. За сравнение от летните резници едвам оцеляват 10-20 %. Вече не залагам лятото.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Размяна на резници и вкоренени издънки от рози

Мнение от Мария Николова »

Тръгнаха клечките римоза и молино, с изключение на козлодуйската пратка.
От всичките сортове за Козлодуй само са комплектовани по отделно в 5 снопчета, което отне 2 часа. Ще нощуват в кофа с вода. Утре ще снабдя с мокри памперси всичките снопчета и ще ги подредя в 5 торбички, за всеки по една. :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Благодаря на Калико за консултацията как перфектно да оформя резниците! :gush: :gush: :gush:
Във всички пратки клечките са ориентирани както ще се слагат в земята и долните им краища са ... с мокри памперси. :sdaaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Размяна на резници и вкоренени издънки от рози

Мнение от muny7 »

Ура за клечките Мери ! :ssvirka: :ssvirka: :ssvirka:
А относно клечките няма вярно решение имам прихванал се резник от юни в най-големите жеги го носих от една градинка до нас и сега покара. А от комшията тръгнаха и умряха, а имаха калус. Като си оформях минитата и греам томаса ги сложих "временно" във вода и направиха калус посред лято отвън под ябълката без шише :daaa:
Истината е някъде там както се казваше в "Досиетата Х" :lol: затова които може и му се занимава да бучка където има място и после да дава на другарче :nod:
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Размяна на резници и вкоренени издънки от рози

Мнение от Мария Николова »

Ударих си обедното кисело мляко натюр (от много месеци вече без 2-3 с.л. захар :sgiggle: ) и потеглям с козлодуйските клечки за Еконт. :daaa:
Вили, вече можеш да свиркаш за кафе-клечкиното-парти. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Размяна на резници и вкоренени издънки от рози

Мнение от МГХ »

Благодаря ,Мария ! :tzeluvka: :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”