Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

Думата "климбинг" слагат на рози, които имат и некатерещ вариант.

10 см е твърде много
2-3 под нивото е достатъчно, ако си в северна Бг може и 5 см.
ако си доста на юг, сади с присадка на нивото на почвата
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

Благодаря, Калико! Ще ги засадя на 5 см. Наистина бялата, на която е уточнено, че е климбинг, има и вариант стояща роза. Сигурно е за друга тема, но дали тези, които са обозначени като климбинг, са с твърди стебла? Трудни ли са за укрепване? Има някаква разлика, която не ми е все още много ясна - тънкостеблени виещи се рози и други, дето са с твърди много дълги клони. Ако знаете, тези, които съм взела, от кои са?
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Di_Va написа: Май 17, '18, 11:48 Зелено имаше една интересна технология, мисля точно за поветица - събираш в пластм.бутилка дългите клончета и после пръскаш в бутилката хербицид и чакаш. По този начин опазваш околните растения, плевелите въобще май са ни перманентна грижа, все някой нов се появява и развилнява из градините.
Много интересна и хитра технология, но за съжаление не приложима при мен...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

mysisu написа: Май 17, '18, 18:32 Благодаря, Калико! Ще ги засадя на 5 см. Наистина бялата, на която е уточнено, че е климбинг, има и вариант стояща роза. Сигурно е за друга тема, но дали тези, които са обозначени като климбинг, са с твърди стебла? Трудни ли са за укрепване? Има някаква разлика, която не ми е все още много ясна - тънкостеблени виещи се рози и други, дето са с твърди много дълги клони. Ако знаете, тези, които съм взела, от кои са?
:lol: :lol: :lol:
има доста големи разлики, ако наистина искаш да разбереш нещо за розите, ще трябва да почетеш, и то не малко

т.н. катерливи рози са предимно в две основни групи клаймбери и рамблери. Рамблерите са тези с тънки и гъвкави стебла, а клаймберите са с потвърди, или много твърди клони.
Катерач правостоящ без опора почти няма, с изключения на Компасиона
Старинните са друга работа.
Може някоя храстовидна роза да порасне толкова, че да е огромна и да стои сама, но това не я прави катерач.

за твноите рози, пък и за които и да е, ползвай руската енциклопедия, много е пълна - Розебука, ето линк http://www.rosebook.ru/roses/G/ - твоята Голден парфюм я няма, виж колко рози има с името "Голден"
има една с такова име на другата енциклопедия- ХелпМиФинд ХМФ, тя е още по-пълна, но там розата с това име е флорибунда, демек ниска малка роза

ето ти линк да търсиш в ХМФ http://www.helpmefind.com/rose/plants.php

Когато някоя роза, (не от последната година селекция) не я намериш в нито една от двете енциклопедии, най-вероятно името е измислено и розата е някоя друга. Твоя случай е такъв. Обикновено така с измислени имена продават рози, дето не са им платили патент.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

http://prikachi.com/images/914/9329914g.jpg
Вижда ли се снимка? Тази неизвестна е с твърди дълги клони, много трудно се направлява.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

mysisu написа: Май 17, '18, 21:17 http://prikachi.com/images/914/9329914g.jpg
Вижда ли се снимка? Тази неизвестна е с твърди дълги клони, много трудно се направлява.
има тема за разпознаване на рози, ако искаш я пусни там

Изображение - слагай линка между таговете за картинка img

обаче това е малка роза и трудно ще се разпознае, докато не прояви характер или на катерач, или на храстовидна.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

Благодаря за линкове, съвети и отзивчивост. Да, малка е, от есен 2016г., без име, от пазара, миналото лято не цъфна изобщо. Четях тук и преди да се регистрирам и някъде срещнах обяснение за отвеждане на клоните като спици на чадър. Стана, голяма радост, от всяко възелче клонче с много пъпки. Тук е само едно малко клонче, снимано отблизо заради цвета. Но сега е трудно да я вдигнем, а закри други хубави цветенца в подножието. Така е, като не се надявах, че ще се развие толкова. Затова сега новите ще сложа на 5 см в земята и ще предвидя как ще се подпират. Предполагам, че ще бъдат твърдоклонести.
Значи и Брит Розако имат с измислени имена. Дано пък да са ми хубави и да успея с правилното засаждане и отглеждане.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

:hmmm: :hmmm: :hmmm: Брит розако май нямат с измислени имена
странно, какво пише на сайта им за тези рози, чия селекция са?

а хоризонтирането на розите не става още първата или втората година
хоризонтират се катерачи, и клона е добре да е поне 1,5 м, да направи хубава дъга и да не лежи по земята
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Мадам_Сръчкова
Кафевар/ка/
Мнения: 817
Регистриран на: Окт 21, '14, 21:41
Местоположение: София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Мадам_Сръчкова »

gospodinov написа: Май 17, '18, 11:43 Някой има ли успешен метод за справяне с поветицата?
Взех да мисля в посока на някакъв хербицид, Мерлин 750 ВГ може да се ползва за рози, но поветицата не е май в списъка, на които действа :hmmm:
Това съм си го записала като препарат за поветица, не съм го пробвала.

ДИКОПУР Ф /2.4 Д аминна сол/
https://www.facebook.com/MadamSrachkova" onclick="window.open(this.href);return false;
petya_misheva
Kъсо кафе
Мнения: 90
Регистриран на: Май 5, '16, 09:41
Местоположение: София/Враца
Дал благодарност: 7 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от petya_misheva »

Купих си от лидъл една много симпатична розичка в контейнер, че даже цвят има, който много ми прилича на eyes for you. Ще й търся място в градината, та питането ми към притежателите на eyes for you е колко голяма става?
В розбука я дават до 120см прав храст, ама дали е така в нашите ширини...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”