Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 338 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Di_Va »

При мен се получиха едни грозни картинки след резитба и те са свързани, както по-напред Бел беше установила, със засаждане, при което присадката е над нивото на почвата. Получават се едни грозни вдървени части, които, и правилно изразани, са доста неестетични. Не зная какво разрешение има тук, по-скоро - никакво! Не може да се сади нещо поприкриващо, нито пък да се мулчира с нещо, че гадинките ще се разположат царски там,.. Не знам дали пози пост е на правилното място обаче :hmmm: ?
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mucunka »

Аз да питам относно щамбите. Дали е време, предвид затоплянето и прогнозите, да ги отвия . Иде реч за Софийско.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

Господинов, това на професора важи само за чаените хибриди. То май преди 50 години не са признавали, че има и други рози.
Затова и сега все още е разпространено схващането, че " розите преди зимата се орязват ниско и се загрибват". Кои рози? Ругозите ли, катерачите ли, храстовидните ли, или полиантовите? Нищо от това не се реже по предписанията на професор Ангелиев.

Дафе, ти си в топъл район и не пречи че присадката е над земята. Моите почти всички са над земята, или на нейното ниво. И под земята да е, присадката така остарява, вдървенява и загрубява. Това не й пречи да пуща нови пъпки. Има значение единствено за зазимяването. Аз преди засаждах с присадка на два пръста под земята, но розите садени така всичките ми тръгваха бавно или хич не тръгваха и нямаха хубав храст, и след 2-3 години се налагаше да ги подменям.
Белисима пък казва обратното. Така че всеки експериментира как ще е при него, друг начин не виждам.

Муцунка, отвивай бе, моите хич и не ги завих тая зима, все чаках да застуди и то все не застудява. ще ти цъфнат под защитата :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Vasi »

Mucunka, аз отвих моята щамба още миналата седмица. Всичко беше тръгнало. Онази нощ при нас валя някакъв леден сняг, но сутринта за няколко часа всичко се размрази без следа. Не мисля че има щети.
"A garden that is finished is dead."
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

calico написа:Господинов, това на професора важи само за чаените хибриди. То май преди 50 години не са признавали, че има и други рози.
Затова и сега все още е разпространено схващането, че " розите преди зимата се орязват ниско и се загрибват". Кои рози? Ругозите ли, катерачите ли, храстовидните ли, или полиантовите? Нищо от това не се реже по предписанията на професор Ангелиев.
Calico, в грешка си. Набрал съм само текста от книгите, които указват кога да се започне рязането. По нататък следват указания за храстови рози, полиантови и полиантови хибридни, флорибунди, ЧХ и така нататък. Всичко не започва от днес.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

Сигурно, Господинов, със сигурност има, рози има отпреди 400 години и все някак са ги рязали :angelche:

взех повод от това
3. останалите стъбла се режат в зависимост от силата на растението – при силно растящите сортове се оставят по 4-6 пъпки, а при слабо растящите 2-3.

4-6 пъпки са си 20-30 см, мисля че важи само за ЧХ.

знаеш ли, навремето обсъждахме книгата на Хесайон- експерт по розите, имам я. Ами той за роза смята само ЧХ, всичко останало е нещо друго според него, не и роза. Много натрапчиво този експерт говори предимно за ЧХ. И това е обективно, а не мое субективно виждане.
Това е така, щото бума след селекцията на първия чХ Ла Франс е страхотен, розите с висок център и цъфтящи многократно и при това сравнително ниски, и стават за букети - всичко това наистина е изместило всякакъв друг вид рози от погледите поне за 40-50 години
докато Остин през 80-те вади неговите съкровища :angelche:
аз харесвам много ЧХ, те са красиви и прекрасни рози. Нямам места за тях в градината, но си имат своето място при композициите. Но те са единствените което се режат ниско, и не са изобщо пример за рязане.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Калико, :daaa:
Както казах, тук водещото беше кога да се режат розите - рано на пролет след набъбването на пъпките но преди развитието на летораслите.
Но понеже на мен ми е интересен опита на тези хора, сложих целия абзац, който е изваден от контекста.
Не мисля, че всичко трябва да се равнява с Остин розите т.е. ако някой не е споменал как се режат те, значи информацията не струва. :hmmm:
Остин розите са една малка част от света на розите и не трябва да се фаворизират толкова, според мен :hihihi:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

Мир, мир, мир!!! :angelche:
да стиснем чаено-хибридни и остински ръце :angel2:

-----------------------------------
Остин розите са една малка част от света на розите и не трябва да се фаворизират толкова, според мен :hihihi:

малка, малка, ама пълни градините по света поне наполовина от всички рози
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

calico написа:Мир, мир, мир!!! :angelche:
да стиснем чаено-хибридни и остински ръце :angel2:

-----------------------------------
Остин розите са една малка част от света на розите и не трябва да се фаворизират толкова, според мен :hihihi:

малка, малка, ама пълни градините по света поне наполовина от всички рози
Ей тоя Остин беее :D :nazdrave:
Ами пълни, една негова роза заема място на 5 други :angelche:
лалесъм

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от лалесъм »

:lol: Калико :tzvetentze: Господинов :tzvetentze:
аз днес си рязах иглолистните, по мой си план после са лозите, после клематисите и най-накрая към март месец - розите - в планина съм все пак пък е и февруари все още :angel2:
обаче....нали съм все у форума и днес очите ми все в розите - ми то всякакви варианти - едни с червени пъпки, други зимно препарирани все още, пък Очите още със зелени листа от миналата година :shock:
и въпреки, че ми замръзнаха ушите, кръцнах няколко рози от набъбналите :angelche:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”