Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от молина »

gospodinov, разкошен Принц имаш :potekoha: Излиза, че където и да я сложа ще цъфти различно през сезона. Така все едно имам две различни рози и винаги ще чакам да я видя как ще цъфне- по- червена или по- бяла... Твоята роза на колко години е и с какви размери?
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Моите Принцове са 2, засадени близко един до друг, даже на втората снимка се вижда половината на единия и половината на другия. И двата са 3 годишни, като на размер не надхвърлят 80-100 см.
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от молина »

gospodinov написа:Моите Принцове са 2, засадени близко един до друг, даже на втората снимка се вижда половината на единия и половината на другия. И двата са 3 годишни, като на размер не надхвърлят 80-100 см.
Затова изглеждат толкова разляти, а нали libra писа, че става по- широка и аз реших, че е един храст. Започвам да мисля, че розите май стоят по- добре засадени по 2-3 броя от вид една до друга, а моите всички са само по 1бр...Е, ако се наложи, ще ги разреждам и ще сложа по още една от същия вид. Само да не ме чуе обаче мъжът ми, че нали той копае дупките... :angelche:
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Така е, стават си широки храстчета и ако уцелиш как да ги режеш и симетрични.
На първата снимка се вижда само единия, другия беше жертва на пробивача и беше рестартиран тогава.
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

Здравейте и от мен. Току-що се регистрирах. До сега влизах само да чета, но като видях, че има и други, канещи се да засаждат рози през януари, реших и да пиша. Аз днес също получих няколко рози, едната също е Jubile Prince de Monaco. Другите са Том Том, която мисля да сложа между Глория Дей и Юбилея на Принца, също Miracle и Rina Herhold, които ще бъдат срещу тях, а помежду им има площадка за маса. Една Gloire de Dijon ще е на сянка. Моля за съвет дали да ги похлупя с пластмасови бутилки, след като ги посадя на постоянното им място, или само да ги затрупам с пръст. За Северна България става дума. Ще ги полея, както прочетох по-напред. И малко встрани от темата - нещо за Том Том, ако някой има да сподели. Дали съчетанието Глория Дей, Том Том и Юбилеят на Принца ще е добро. Някой засаждал ли е през декември и януари успешно в минали години?
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от libra »

E,kak да не сме засаждали по това време,даже най-обичаме!
Няма нужда да захлупваш с бутилка,достатъчно е да затрупаш с почва или тор.
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

:dovolen: Еееее, много ме зарадвахте. Действам. С надежда пролетта да видя радващ резултат. Мисля да посипя и терауед /ходи се по веднъж на седмица/, че да действа през лятото. Всъщност за първи път ще садя гол корен, но понеже са малко криви някак, се чудя как да ги разположа в дупката. В момента са във вода, което научих от тук, но само долната част на корените, а не до мястото, от което излизат стъблата /розовата терминология още не съм усвоила/.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от ivanina »

Здравей, mysisu!
Аз съм от севера, и любимото ми занимание е саденето на рози.
В отговор на питането ти, мога да кажа че и в момента това и правя- премествам рози, засадени в неподходящи цветни комбинации.
Няма нищо притеснително за засаждането на рози в градината щом почвата не е трайно замръзнала.
Опитът ми показа, че най- добро е есенното , та дори и зимното както е сега засаждане.
Нямам загинала роза до сега от такова садене.
Изкопаваш хубави дупки 50см. широки и 40- 50 дълбоки , сипваш по една, две лопати угнила оборска тор .
Размесваш добре почвата и поставяш корена роза, като гледаш присадката да е 1см. малко под нивото при зариването с пръст.
Така, тя е защитена от измръзване. Притискаш почвата около корените , поливаш 5,6 л. вода за уплътняване на почвата около корена. След като водата попие дозариваш розата с пръст във форма на издигната една педя височина купчинка и розата ти е готова за зимуване. Аз пластмасови бутилки не ползвам за покритие.Най- доброто покритие е почвата - стопляща , дишаща!
Желая ти успех! :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5623
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1704 пъти
Получил благодарност: 1921 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Тутти »

Аз имам Том Том. Много цъфти, не боледува и няма да имаш проблеми с нея. А що се отнася за съчетанието с другите рози, смятам, че Юбилея на принца е по-добре да бъде самостоятелна роза. Много е хубава като акцент.Глория Дей до Том Том ще е добре, май :hmmm: , но имай впредвид, че Глория е чаен хибрид и достига височина 150 см. Том Том е флорибунда и не става по-висока от 100 см. Затова тя трябва да е пред Глория, за да не се скрие.
Последно промяна от Тутти на Яну 5, '18, 19:56, променено общо 1 път.
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

Благодаря! Ще ползвам съвета. Нетърпелива съм да дойде пролетта. Така много искам да имам в двора такава красота, каквато видях в този форум. :tzvetoman:
Благодаря и за мнението за Том Том. Ще преосмисля идеята си за подредба. За Юбилея тази вечер срещнах някъде, че е "падащ разперен храст" и започвам да си го представям на една полянка под асмата /не е гъста сянка/.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”