Присадки на рози. Техника на присаждане

Публикувай отговор
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от johnstalker »

Както не знаете все още, аз започнах тайно да търся и попивам информация из интернетя за присадките при розите, с цел да изненадам Дал напролет! :D
От прочетеното и изгледаните клипчета стигнах до извода, че тези бодливи красавици много лесно се захващат и при тази операция има единствено риск от убождане или порязване при присаждането, но не и опасност от неуспешен изход за захващане на новото калемче.
Ето, вижте сами тези два клипа, в който се демонстрира необходимата несръчност и техники на присаждане.
Та чакам с нетърпение да се постопли времето да започна да си бода пръстите. :D

[video][/video]

[video][/video]

Моля всички от вас които вече са набрали експириънс в розоприсадките, да споделят опит. :tzvetentze:
dal

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от dal »

аз верно съм супер удивена
едно от природното ти любопитство
едно от поредната му насока :D
само не знам на практика къде ще се прилага това тук , наученото ?!
от полето шипка копаем ,
Изображение Изображение

после от добро другарче калем вземаме :Изображение

и се получава това:Изображение :hmmm: :liubov2:

при хибитата е ясно , ашладисваме чушка връз бъзе и чакаме ефектите , ами тук?! :hihihi:
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от Роза1924 »

Аз вече направих две пробни присадки, от които едната успешна. В Т-образен срез на кората на шипка / при мен има доста саморасли/, поставих изрязана до сърцевината на клончето листна пъпка от роза. Затегнах отгоре и отдолу на пъпката среза със здрава найлонова нишка. На едната от шипките вече имам малко клонче от розата /Фредерик Мистрал/. Единственото ми притеснение е, че клончето може да не издържи на студено, тъй като операцията я направих през ноември. Вземам мерки и засега всичко е о.к. Напролет продължавам :dovolen:
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от klapan »

johnstalker написа:Както не знаете все още, аз започнах тайно да търся и попивам информация из интернетя за присадките при розите, с цел да изненадам Дал напролет! :D
От прочетеното и изгледаните клипчета стигнах до извода, че тези бодливи красавици много лесно се захващат и при тази операция има единствено риск от убождане или порязване при присаждането, но не и опасност от неуспешен изход за захващане на новото калемче.
Ето, вижте сами тези два клипа, в който се демонстрира необходимата несръчност и техники на присаждане.
Та чакам с нетърпение да се постопли времето да започна да си бода пръстите. :D
Моля всички от вас които вече са набрали експириънс в розоприсадките, да споделят опит. :tzvetentze:
Пешо,не зная дали постъпвам правилно като пиша тук с желанието да ти посъкратя броя на убожданията... :mrgreen: аз съм поддръжник на мнението,че натрупаният собствен опит е нещо безценно,затова е хубаво човек сам да се убеди кое как става и да пробва,защото само с цъкане на клавиши пред компютъра няма много да напредне.Затова е и похвално желанието ти да ровиш и премисляш ... Хубаво - копнал си клипчетата и понеже на кино всичко е лесно - ентусиазиран си.Но още от началото тръгваш в грешна посока.Даваните като пример за лесна работа клипчета показват облагородяване в много различни географски райони в сравнение с нашите.Виж инфото към клипа за автора - работи в район,дето не знаят що е зима.Розите му не замръзват,не карат период на покой и облагородените калеми няма да се нуждаят от бързо прихващане и узряване.При нашите климатични условия обаче картинката е много различна - ние разполагаме със сравнително кратко време за работа,прихващане и узряване на развитите леторасти от облагородените калеми,за да могат те успешно да презимуват...което не е нужно за онзи чичо горе от клипа ти.Затова поне ти предлагам от мечти да се пренесеш в нашата реалност,с нейните си изисквания.Не казвам,че показаният начин не работи - но той не е приложим при нас.Пример - решаваш да облагородиш на зелено - на неузрял калем като в горния клип.Това при нас може да стане,като има такива калеми - т.е.поне края на май - средата на юни.Един месец за прихващане поне дай - става средата на юли.Оставащите дни от лятото са недостатъчни за узряване на леторастите,покарали от пъпките на прихваналия се калем.Идва студът,сланите - и твоите неузрели леторасти измръзват....и...край.
Затова при облагородяване при нашите условия са измислили облагородяването на спяща и будна пъпка - за да удължат времето,когато е топло и условията за развитие на леторастите са налице - просто периодът,през който е топло,е по-дълъг и леторастите сварват да узреят.Ако приемеш съвет - ориентирай се към облагородяване на пъпка.Така се произвеждат розите в разсадника.И още нещо - ако продължим разговора за облагородяване на калем,да предположим,че успее да ти се прихване.Настъпва зимата,клонът с твоя калем измръзва и напролет изсъхва,а ти го отрязваш...и пак край...а ако си облагородил шипка подложка на пъпка в кореновата шийка или близо до нея,замръзването на надземната част вече не е така опасно,защото обикновено розите се загърлят и все ще остане жива пъпка от облагородената роза за развитие напролет.Уф,уморих се... ;) повече има тук
Като стане дума за рози,няма начин да не се провлачи и дежурният въпрос за щамбовите ( едноцветни или цъфтящи с няколко цвята ) рози.Да,и те са подложки,облагородени на пъпка в някой разсадник.Има специални сортове за подложки,които са с по-малко бодли
- дано поне с това ти спестя някое убождане,ако не ме послушаш...
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от johnstalker »

klapan написа:...
Пешо,не зная дали постъпвам правилно като пиша тук с желанието да ти посъкратя броя на убожданията... :mrgreen: аз съм поддръжник на мнението,че натрупаният собствен опит е нещо безценно,затова е хубаво човек сам да се убеди кое как става и да пробва,защото само с цъкане на клавиши пред компютъра няма много да напредне........

Уф,уморих се... ;) повече има тук
Като стане дума за рози,няма начин да не се провлачи и дежурният въпрос за щамбовите ( едноцветни или цъфтящи с няколко цвята ) рози.Да,и те са подложки,облагородени на пъпка в някой разсадник.Има специални сортове за подложки,които са с по-малко бодли
- дано поне с това ти спестя някое убождане,ако не ме послушаш...
Прав си, че собствения опит е много важен. :daaa: Тази статия която ми препоръча естествено съм я прочел. :daaa: А клипчетата ги постнах по-скоро като демонстрация на американската несръчност, отколкото с образователна цел. Забеляза ли колко гладки бяха отрезите на чичката... или пък ножичкарската техника на лелката? :D
dal

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от dal »

Да ти кажа Джони , ако тука нахлуят павликенските и свищовските стринки -"мастойрки" на щамбовите рози у бг, както и третата персона от фирма Евробус с дървото- роза, фонтана- роза ,дирекът-роза и седнат да ти ръсят мозъци с присаждането -темат ще стане нетърпимо обиталище
Няма да повярваш на какъв дебел и трошлив лед си се разчекнал в момента :D
един щамб е по 30-40-70-до 300 лева съм виждала на нашия пазар ; щамбова роза се майстори 3-до 5 години
долу е щипка , после има друга подложка пак дива дето прави стъбло , най горе е кеката дто ще ти цъфти ;
щамбът си е скъп ефект и гарантирано богдагопрости -първата до втората зима и е заминал...
Розите не растат бързо сравнени с хибитата
Ефектите вероятно ще те обезсърчат като резултати
С тази тема засягаш бизнеси за милиони , а двата горе клипа -тия двамата ще спечелят световното по несръчност , само им гледай ръцете... :dovolen:
Смисъл има да си обменим кой каквото знае и е видял и чел , някоя картинка , някой да опита два цвята,или три цвята на един корен ,или на шипка да направи присадка долу в основата на облагородена роза от калеми -стига да успее , и толкова
Почнем ли за щамбовете калемите и патентите- уйде темата :lol:
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от klapan »

johnstalker написа:Забеляза ли колко гладки бяха отрезите на чичката... или пък ножичкарската техника на лелката? :D
Да,да...но не ми се спами,че оня с моркова ще ме банне... :mrgreen:
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от klapan »

Ами да я мятаме,Джони... :mrgreen:Показвам ви един от възможните и практикувани начини. Ето и от мен клипче с дядка,но този си разбира от работата.Отглежда подложки в контейнери и ги облагородява
http://scvrs.homestead.com/BuddingUltimate.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Облагородява по начин,много сходен с този,известен широко като "на пъпка".Само че при него не се прави т-отрез на подложката,а се отнема пъпка с част от стеблото и кората - чипче.Същото чипче се отнема и от културното калемче и се заменят.Името на начина е chip-budding и повече инфо има тук
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от johnstalker »

Абе, чета аз из нета и за това чипосване четох... че и май на две-три места статиите бяха пускани от теб. :daaa: Определено, ще го пробвам и него. Но се замислих, защо при ашладисване на пъпка се внимава да няма от сърцевината, а тук обратното. Логично тази сърцевина при chip-budding ни предпазва да не нараним пъпката. Иначе определено, това 'чипче' ме кефи, и ще ми е по-лесно с мойте кебапчета да 'работя' ;) :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”