Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 364
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от utro77 »

Да, тя е. Розова Алоха.
Знам, че има и оранжева.

Това, което не ми харесва е, че розата по някакъв начин се разрастна перпендикулярно на оградата. Смятам да отрежа клоните, които най-много стърчат и преграждат. По някакъв начин ще се опитам да я оформя. Иначе за конструкция - надявах се да се катери по оградата... Ако трябва, ще мисля и нещо допълнително.

Засега нямам никакъв опит с рязането. Розите ми са едва двегодишни. Едва тази пролет се престраших да отрежа някое клонче.
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Аз чак сега видях, че тези рози са край мрежата......
Това, че е катерач, не означава, че само ще тръгне по оградата, тук влизаш в роля ти - да хоризонтираш клоните и да и придадеш правилна форма. В нета има много картинки

Изображение

Изображение

Ето и снимка на една Алоха, на ограда

Изображение

Все още е много малка, на две години.....имай търпение. Аз бих рязал само ако е крайно необходимо и нещо драстично стърчи.
Карлито
Дълго кафе
Мнения: 113
Регистриран на: Окт 10, '18, 20:53
Местоположение: Севлиево

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Карлито »

Здравейте розарки /защото имам усещам , че 99 % сте жени/.Нов член съм на хубавия ви форум,та имам неколко въпроса.Предстои ми да получа 10 рози този месец,местото ми е доста ограничено ,намислил съм да ги засея в редица , но малко шахматно,като по-ниските ще са отпред откъм местото на виждане ,а по- високите отзад,розите са с широчина на храста по данни от купувача не по-широки от 70 см, 1.Изкопал съм дупки на разстояние 90-100см от център до център.Това малко ли ще им е ? 2.Повечето рози са контейнер ,при тях засаждането същото ли е както на гол корен/тоест подрязване на корените,неколко часа накисване във вода и садене,целия контейнер ли се слага в дупката с балата около него,както е доставен ? 3 . Имам възможност да използвам при засаждането тор от калифорнийски червей,удачно ли е да го ползвам вместо огнил оборски тор ,чета доста добри отзови за него ? и малко off мъж съм и това са първите рози ,които ще садя , дано не съм казал некоя глупост . Още не съм свикнал с писането в сайта . Поздрави
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от libra »

Добре си ни дошъл !
Рози в контейнер ,ако са засадени в градинска почва ,ги засаждаш директно в дупката.Ако е в нещо друго-торф,кори и подобни щуротии ,ще трябва да извадиш розата и да я садиш като при роза на гол корен.В контейнера ,ако корените са омотани във формата на контейнера ,ще трябва да го разчоплиш и подстрижеш.Корени към 25-30 см трябва да останат .Тор от калифорнийски червеи можеш да сложиш в дупката.Добре е да позариеш клоните с почва .
Успех !
wenche

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от wenche »

Привет и от мен :tzvetoman:
90-100 см между розите е много добре. Но това е късметът на първите рози. Пропорционално с увеличаване на броя им разстоянието намалява. :angel2:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от libra »

Да,това съм пропуснала ,а е много важно.В твоя случай ,трябва да спазваш достатъчно голямо разстояние и между двата реда,така че розите да имат място и ти да можеш да обслужваш ги обслужваш.
Аз се бях издокарала с такова шахматно подреждане ,но през 50-тина см между 2 и 3 ред.Още на следващата есен извадих единия ред.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Lizi »

Карлито написа: Ное 5, '18, 22:36 Здравейте розарки /защото имам усещам , че 99 % сте жени/.Нов член съм на хубавия ви форум,та имам неколко въпроса.Предстои ми да получа 10 рози този месец,местото ми е доста ограничено ,намислил съм да ги засея в редица , но малко шахматно,като по-ниските ще са отпред откъм местото на виждане ,а по- високите отзад,розите са с широчина на храста по данни от купувача не по-широки от 70 см,
1.Какъв вид са розите или какъв вид има храста им ? Или кои са розите като имена - ние ще те орентираме за вида, ако не го знаеш.
2.Аз направих такова шахматно засаждане навремето и се оказа голяма грешка. Част от розите станаха огромни - минаха три метра във всички посоко и други останаха заглушени от тях. Сега след 6 години все се каня да ги местя - тези, които са на втория ред.
Карлито
Дълго кафе
Мнения: 113
Регистриран на: Окт 10, '18, 20:53
Местоположение: Севлиево

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Карлито »

Здравейте,цял ден нямах нет,libra,wenche,Lizi- благодаря за вниманието ,което ми отделихте . И така :
  • 1. либра в градинска почва ще се садят , а разстоянието е много важно,вие ще помагате
    • 2.wenche[ - разстянието май-ще дойде малко
      • 3. Lizi - розите са - 1 . редичка - Novalis/Флорибунда , Munstead Wood/храст , 2 . редичка - задна - Irina Bondarenko - ЧХ , Emilien Guillot[ - храст/list]
        • 4 .На 3 метра от това петно ще има друго , вклучващо - в 1 редичка 1. Crown Princess Margareta/има много место за нея . 2 . Lovely Rokoko - Флорибунда . 3.Lavender Ice - Флорибунда . и зад тях - Roald Dahl - храст
        • 5.Всички размери представени ми от продавача съм ги проверявал в Хелпмито и Розебука , и оттам са размерите[ ]
          • 6. Това не е точно моя избор /Аз искам Пашмина и нещо от F.C. серията на Кордес , е и Остинки /
          • 7. Целта ми е чрез шахматното засяване е да се виждат всички рози , дано ме разберете какво имам предвид
          • 8. Айде сега казвайте това , което съм замислил възможно ли е , защото вие имате поглед през реалния ви опит над розите
            • 9 .Май нещо не се справих с граматиката и с платформата ви - сорри
    wenche

    Re: Розите - технология за засаждане и грижи

    Мнение от wenche »

    Карлито написа: Ное 6, '18, 21:18 Здравейте,цял ден нямах нет,libra,wenche,Lizi- благодаря за вниманието ,което ми отделихте . И така :
    • 1. либра в градинска почва ще се садят , а разстоянието е много важно,вие ще помагате
      Карлито, Либра има предвид почвата в контейнерите, в които идват розите - дали е нормална градинска или нещо друго. Ако е друго, следваш съветите й.
      Зад тези редички има ли стена или ограда или са с достъп от повече страни? Не е малко разстоянието за розите, които изброяваш. А и местото казваш, че ти е ограничено.
      Аватар
      Мария Николова
      Наркоман II ранг
      Мнения: 31531
      Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
      Местоположение: Нова Загора
      Дал благодарност: 816 пъти
      Получил благодарност: 1731 пъти

      Re: Розите - технология за засаждане и грижи

      Мнение от Мария Николова »

      Lizi написа: Ное 6, '18, 13:05 Част от розите станаха огромни - минаха три метра във всички посоки и други останаха заглушени от тях. Сега след 6 години все се каня да ги местя - тези, които са на втория ред.
      Пиле шарено, на втория ред ще ти трябва шлем и костюм като на космонавтите, но ламаринен. :lol: А също брадва, трион и търнокоп. :daaa: И накрая ще видиш, че преместената си е отишла. :angel2:
      Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
      а да му разкриеш неговите.
      Публикувай отговор

      Обратно към “Рози”