Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Dani D. написа: Дек 4, '18, 23:26 Садих през 40-50 см.
Дани, да не те отчайвам но....................прекалено нагъсто си ги засадила.......
Наскоро се наложи да преустройва единия розариум...точно по тази причина....много рози, нагъсто засадени.....ужас.
Затова се и наложи да се разделя с любими рози, защото при новата схема нямаше място за всички.
Нито може да се види красотата на розата, нито да пък могат да се полагат нормални грижи за нея.
Толкова нагъсто засаждане(ако се налага изобщо) може да се направи с един сорт роза и то ЧХ, които са сравнително прибрани на широчина.

Рая, 2 бр. Jubile du Prince de Monaco през 50 см си е бедствие.
Тази роза се пери на широчина не на шега, аз имах два броя, през метър разстояние между тях, и отказах от тази схема. Единия го продадох, защото се сплитаха жестоко.
Ето снимка
Изображение
Знам, че това е грешка, която правят всички в началото....колкото се може повече рози на по-малко място.
Повярвайте ми.....не е това начина.

П.П.С Либра сме се повторили, явно сме писали по едно и също време.
Рая

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Рая »

Моите рози Jubile du Prince de Monaco нямат и година откакто са засадени - невероятна красота са и не спряха да цъфтят. И ЧХ не бих засадила на 50см разстояние - всяка роза иска слънце и въздух за да покаже красотата си, но, за съжаление, такъв съвет ми дадоха, послушах го. Кажете сега, моля ви, libra, gospodinov, и метър ли е малко като разстояние между 2бр. Jubile du Prince de Monaco. Да взема да преместя едната настрани още сега. Касво е задължителното за спазване разстояние между тези две рози?
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от молина »

Като се замисля, може би и аз съм ги набутала розите доста на гъсто - Остинките и другите храстови са ми през метър, а флорибундите и ЧХ - през 80см. Всички са в редица и идеята е да стане след време красива ограда от рози... Знам, че сигурно е разисквано многократно, но какви са приблизителните разстояния при различните видове, когато става дума за засаждане в редица?
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Мариана Бечева »

Моята градинка също е в процес на създаване и по съвет на опитни розарки, за всяка една роза, която ще засаждам в редиците, ползвам информацията дадена в Енциклопедия роз. Височина и широчина, плюс 20-30 см допълнително. Оказва се, че в България розите растат по-буйно. Моя проблем е друг. Докато нарастват храстите е много голо и грозно. Ще ми се да засадя многогодишни растения за запълване на празнините, но не знам какви да са... :hmmm:
Рая

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Рая »

Като че ли най-правилният въпрос за розите е: каква ширина на клоните, от край до край, достига съответната роза и отговорът за разстоянията на засаждане сам ще се появи.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

Мариана Бечева написа: Дек 5, '18, 09:59 Моята градинка също е в процес на създаване и по съвет на опитни розарки, за всяка една роза, която ще засаждам в редиците, ползвам информацията дадена в Енциклопедия роз. Височина и широчина, плюс 20-30 см допълнително. Оказва се, че в България розите растат по-буйно. Моя проблем е друг. Докато нарастват храстите е много голо и грозно. Ще ми се да засадя многогодишни растения за запълване на празнините, но не знам какви да са... :hmmm:
не прави тази грешка с многогодишните. Розите ще запълнят мястото още на третия сезон. Ако толкова те дразни, слагай едногодишни, или лилиуми, или някоя лавандула в краен случай, щото после ще остане под сянката им. То зависи и от изложението де,
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

молина написа: Дек 5, '18, 09:40 Като се замисля, може би и аз съм ги набутала розите доста на гъсто - Остинките и другите храстови са ми през метър, а флорибундите и ЧХ - през 80см. Всички са в редица и идеята е да стане след време красива ограда от рози... Знам, че сигурно е разисквано многократно, но какви са приблизителните разстояния при различните видове, когато става дума за засаждане в редица?

Добре си ги засадила, те ще си преплетат клоните след време. Пък ще режеш все пак.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

молина написа: Дек 5, '18, 09:40 Като се замисля, може би и аз съм ги набутала розите доста на гъсто - Остинките и другите храстови са ми през метър, а флорибундите и ЧХ - през 80см. Всички са в редица и идеята е да стане след време красива ограда от рози... Знам, че сигурно е разисквано многократно, но какви са приблизителните разстояния при различните видове, когато става дума за засаждане в редица?


Аз мисля, че 1 метър е оптималното разстояние за повечето рози, за ЧХ и 80 см би било достатъчно.
Ако обаче розите са храстови, широки, това място трябва да се увеличи до 1.20.
Друг е момента, че не винаги двора позволява такъв лукс и понякога трябва да се правят компромиси.
За Принцовете, не мисля, че трябва са се засаждат един до друг, като отделни акценти в градината по ми се връзват.
Тя е толкова красива роза, трябва и пространство за да може да блесне в цялата си прелест.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от libra »

Писах тук разни умности сутринта,кой знае каъде съм ги изпратила -ще си ги напиша отново.
40-50 см за флорибунди са малко .
Розите не са марули ,нито пираканта ,за да се преплитат.Впрочем,сигурно има плетове от разни супербодливи рози ,които режат с храстореза,но те отговарят на разни други качества и цели.
Розите ми от първата поръчка пред живия плет ги бях издокарала прес 40-50см 2 реда шахматно.Още първата пролет разбрах,че ще бера големи ядове.Изчоплих задния ред и трябваше да измисля място на 13 рози в напълно тапициран с растения двор.Засадих ги между юнипеуси,туи,борчета и прочее.След време вече нямам достъп и до тях ,като непрекъснато ограничавам иглолистните.
Та-розите ,според моето скромно мнение ,имат нужда от достатъчно място да си разположат обема .Т.е да покажат целия си потенциал.Освен това,имат нужда от въздух ,за да се проветряват и достъп ,за да се режат .Изобщо не е приятно занимание да си провираш ръцете между бодливи клони .Това правя с катерачите,защото тях наврях през 80 см.Но като ги садих ,това си ми изглеждаше напълно ОК.
Имам Eys for you залепена за една туя .На третата година имах половин туя и половин роза.
За флорибундите се предполага ,че ще направят обем настрани,за разлика от ЧХ ,които доколкото имам такива ,са прави и тесни .Те може и да поминат на 50 см.
Юбилея на Принца е разлята роза ,много красива ,с големи клъстери .Едни 150 ще й дойдат много добре ,но айде и на 120 става.Не знам кой може да прецени ,че става за през 50 см.
Рая

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Рая »

Прочетох ви, libra, calico, gospodinov, и си спомних онази фраза, за Титаник, дето бил построен от специалисти и салът на Ной, направен от неспециалист. Ако щете вярвайте, но съветът за разстоянието между Принцовете ми е даден от специалист, затова и взех две рози - да покрият предвиденото пространство. Благодаря ви много за разясненията, още тези почивни дни ще поправя бедата, която без да искам съм заложила пред прекрасниците. Много интересно - преди часове бях убедена, че няма да пипам Принцовете, после реших, че ще преместя само едната встрани, а сега вече разбрах, че на място трябва да остане само едната, при това преместена, за да е централно и оставам в ръце с още една, на която трябва да търся място. Най-много ме плаши мисълта за сбутани рози - прекрасни са, когато имат място да се разгърнат. Искрено ви благодаря, че спасихте със съветите си прекрасните Принцове! :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”