Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5591
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1666 пъти
Получил благодарност: 1828 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Тутти »

Lizi, присъединявам се към твоето мнение. Розите при мен дръпнаха и се развиха след като усвоих цаката на поливната система. Вече се полива по петдесет минути, а там, където няма капково и се разчита на обикновените пръскачки, наливам веднъж седмично много обилно с маркуча допълнително. Установих, че пръскачките не пречат на розите, ако се включват след залеза на слънцето.
Имам един участък, който това лято не наливах допълнително, защото имаше проблем с маркуча, скъса се и не достигаше до тях, ми там розите показаха слаб цъфтеж, нищо общо с останалите.
Аз не ги окопавам, не твърдя, че е правилно, нямам време за това, само мулчирам с окосена,трева, но задължително следя водата да попива, не да изтича встрани, правя легенче около корена, за да задържа водата.
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Lizi написа: Дек 10, '18, 16:28 До някъде да. ............................
Blue sky написа: Окт 4, '10, 16:38
Поливане: Розите са растения с дълбоки корени, и веднъж установени, възрастни екземпляри могат да преживяват само от натрупаната влага в почвата. Въпреки това, розите се нуждат от много вода – ако не получават адекватно количество, те ще реагират с повяхване, дефолииране, издребняване на листата или просто ще спрат да цъфтят. По-рядкото, но обилно поливане, което прониква в дълбочина, стимулира и развитието на корените в дълбочина. Докато честото, но оскъдно поливане, стимулира розите да разперват корените си плитко и настрани, което прави растението податливо на летните жеги и на зимни студове.
Това важи особено много за първите два сезона след засаждане на розите, докато кореновата система още не е добре установена на новото място.
Розите в контейнери, трябва да се поливат така, че винаги да се влажни, но не и прогизнали, в горещите летни дни,това може да означава поливане и всеки ден.
Аз не копирах цялия пост, но в него има и за поливането и за торенето. Жалко, че не може с този пост на Blue sky да е "закован" в темата и всички мнения да са под него.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2237 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Мария Николова »

viewtopic.php?f=25&t=1722

Ето цялата статия, от която е горния цитат. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

Прочетох я и си я припомних, но когато преди около година четох не обърнах внимание на казаното за мулча./ Не бях гледала рози, освен една заварена стара, яка и ежегодноцъфтяща без грижи./ Та за мулча - малко ме стресна казаното, че не трябва да е близо до стъблото на розата. Защо? И сега се упреквам, че аз купих "мулч за рози" и на всичкото отгоре го натрупах яко около стъблата, както се прави загърляне с пръст. Да го махам ли тази събота? Ще е престоял около две или три седмици /кога точно го натрупах, не помня/. Ще се простя ли с розите си? Ще ми бъде тъжно за Юбилея на монкския принц, толкова хубаво и много цъфтя, а е засаден януари 18г.
Иначе взех рози точно повлияна от казаното, че предпочитат рядко и обилно поливане. Това е нещото, което ми беше нужно за съботно-неделно градинарстване. И гайлардиите, които издържат, но те не са за тази тема.
Благодаря, че ме насочихте към рози. Благодаря на Саша, от която всъщност разбрах за форума.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

махни мулча около розата, може стеблото да загние
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

:sbang: Ужас! Махам в събота. Дано не им се е отразило пагубно. Писах аз някъде за този мулч, но май не попитах дали може да се слага за зимно укритие. Благодаря, благодаря, и стискайте палци да не е станала вече белята.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Havga »

Хм, и аз мулчирах яко розите в контейнери (до ушите), но мойте са на закрито и освен влага от въздуха не ги вали.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
dal

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от dal »

Знам че мулчовете имат много фенове, но аз никога не съм ги харесвала. Мисля и съм убедена че вкисляват почвата. Може би са добри за камелии азалии хортензии и рододендрони.
Обаче розата обича глина пясък торф алкална среда /конска тор/ варуване. Никъде в тоя списък няма нещо дето иде от мулча. Ние обираме суха шума че задържа хифи гъби мани ръжди черни петна. А с мулча оставяме цялата тая флора и фауна на воля да щръклее около розите. Често мулчовете имат талашитени частици а с тях и смоли че даже и лакове от преработка и производство на изделия от дървесина.

Та така.
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

На купения от мен мулч на опаковката пишеше "мулч за рози". Като отворих се оказа нещо ситно, не едри кори, каквито съм виждала по градините. Все пак ще се вслушам и ще го изгреба. Да не рискувам. Ще купя почва, защото няма как да ги загърля, че ще изровя намиращите се наблизо иглики, хости, лулички. Или ще ги оставя без укритие, ако наистина флорибундите не са чак толкова чувствителни на студ.
Но в торбата имам още мулч. Какво ли е това всъщност и за какво друго да го ползвам напролет?
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от libra »

Дай снимка ,поне.
Ако розите ти са първа година,ги позатрупай,за всеки случай.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”