Щамбови рози

Публикувай отговор
Аватар
Emilia Stankova
Kъсо кафе
Мнения: 69
Регистриран на: Юни 13, '16, 22:11

Re: Щамбови рози

Мнение от Emilia Stankova »

И на моите ще им бъде втора зима. Последния път като бях там (миналата неделя) още цъфтяха. Имат и доста листа. Чудя се така като са увити и все още е топло няма ли опасност да тръгнат повечко, знам ли :snif:
Имате ли снимка към обяснението, да взаимствам идейка за завиването. Благодаря.
Аватар
Emilia Stankova
Kъсо кафе
Мнения: 69
Регистриран на: Юни 13, '16, 22:11

Re: Щамбови рози

Мнение от Emilia Stankova »

А тази първата материя, от чувалите как се казва и откъде да я намеря?
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Щамбови рози

Мнение от ivanina »

Emilia Stankova написа: Ное 25, '18, 16:07 А тази първата материя, от чувалите как се казва и откъде да я намеря?
Емилия извинявай, сега видях че имаш въпрос към поста ми- обикновен сезален чувал ползвам.
Показвам ти първата зима, когато коронката на щамбата Еден беше малка ,
поради това че едната и присадка изсъхна непосредствено след засаждането ѝ през пролетта.
Стара снимка е, но ясно се вижда нанизаното чувалче. Върху него, за по- сигурно омотавам
втората завивка от агривело и така си зимуваме.
Възможно е да има и други защитни от студ материи,
надявам се и някой друг да се включи с по- добра идея по зазимяването на щамбите си . :dovolen:

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Emilia Stankova
Kъсо кафе
Мнения: 69
Регистриран на: Юни 13, '16, 22:11

Re: Щамбови рози

Мнение от Emilia Stankova »

Благодаря, а сега когато коронката е по-голяма, как я събираш, подрязваш ли я? Аз вчера се юрнах да ходя на тъмно да ги зазимянам. Притеснява ме това, че някои имат още доста листа и не знам дали е редно да се увиват. Е, аз ги увих, пък каквото стане.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Щамбови рози

Мнение от ivanina »

Emilia Stankova написа: Ное 26, '18, 18:44 Благодаря, а сега когато коронката е по-голяма, как я събираш, подрязваш ли я? Аз вчера се юрнах да ходя на тъмно да ги зазимянам. Притеснява ме това, че някои имат още доста листа и не знам дали е редно да се увиват. Е, аз ги увих, пък каквото стане.
...ами по- голямата корона е по- голяма грижа. :eeeh:
Срязах четири чувала и с голямата игла на тропоска бод скалъпих по- голям чаршаф
и омотах короната. Това, че имат листи по тях не е притеснително. Има сортове рози,
като моята Арабия например, които цяла зима си задържат здрави и зелени листите.
Завивай смело короните заедно с присадките отдолу, и не се тревожи...няма да цъфнат в чувала
посред зима, по-скоро ще оцеляват! :mrgreen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Щамбови рози

Мнение от mucunka »

Аз завивам моята щамба с чулен чувал, пълен със слама,защото съм научила, че розата трябва да диша. Със сезаловия чувал има опасност да се запари и почернее. Поне така пишеше тук. За съжаление и на моя Еден присадките изсъхнаха посред лято А толкова й се радвах...Същото стана и с Лаваглут. И двете бяха от поръчка,май от Хърватия. Остана ми един войн,вече трета година...
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
Emilia Stankova
Kъсо кафе
Мнения: 69
Регистриран на: Юни 13, '16, 22:11

Re: Щамбови рози

Мнение от Emilia Stankova »

:lol: А, дано да оцеляват. Аз изрязах само цветовете и после завих коронката, включително присадката със агривело. На всяка щамба странично сме сложили по три колчета за които съм вързала, против вятър, както укрепват дръвчетата по парковете. И вече покрай тези колчета и върху тях, като чадър, намотахме фолио, но не е плътно около дръвчето за да не се запари, малко импровизирахме, надявам се без лоши последствия. Ще видим на пролет какво сме свършили и дали са оживяли. :stiskam:
Аватар
Emilia Stankova
Kъсо кафе
Мнения: 69
Регистриран на: Юни 13, '16, 22:11

Re: Щамбови рози

Мнение от Emilia Stankova »

mucunka написа: Ное 27, '18, 06:17 Аз завивам моята щамба с чулен чувал, пълен със слама,защото съм научила, че розата трябва да диша. Със сезаловия чувал има опасност да се запари и почернее. Поне така пишеше тук. За съжаление и на моя Еден присадките изсъхнаха посред лято А толкова й се радвах...Същото стана и с Лаваглут. И двете бяха от поръчка,май от Хърватия. Остана ми един войн,вече трета година...
:cry: О, жалко за Едена, и аз исках са си купя, но когато го бях решила нямаше. Защо пък така да изсъхнат :snif: . Аз имам една щамба Special aniversary и при мен така, двете присадки почерняха. Сега я подмених с друга щамба. Тази злополучната я сложих в саксия за зимата, когато я извадих от земята корена й беше като отчупен. Не знам дали това е причината за загиналите присадки.
Аватар
Emilia Stankova
Kъсо кафе
Мнения: 69
Регистриран на: Юни 13, '16, 22:11

Re: Щамбови рози

Мнение от Emilia Stankova »

ivanina написа: Ное 26, '18, 20:08
Emilia Stankova написа: Ное 26, '18, 18:44 Благодаря, а сега когато коронката е по-голяма, как я събираш, подрязваш ли я? Аз вчера се юрнах да ходя на тъмно да ги зазимянам. Притеснява ме това, че някои имат още доста листа и не знам дали е редно да се увиват. Е, аз ги увих, пък каквото стане.
...ами по- голямата корона е по- голяма грижа. :eeeh:
Срязах четири чувала и с голямата игла на тропоска бод скалъпих по- голям чаршаф
и омотах короната. Това, че имат листи по тях не е притеснително. Има сортове рози,
като моята Арабия например, които цяла зима си задържат здрави и зелени листите.
Завивай смело короните заедно с присадките отдолу, и не се тревожи...няма да цъфнат в чувала
посред зима, по-скоро ще оцеляват! :mrgreen:
:lol: А, дано да оцеляват. Аз изрязах само цветовете и после завих коронката, включително присадката със агривело. На всяка щамба странично сме сложили по три колчета за които съм вързала, против вятър, както укрепват дръвчетата по парковете. И вече покрай тези колчета и върху тях, като чадър, намотахме фолио, но не е плътно около дръвчето за да не се запари, малко импровизирахме, надявам се без лоши последствия. Ще видим на пролет какво сме свършили и дали са оживяли. :stiskam:
[/quote]
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Щамбови рози

Мнение от Havga »

Да вдигна малко темата....
Идеи от къде мога да си купя прилични щамби. Принципно търся точно определен сорт. Мечтая за Еден, но понеже нямам място, единствения варинт е да е на щамба.
mucunka написа: Ное 27, '18, 06:17 За съжаление и на моя Еден присадките изсъхнаха посред лято А толкова й се радвах...
Mucunca може ли по-подроно инфо от къде купи твоя Еден на щамба?

Бях есента в Миролюбово. Хубави са им щамбите, с прави здрави стебла, но няма нито една, която на мен да ми допада като сорт. Евентуално Носталгия от там. Разглеждах и в големия цветарик на входа на Пловдив, но и там нямаше вълнуващи сортове...
Не съм ходила до Бяла, в Бритрозако, на сайта им няма нищо. Тези на Флоров не ме кефят с тези номера....
От чужбина предполагам е късно за поръчка на гол корен...., а в саксия ще струва скъп транспорта.
Та се чудя.., дайте акъл.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”