Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Мариана Бечева »

Надявам се да си довърша двойната редица рози напролет. Тя ще служи за ограда между моята и съседската градина. Оставих 1 метър разстояние между двете редици, което ще трябва да се коси, докато розите се развият и заемат свободното пространство. Ама колелетата на косачката отъпкват прекопаното покрай корените. Надявах се че ако посадя временно други растения, ще избегна косенето, но май ще се окаже грешка. Ами... има време до пролетта, ще умувам още.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от libra »

Да ти кажа,трябва много добре да си пресметнала цялата схема ,за да се случва косене между два реда,вероятно до ограда.
Помисли дали няма да те устройва по-вече тази лента да я мулчираш например с окосена трева или с друг културен материал.Не съм сигурна дали ти предлагам нещо умно,просто мисля че ще ти е трудно косенето.
Рая

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Рая »

Аз също имам два реда рози, с достатъчно разстояние между тях, но не съм предвидила трева в празното пространство, а мулчиране с дървесен мулч. Розите ще пораснат, косенето неминуемо ще се окаже невъзможно, а тревата ще си расте и ще ми носи главоболия. Затова, от самото начало - мулч. И никакви китки между розите не предвиждам. Тази година засадих грудки, които миналата година бяха мини далии - ей така, да е цветно, когато розите не цъфтят. Да, ама мини далиите пораснаха по метър височина и доста в ширина, и нито тях мога да извадя в разгара на сезона, нито на розите да осигуря комфорт. Та, тази грешка с пълнеж между рози повече няма да я повтарям :)
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Мариана Бечева »

Много благодаря за съветите! :tzvetoman: Ей това е предимството на късно осъзнали се градинарки, можем да се възползваме от съвети, идеи и помощ. Да не повтаряме грешки, допуснати от вас, а ние ще си сътворим наши си.... Колкото и да планирам, все ми предстои местене и наместване. Дано на е по-малко.
Аватар
Dani D.
Kъсо кафе
Мнения: 66
Регистриран на: Юли 15, '14, 00:01
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Dani D. »

Момичета, момичета,
Благодаря ви! Като ги набутах точно като марули видях, че няма да стане...30 парчета една до друга. Ще снимам лентата, в която съм ги сложила, защото зад тях има редица с жив плет, а пред тях има редица с декоративни камъни, които не им пречат на корените, но все пак явно с живият плет ще оплетат корени жестоко. Все пак мисля, че те ще си намерят мястото. Между розите садих лалета, и да, прави сте, че може и с някоя лавандула да се запълни дупката.
Мога да махам през една, за да не изкопавам всичко наново, но тогава разстоянието ми се струва голямо 1 метър и да не останат празни петна. Абе голяма съм шматка, това са ми четвъртите рози, в двора имам 40 Остинки и все едно за първи път садя. Но между другите се получиха точно големи празноти и затова исках по-нагъсто, а то стана невъзможно.6 часа садене и обработване в снега и сега наново :idea1:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от libra »

Жив плет около рози също е голяма прецаквация.Моите са живи,де,но не знам как успяват .След една година, като започнах да местя единия ред ,корените на плета бяха оплели всичко .Те са тънки и многобройни.Но предполагам,че с годините и не стоят толкова тънки.
Гонете по-голямо растояние между жив плет и всичко зелено.
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

Студът завари моите млади рози с цветове и пъпки. Да ги оставя ли така до пролетта или да изрежа някаква част?
dal

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от dal »

Ех като зачетох, па редици па миксове па тревоги и ми стана едно топло на сърцето 😍розички прекрасни

Вие със завръза, наберете букет барем, не са свещени ❤️✌️
Пък за местенето, колко по малко влачи те толкоз по добре. Сега си викаш ама я да мълчиш ма много знаеш ти аз каква. Цветова комбинация н шаблон съм направила, как няма да местя 😃😃
Е добре, ще се четете след 3 години.
Прегръдки розарски 🌹
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

Не стават за букет. Заварих /след снега/ цветовете и пъпките придобили друг цвят и приличащи на стара мокра хартия. Нищо не изрязах, не бях подготвена за тази гледка. Листа - свежи и зелени. Тук чета, че масово се режат напролет. Как искам след 3 години да се радвам на чудесна градина и да се подсмихвам на сегашните си тревоги и глупави въпроси.
dal

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от dal »

Ами разбира се че ще се радваш и всичко ще е наред 😍
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”