Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Blue sky »

Царицата на цветята – не слуайно е наречена така – розите са лесни за отглеждане и сравнително непретенциозни, особено ако са положени малко грижи при засаждането и са спазени трите основни правила се отблагодаряват в пъти с невероятно красивия си цъфтеж и аромат:

- Розите предпочитат целодневно слънчево огряване или поне абсолютния минимум от 4-5 часа, за предпочитане – сутрешна светлина.
- Мястото трябава да е на завет, но да има добра циркулация на въздух, за предпочитане е да се избягва близост от дървета, заради възможността от заразяване и заради съревнованието за хранителните вещества в почвата
- Розите предпочитат, пръхкава, добре дренирана и аерирана почва, богата на органични хранителни вещества.

Изображение

Принципно розите ще се развиват при всяка почва, стига да не е твърде кисела и да е добре дренирана. И все пак, тъй като розите са дългогодишни растения, първоначалната грижа при засаждането им, ще осигури летящ старт на новите растения, и в дългосрочен план ще ви осигури хубави растения с максимално добър външен вид и цъфтеж. Затова, колкото повече се постараем в началото, толкова повече цвят и красота ще имаме в последствие.

Изложената по-долу технология е по препоръка на Английското кралско градинарско дружество

Период на засаждане
Голи корени рози се засаждат през късната есен, след опадването на листата, или много ранна пролет, преди да започне новия растеж. Контейнерните рози, могат да се засаждат повсяко време, стига земята да не е замръзнала. Розите на гол корен се накисват предварително за няколко часа, а кореновата бала на контейнерните се разтръсква и разкъсва поне малко, за да могат корените да се прихванат настрани, а не да останат в границита на балата. Като цяло, засаждането на рози на гол корен определено е за предпочитане, независимо, че се промотира засаждането на цели контейнери – тези рози са със значително по-лошо качество от тези на гол корен, а поставянето им в контейнер обикновено се дължи на факта, че просто тези рози не са продадени в сезона, и това е единственият начин да се предпазят от изсъхване и пълното им бракуване.

Засаждане

1. Първо обработете терена като размесите с пръста поне една кофа добре угнил органичен тор за квадратен метър от терена, където ще се засаждат рози.
2. Изкопайте дупка, грубо два пъти ширината на корените на растението и с дълбочината на лопатата.
3. Добавете тор с балансирана формула в доза 100 гр на кв метър и го объркайте с пръстта, така че да не докосва пряко корените
4. Поставете розата в дупката, като внимавате присадката да е под нивото на почвата /специален коментар по въпроса – в следващо мнение/
5. Попълнете с изкопаната почва

Грижи веднага след засаждането

Подрежете растенията силно – късно през зимата или много рано напролет. Първо се премахват измръзналите, повредени или слаби стъбла, след това провеждаме резитбата както следва
Чаени хибриди: съкратете силните стъбла силно – на височина 10-15 см над нивото на почвата
Флорибунди и други цъфтящи със съцветия – съкращават се по-умерено – на 15-20 см над почвата
Рамблери и други катерачи – съкращават се на 30-40 см височина
Храстовите и видови рози не се режат изобщо
Тази първа резитба е от съществено значение, за да се получат здрави и силни нови леторасти – това е така, тъй като корените докато се прихванат в самото начало, не могат да изхранят повече от няколко спящи спъпки в развитието им.
Отделно, съкращаваме малко корените и премахваме от тях всяка част, която не е напълно здрава, за да се избегнат бъдещи болести по корените

Общи грижи

Подхранване: През пролетта разхвърляйте около розата общ комплексен тор, или специализиран за рози, в доза 70-100 грама на кв. м – най–ориентировъчно, една шепа тор е около 50 грама. Ако растежът силно се забави, повторете в средата на лятото.
Розите в контейнер подхранвайте на всеки няколко дни – първоначално с балансирана формула, докато пъпките се оформят, след това с формула с повече калий

Мулчиране: веднага след подхранването мулчирайте с добре разложен органичен продукт, с дебелина 5-8 см, за предпочитане оборски тор или компост, който се разполага върху минералния тор. В последствие, при всяко поливане, хранителните вещества от слоя мулч постепенно ще се отдават на растението. При полагането на мулча, внимавайте да не е твърде близо до стъблато – оставете поне 10 см разстояние.
Ако нямате тор или компост, в краен случай може да се използват натрошени кори, но те не са особено предпочитани, тъй като те могат да съдържат растежни инхибитори, освен това, при гниенето си изтеглят азота от почвата, което налага изгребването им и подновяването всеки сезон.
През следващата пролет отново разхвърляте първо минерален, балансиран тор, после мулчирайте отново.

Поливане: Розите са растения с дълбоки корени, и веднъж установени, възрастни екземпляри могат да преживяват само от натрупаната влага в почвата. Въпреки това, розите се нуждат от много вода – ако не получават адекватно количество, те ще реагират с повяхване, дефолииране, издребняване на листата или просто ще спрат да цъфтят. По-рядкото, но обилно поливане, което прониква в дълбочина, стимулира и развитието на корените в дълбочина. Докато честото, но оскъдно поливане, стимулира розите да разперват корените си плитко и настрани, което прави растението податливо на летните жеги и на зимни студове.
Това важи особено много за първите два сезона след засаждане на розите, докато кореновата система още не е добре установена на новото място.
Розите в контейнери, трябва да се поливат така, че винаги да се влажни, но не и прогизнали, в горещите летни дни,това може да означава поливане и всеки ден.

За основите при подхранване на розите четете тук : ПОДХРАНВАНЕ НА РОЗИТЕ и тук основно торене пролет
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Blue sky »

Изображение

А за абсолютните мераклии, които ще ходят на изложба с храстите си и ще участват в конкурси, ето още една технология

Преди засаждането на розите, почвата трябва да бъде обработена на 1 метър дълбочина
• Изкопайте, извадете и отделете настрани почвата в дълбочина от 50 см
• Положете пласт органичен, добре угнил тор с дебелина 8-10 см
• Прекопайте на още 50 см дълбочина, като по този начин примесите пръст с пласта тор
• Върнете извадената пръст и положете нов пласт органична тор с дебелина 8 см. По желание може да добавите костно или рибно брашно, които стимулират кореновия растеж, и/или минерални торове специално пригодени за рози
• Обработете пространството с култиватор, така че двата слоя да се смесят.
• Сега вече можете да изкопаете дупката,в която ще засадите розата – нека да е с приблизителни размери 60-60-60 см
• Самата дупка да е поне 15 см по-дълбока от корените на растението, добавете още 8 см пласт костно брашно и компост, размесете добре и чак след това сложете розата като внимавате най-добре развитата част на розата да е с лице към гледащия и мясотот от където най-добре ще се наслаждавеме на розата; запълнете дупката с изкопаната пръст
• Уплътнете пръстта добре и полейте внимателно, със слаба струя, така че, водата да попива хубаво в пръста и да изгони евентуалните въздушни джобове.
• Допълнително подхранване може да се извършва на всеки две седмици или веднъж в месеца, за предпочитане с рибно брашно, комбинирано с витаминно-хормонен препарат. Последното торене, трябва да се направи не по-късно от 8 седмици преди първите есенни слани

и последно отделете внимание и на една изключителна тънкост
• когато засаждате рози, е особено препоръчително, в дупката да се оформи нещо като конус от пръст, върху който се разпределят корените. Това се прави, с цел да се даде направление на корените – т.е. да се стремят към все по-дълбока дълбочина, вместо да се развиват странично и плитко, и донякъде, правилното и равномерно разпределение на корените по-късно води до по-правилон и равномерно оформен храст

ето по този начин

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Blue sky »

Относно зариването на присадката у нас е наложена практиката присадката да не се заравя, уж за да не избие шипка, а въпроса с измръзването е решен, като наесен, присадката са загрибва, напролет – обратното – залудо работи, залудо нестой :mrgreen: .
Според световната практика, засаждането се практикува според различните зони
Зона 4 и по-студено - присадката се заравя на една педя под земата
Зона 5 - 6 - присадката се заравя на 3 пръста под нивото на земята
Зона 7 - 8 - присадката да е на нивото на почвата
Зона 9 - 10 - присадката се поставя на 3 пръста над земята, това е с цел намаляването на гъбни болести и гниене на присадката предизвикано от мекия и влажен климат.
При всички случаи, рози на собствен корен, се засаждат така, че кореновата шийка, да е но повръхността на земяа.

Друго съображение прочетох при рускинята Олга – тя твърди че за около три години розата пуска корени и от присадката, т.е. "стават на собствен корен", и тогава растенията се развиват значително по-добре – доколко е истина това – само евентуален експеримент би могъл да покаже.

Относно избиването на шипка от подложката, нали съм добра душа :angelche: – кунсултирах се спецално с професор по лекарствените растения с тясна специализация по шипката. Та, от наученото, това, дали ще избие шипка от корена зависи от вида на използваната подложка – някои видове имат способността да дават огромен брой издънки ежегодно, други изобщо не го правят. Евентуално, стимулиране на спящи пъпки по корените е потенциално възможно, когато надземната част загива и растението се опитва да се поднови посредство нови издънки – т.е. нищо общо със заравянето на присадката.
Отделно моите наблюдения върху няколкото мои корени стари рози показват следното
Общо от 16 броя, всички над 30 годишни рози:
Вече съм махнала 4 броя тотално превзети от шипка – при тях действително имаше изсъхване на 95 % от надземната част, с по само 1-2 здрави стъбла.
Ще махам още 3, които пускат много странични издънки и това отслабва силата на основното растение, което пък изобщо не е обхванато от шипка – т.е явно подложката не е добра.
Останалите ми красавици са си живи и здрави, без шипки, и са дълбоко и предълбоко засадени – специално ходих да гледам.
Така че, аз моите нови красавици ще ги заровя, но все пак, отново дебело подчертавам, че:

по една или друга причина /примерно да измръзне, че пак да си купиш - една възможна причина/, в България масово се препоръчва от розопроизводителите присадката да не се заравя, и затова, моля който се колебае, да постъпи по традиционния начин, за да няма после ама ти ме подведе и т.н.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

Блу!!! :liubov: :tzeluvka: :tzeluvka:

заравям на три пръста и това е. ако има шипки после ще режа. поне знам че няма да измръзне.

имам въпрос: нямам и не мога да намеря оборска тор в нужните количества. Имам обаче от оня, специализирания тор за рози (едни лилави гранули)
мога ли да размеся една шепа от него в дупката за засаждане, или ще предизвикам развитие на филизи дето ще измръзнат зимата?
ето го Изображение

и друг въпрос имам: покрай мрежеста ограда ще засаждам в редица около 10-15 рози. Но мястото там е открито и на течение. Дали трябва освен загрибване и да ги повия с нещо отгоре? имам от тая материя, поларната, дето уж дишали през нея и дори можело да се полива отгоре, пък топлела?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Blue sky »

Калико, не завивай розите, по-скоро може да изгният, ако не могат да дишат :nod:
Аз миналата година нали садих 15 англичанки - присадките ги сложих на повърхността и 1-2 см отгоре се паднаха, на Гламис касъл корена се оголи допълнително и е почти 5 см навън - тя не е измръзнала и цъфти нон стоп.
Обаче, мюнстед ууд, мистър фейрчайлд и принцеса александра са половината храсти измръзнали - дали е от засаждането незнам, но развиха само по един хубав клон, останалото е сухо
останалите, не са мръзнали, добре са си :nod:
така че, мисля че заравянето на присадката ще е предостатъчно, все пак розите са напълно студоустойчиви растения, дълбокото заравяне и предпазване се практикуват в ширини като Канада, и скандинавските страни.
Относно тора - мисля че можеш да размесиш една шепа, няма да навреди, дет се вика, колко е това, че да предизвика бурен растеж ноември месец :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

добре Блу. ще заровя присадката само.
макар че с тая дишаща материя две години поред завивах магнолията докато беше малка, цялата я омотавах и не изгни. и хортензии съм завивала с нея, май наистина пуща въздуха, пък топли. не знам.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Blue sky »

ами тя сигурно е хубава, спор няма :nod:
но не е нужна специално за розите, те са си добре и така :nod: виж магнолии там, разни глезли - това е друга работа
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Denis »

Blue sky написа:Засаждане
1. Първо обработете терена като размесите с пръста поне една кофа добре угнил органичен тор за квадратен метър от терена, където ще се засаждат рози.
Малко в посоката на Калико, и с риск да питам нещо ясно, или нещо дискутирано. :oops:
При обработката на терена - няма откъде да взема угнил оборски тор, а пък и не знам доколко е угнил /от предишното подобно упражнение се взеха милионите ларви на м.бръмбар и подобни, с които още се боря./ Мога да ползвам калифорн.червей , но пък Миша мисля, беше писала, че е много силен и може да изгори корените. За да не си направя сама проблема - колко да ползвам напр. на кв.м. от терена - става дума за 100% тор кал.червей, непримесен с нищо. Ако някъде вече го пише, моля просто ме насочете къде.
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Blue sky »

Денис, аз лично никога не съм ползвала такъв тор за розите :nod: така че, не мога да отговоря от личен опит. дискутирали сме тук калифорнийските червеи и хибискусите - за тях определно е твърде силен и вреден :nod:
Обаче, понеже ме заинтригува, порових се в гугъл и намерих нещо изключително интересно според мен.
Та всички са единодушни че розите особено много харесват такъв тор :nod: обаче, по-интерсното е, че в момента е заявен патент, за това как торът от калфирноийски червеи действа срещу вредните насекоми.
Същностт на експеримента към момента се състои в следното - доказано е вече, че растенията произвеждат едни езим - хитиназа, който в подходящи количества разтваря хитина в обвивката на бубулечките, но нормално в растенията, съдържанието му е много ниско и не пречи на вредителите :nod:
Но 20 % съдържание в пръстта на тор от калифорнийски червеи, рязко повишава способността на растенията да отделят този хормон, в резултат смучещите вредитили, които се хранят със соковете на растенията - като акари, листни връщи и прочие, намират вкуса на соковете заплашителен и силно неприятен, в резултат на което напускат растенията. 20 % съдржание се осигурява от слой 2-3 см тор, в дупката на храста, размесен с пръстта, или още по-добре - насипан около корените на растението като мулч
В заявката за патента е приложена цяла статстика от над 1000 тестови храста, голяма част от които рози, при които резултатите се положителни - някои по-бързо и с по-голям успех, при други почти незначителен, но все пак, резултат има. Така че, мисля малко червеи няма да навредят :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

ха сега де. и откъде да си купим такива червей да фърлим по една шепа на розите?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”