Щамбови рози

Публикувай отговор
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Щамбови рози

Мнение от Havga »

ОК, ще снимам :).
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Emilia Stankova
Kъсо кафе
Мнения: 69
Регистриран на: Юни 13, '16, 22:11

Re: Щамбови рози

Мнение от Emilia Stankova »

Здравейте, ще кача нещо скромничко и в тази тема

Garden of roses
Изображение
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Щамбови рози

Мнение от Havga »

Може ли да питам нещо за слепите издънки? Разбирам, че това са непродуктивни клони, които не изкарват нови листенца или не формират пъпка накрая и трябва да се режат. Но не намирам инфо до къде се режат и дали се прави по всяко време?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Щамбови рози

Мнение от libra »

Да,прави се по всяко време .И да не го направиш ,по някое време отдолу някъде се събужда спяща пъпка и от там цъфти или само расте клонката.Правилото е над първа клонка с пет листа.При мен редовно се получава на новонасадени рози есента .Така пропускат първия цъфтеж.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Щамбови рози

Мнение от Havga »

Libra, ти си съкровище. Благодаря, че ми отговаряш и спеделяш ценна информация.
Избилите по хоризонтираните клони нови леторасли май са такива, но няма нищо да пипам. Отрязах една за проба преди време, но нищо не тръгна от нея.Имам все пак 3 пъпки от жълтата и три от оранжевата :). Мисля, че като за първа година е добре.
Ето и първия оранжев цвят (поне който аз виждам).

Изображение
и след ден

Изображение

някак класическа форма..
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Щамбови рози

Мнение от libra »

Колко е голям цветът ,има ли аромат?
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Щамбови рози

Мнение от Havga »

Размерът на цвета е около 9-10 см в диаметър, има аромат, но обонянието ми не е добро, за да го оприлича на нещо. По-скоро класически аромат на тъмно червените рози от градината на баба. Цветът е нетраен. Днес вече почна да пада, но е на слънце от 9 до 17.30ч. Цветът се задържа 4 дена.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Щамбови рози

Мнение от Havga »

Имам един много тъп въпрос :).
Какво ще стане ако закопая малко повече стъблото на щамбата?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Щамбови рози

Мнение от libra »

Мисля,че нищо лошо.Понякога нови рози на гол корен закопаваме над присадката и от там тя пуска допълнителни корени.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Щамбови рози

Мнение от Havga »

libra написа: Авг 21, '18, 11:26 Мисля,че нищо лошо.Понякога нови рози на гол корен закопаваме над присадката и от там тя пуска допълнителни корени.
Мерси :) В такъв случай щамбата отива октомври в една дълбока 70 см. саксия. Мисля около 20% -30% от стъблото за влезе под почвата.
Либра, между другото само в случай, че ти е интересно. Щамбата нацъфтя :) Жълтата роза определно е по-впечатляваща. Направи три огромни цвята по 10 см., доста кически и издръжливи. Сега има и нова пъпка, но върховете си стърчат без да цъфтят...Догодина, ако я има, ще опитам да не и хоризонтирам клоните. Реално точно издънките от хоризонтираната част не цюфтят.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”