Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

zeleno написа:
alexalex12 написа:... колко излиза транспорта?
При поръчка от 0-100 евро цената на транспорта в ЕС е 20 евро ; 100-200 евро транспорта е 30 евро и т н - това го извадих от предишна форумна поръчка
не е променено сигурно
сайта е с по-нова фаца , от времето когато аз съм пазарувала от него , та не ми се чепкаше
gospodinov , благодаря :dovolen:
знаех си аз , че имаше някакъв таркал при плащането / не , че не са коректни , просто не е просто като с пала /
С Paypal е значително улеснено, но и с банковия превод не е кой знае колко трудно - трябва да въведеш една камара информация, която на всичкото отгоре е и на френски. :D :D :D
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от daxc »

Получих си поръчаните от холандската поръчка рози.
Впечатление ми направи, че в сравнение с българските производители, холандските рози са с много по-гъсти и дълги корени и с много разклонения на надземната част ( което само ме радва ).
Скъсих малко корените и засадих розите. Реших да ги засипя с пръст за да не мръзнат, но горната част на разклоненията не мога да ги покрия и остават да стърчат.

Как да ги предпазя от измръзване?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

Няма да измръзнат, не е нужно да ги предпазваш.
това се прави в ширините на Сибир, тук няма нужда.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от молина »

calico написа:Няма да измръзнат, не е нужно да ги предпазваш.
това се прави в ширините на Сибир, тук няма нужда.
Оф, аз пък от същия страх - да не измръзнат, такива камари пръст им турих отгоре, по-високи от къртичини, че почти съм им затрупала всички стърчащи леторасли над присадката. Очевидно съм се престарала. Значи трябва да е затрупана всъщност само самата присадка и мъничко отгоре, така ли? Аз някои от розите си съм садила с присадка няколко пръста под повърхността на почвата. Те могат ли да зимуват без допълнително затрупване?
И още един въпрос. Имам вкоренени резници от този сезон, които са много мънички и съм им боднала по едно пластмасово шише от мин.вода без капачка отгоре да не вземат да измръзнат, а в същото време да могат да дишат. Сега обаче се замислям, че резниците, сложени тепърва за вкореняване под буркан също дишат отнякъде :hmmm: , дали не трябваше да им затворя капачките и на тези да са си на топличко, или с отворена капачка е по-добре (все пак има разлика между стъкло и пластмаса).
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от milena02 »

Няма да ви измръзнат розите, не бойте се. Само на новозасадените сега не е зле да им се позатрупа присадката, въпреки, че аз и това не правя. Досега жертви нямам. А най-неразумното е да се зариват със сухи листа, защото от влагата те започват да гният и действително може да се гътне растението.
Аватар
nelidech
Кафевар/ка/
Мнения: 861
Регистриран на: Май 19, '10, 13:23
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от nelidech »

Едно време като нямаше пластмасови бутилки майка ми вкореняваше рози под буркани, но сега с високите технологии аз използвам отрязани палстмасови бутилки. Напролет махам капачката , а към края на април махам и бутилките. Обикновено са се разлистили затова поливам добре. В случая с розите не става дума толкова да им е топло, а да се запази влагата около резника. Дори и в горната част да почернее или измръзне тази част, която е останала в почвата си е добре. Много е важно през първата година резника да се полива редовно през лятото. Пропуснах да кажа, че успех имам по често с резници по - дебели от сантиметър.
"Основните елементи на щастието са: нещо да правиш, нещо да обичаш и нещо, за което да се надяваш" Алън Чалмърс
http://nelidech.snimka.bg/flowers/rozi.508923.all" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

Молина, на новозасадените е добре да им затрупаш присадката.
не знам в кой край си, и това има значение.
при мен всички са с присадки над земята и никога не ги заривам.

виж, ако имаш чаени хибриди, им зарий присадките, че те поначало са по-капризни откъм мръзнене.

когато не съм могла да засаждам, съм затрапвала рози съвсем като праз, легнали и направо зарити целите, и напролет им няма нищо. Не им пречи пръстта, но просто няма нужда от толкова. И като се стопли напролет трябва да разринеш щом се размрази земята.

резниците си ги остави напълно похлупени, не им трябва проветрение сега.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от молина »

calico написа:Молина, на новозасадените е добре да им затрупаш присадката.
не знам в кой край си, и това има значение.
при мен всички са с присадки над земята и никога не ги заривам.

виж, ако имаш чаени хибриди, им зарий присадките, че те поначало са по-капризни откъм мръзнене.

когато не съм могла да засаждам, съм затрапвала рози съвсем като праз, легнали и направо зарити целите, и напролет им няма нищо. Не им пречи пръстта, но просто няма нужда от толкова. И като се стопли напролет трябва да разринеш щом се размрази земята.

резниците си ги остави напълно похлупени, не им трябва проветрение сега.
Мерси, calico! Ами те, розите, са насадени на вилата, на 30-тина км. от София, в Стара планина. Аз добре съм ги зарила и огърлила всички рози, с изключение на няколкото вкоренени резници, които са захлупени с бутилки от мин.вода с отрязано дъно и отхлупена капачка :ufff: (чудех се тогава, дали да ги затварям или не, и ги оставих отворени уж да дишат). Като отида уикенда, ще им захлупя капачките, дано не е късно! :stiskam:
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

спокойно, могат и така да останат.
похлупват се не за да не измръзнат, а да стане като парник и да държи влажен въздуха, иначе няма да се вкоренят.
обаче зимата и без това е влажен въздуха, някои ги оставят изобщо без шишета, и така става.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от daxc »

Ще споделите ли мнения, розите The Alnwick® Rose 14 и Boskobel, какви места за засаждане и отглеждане харесват-изцяло слънчеви, полусенчести, основно засенчени ( малко огрявани от слънце )?
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”