Щамбови рози

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Щамбови рози

Мнение от libra »

Щом е на балкона ти /малко място/ и е ЧХ ,би трябвало да се реже по-ниско ,за да е компактна.Това с превиване на клон на мощна роза му сърбах попарата и по този повод съм забравила за такива ловки розарски техники.Именно, защото щръкват дълги прави клони .Може да се реже на 2-3 пъпки .3 най-добре.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Щамбови рози

Мнение от Havga »

Либра, благодаря за отговора.
Превих, я не защото това е техника за усилване на цъфтежа, а защото самите шишове бяха дълги и много гъвкави и висяха. Просто, за да не се "веят" ги привързах за подпората. А иначе балкона е 50 кв.м. така че има място :), е не като в двор, но все пак. Ще отрежа по-дългите шишове някои са вече над 30 см. и ще видим дали ще извади пъпка.
Още веднъж мерси.
По труден път тръгнах и вероятно ще има жертви, но и така се учи човек, макар и по-болезнено :).
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Щамбови рози

Мнение от libra »

Ами ,30 см не е много ,чак шиш не бих го нарекла.Чудя се дали по това време е уместно рязането,защото сега би трябвало да й е вторият цъфтеж.Снимка не можеш ли да дадеш?
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Щамбови рози

Мнение от Havga »

Ето и снимки от снощи:

Изображение

Изображение

Изображение

Последната снимка показва единствената пъпка (имаше още една но се отчупи), но тя е от втората присадка, двете клонки, които са хоризонтирани не са цъфтяли изобщо и нямат изглед да го правят.

Чудя се възможно ли е сорта на нецъфтящата да е друг ( не чаено-хибридна, поради меките клони), но пък тогава трябваше да цъфти още повече ... :hmmm:
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 875 пъти

Re: Щамбови рози

Мнение от greeneyed »

Изчакай да цъфне пъпката, защото ми се струва, че тази клонка избива от подложката. Ако можеш да покажеш снимка откъде избива, ще е добре. Страничните клонки на превития клон няма да режеш- реже се напролет и след цъфтеж. Ако изрежеш сега , кога ще стане да подготви нови пъпки? Пък и защо да ги режеш? :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Щамбови рози

Мнение от libra »

Според мен ,есента или най-късно в края на зимата,короната трябва да се подстриже,според както сочи науката.
Може да са сбъркали присадките,все пак,всичко се случва.
За да е избила основата,листата на дивачките се различават доста от хибридите.Поне ,това е моят опит.
Превитите не са цъфнали на първи цъфтеж,защото са се събудили спящите пъпки и те са станали преоритет.
Не режи сега,изчакай да се види цвета и на втория клон.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Щамбови рози

Мнение от Havga »

Знам ли и аз защо режа ? :dovolen: да се сгъсти..., да не литне до небето и сега едва стигам с изправена ръка горните клони...., а съм висока. :D

Не, пъпката не е от подложката, а от присадката, за това съмнение няма. Има 2-4 присадки по две от вид роза или поне така си мисля аз (вероятно са две, но са тръгнали по няколко клончета). Едната е жълта и то доста прилична, като я получих имаше 3 цвята, единия отиде във вазата, прекършен от транспорта. Сега пак цъфти тази - жълтата. Макар, че докато не се отвори може и да греша.
Ще слушам и няма да пипам нищо, пък да видим.

Благодаря за съвета още веднъж.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Щамбови рози

Мнение от libra »

Eдинствената ми щамба е с падащи клони.Дълги и тънки,сами си падат като коси.Но и по нещо стърчи.
Ами,ако съвсем са объркали фасона,можеш да я оставиш така,дори. Ще бъде интересна ,макар и с неочаквана форма.Меките клони можеш да тренираш привързани на долу отначало.После сами ще си седят така.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Щамбови рози

Мнение от Havga »

Либра, оказа се, че съм сбъркала. Превите клони са жълтите, които имаха цвят, като я получих в края на юни, а другите са оранжевите. Вече има 5 пъпки, от които една полуотворена и видях цвета.
Така, че дилемата е защо жълтата не повтаря? Освен това, превитите вече са втвърдени, вчера се опитах да ги препревъжа, за да балансирам короната, но се оказаха доста твърди и неподатливи...Дано избият на върха на новите леторасли, ама ще са в небето...
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Щамбови рози

Мнение от libra »

Може да не повтаря,защото е еднократна или и друг период на повтаряне.В момента наистина не се сещам за жълта еднократна ,освен Banskiae lutea.А едва ли е тя.Може превиването малко да е променило периода на повтаряне.Освен това,хладното и безслънчево време разбута като цяло повторния цъфтеж.Въобще,това лято е поскоро към изключенията.Щамбата трябва да я наблюдаваш,снимай я като цъфне и съвет ако трябва,за да можеш да решиш как да режеш.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”