Присадки на рози. Техника на присаждане

Публикувай отговор
Аватар
mileidiv72
Кафевар/ка/
Мнения: 756
Регистриран на: Яну 5, '13, 16:09
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от mileidiv72 »

Изображение Рози рязан цвят купих ги от цветарските магазини и ги присадих,ето че се получи.
Градината с присадените рози
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от muny7 »

:potekoha: :potekoha: :potekoha: Покажи и какво друго от букет си присадила тези ми харесаха много
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от Noel »

Браво,Милейди :gush:
Каквото и да кажа,малко ще е за твоя труд :nod:
Но крайния резултат гали душата!
Поклон пред уменията ти!
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
mileidiv72
Кафевар/ка/
Мнения: 756
Регистриран на: Яну 5, '13, 16:09
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от mileidiv72 »

Благодаря Ноел,тези рози хоби ми станаха :nod:
Градината с присадените рози
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от muny7 »

След солидно количество затрит материал (шипки) се оказа, че съм успяля върху една роза :o :shock: . Но понеже присаждах в неподходящо време точно преди големите жеги , пъпките се хванаха и тръгнаха, но явно не са били стабилизирани :snif: . Обаче сега за мое учудване видях, че една малка пъпчица се червенее, но се държи на косъм (това се казва воля за живот :daaa: )

Изображение

Отзад се вижда и една неуспешна. Ето на тази снимка с червената точка съм показала, къде не се е получил "контакт" отделно и отстрани има хлътвания.

Изображение

Чудя се ако замажа с овощарска замаска ( за да не влиза вода ?) Дали ще е удачно. Обаче фитобалсама ми свърши и имам една с нещо като мас и пчелен восък ли беше :hmmm: не съм много доволна от нея. С две думи търся съвет какво да правя ?
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от prijatel62 »

Имах сходен случай, но върху лоза. Вегетацията спря и пъпката, не напълно срастнала, аха да се отчесне. Превързах с рафия над и под пъпката с умерена сила. Намазах около пъпката леко със силикон, така, че да няма пролуки за вода и вятър. Напролет пъпката тръгна и лека полека кухините около нея се запълниха с меристемна тъкан. Превръзката свалих своевременно.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от muny7 »

А защо със силикон ? :hmmm:
Не си имал друго под ръка ли ? Аз за мен си установих, че най-лесно работя с изолирбанд, а като стане достатъчно топло той сам се "развива" от топлината (ако нещо съм го забравила). Ще се радвам да споделиш какво друго си присаждал овошки, рози и тн, а ако имаш и снимки :gush: . Само не знам имали друга обща тема за присаждане или може и тук.

пп. Веднага давам пример ядох преди месец (може би) една круша, но не е зимна (твърда) и беше тумбеста, зелена малко приличаше на ябълка. Сорта е стар и няма откъде да го купя, но ако знам кога и как да присадя и да си взема калем ще го направя.
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от prijatel62 »

Да, ел. изолирбанд използвах последно за тази година(септември) при присаждане на киви(вж. темата "Киви"). Друго, което съм присаждал на пъпка и калем са овощни дръвчета(включително и диви направо в гората, на място). Отделни клонки или цели дръвчета. Рози и лози също на калем и пъпка. При лозите - и зелено присаждане. Освен това цитруси, които продавам или заменям - лимони най-вече, но също и мандарина, грейпфрут, портокал...
За превръзки използвам всичко, което ми се стори подходящо - рафия, лико, тиксо, изолирбанд, разплетен сизал, канап, конец, найлонови и гумени лентички, найлонови торбички, усукани като въже и др.
Любимата ми замазка е разтопен парафин. Бързо се втвърдява и много лесно после се отстранява при необходимост. Освен това съм използвал силикон и самоделна или от магазина овощарска замазка. :stiskam:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от muny7 »

Аз ползвам фитобалсам :daaa: ама го свърших и сега имам само тази, но не я харесвам


Изображение
Аз се чудя там дето не е прилепнало да слагам ли или само отстрани ? Или да го увия само с изолирбанд и така да дочака пролетта . То луд умора няма само се поти, аз тази присадка я правих, за да мога после с въдушен отвод да си хвана розата, защото се оказва, че предпочитам рози на собствен корен :mrgreen:

пп. А ти, защо не ползваш въздушен отвод поне за цитрусите ? :hmmm:
Не че аз съм ползвала ама тая година мисля да опитам, на клипчета изглежда лесно :daaa:
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от prijatel62 »

muny7 написа:Аз ползвам фитобалсам :daaa: ама го свърших и сега имам само тази, но не я харесвам
Кое по-точно не ти хареса при тази замазка?
muny7 написа: ... Или да го увия само с изолирбанд и така да дочака пролетта . :mrgreen:
Да, и така става.
muny7 написа:А ти, защо не ползваш въздушен отвод поне за цитрусите ? :hmmm:
Не че аз съм ползвала ама тая година мисля да опитам, на клипчета изглежда лесно :daaa:
Да, правил съм и въздушни отводи в началото на лятото. Но предпочитам присаждане на семеначета, защото се получават по-яки и издръжливи дръвчета с по-добро плододаване.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”