Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

https://praktiker.bg/medias/sys_master/ ... 055518.jpg
Това успях да копирам.
Да, първа година им беше.
Наблюдения - купените на гол корен цъфтяха много, а купените в контейнер през пролетта пораснаха съвсем малко и след като отвориха пъпките, с които дойдоха, край. Не мисля да купувам още много, но ако взема две-три ще са само на гол корен.
И пак въпрос - ако ги взема на гол корен и нямам възможност да ги посадя на следващия ден, как да ги опазя до подходящо време за засаждане /седмици, месец например/?
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

Пак да благодаря, че давате съвети и обръщате внимание на неопитните. Четох уж доста, но все нещо ме човърка и все нещо не съм съвсем разбрала /понякога и забравила/.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от libra »

Mожеш да затрапиш ,ако стигнеш в градината .Иначе ,в някава саксия с почва ,но да не се полива много.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Havga »

Такаааа, аз понеже орязах моите рози или поне каквото имаше за рязане и вече съм на вълна торене. :D
Навън пеят птички, нищо че е мрачно и ще застудява. Другата седмица стартира март и си мисля да се подготвя за следващата стъпка - подхранването.

Мислех, че е лесно. Купуваш тор за рози, която продават по магазините през съответния сезон и готово!!! :ieeee: НО, после прочетох това:
"..основно торене пролет
NPK12-11-18+2MgO +Те или нещо подобно -5 кг на 100 кв м +300 гр калций ,ако в основния тор няма магнезий поне 2% се добавя и отделно магнезиев сулфат" - цитат е от форума, но съм го копнала есента още и сега не помня на кого е, вероятно на Миша.
и това: "Първо подхранване с амониева селитра - в начало на активен растеж,при температури минимум 10 градуса на почвата".

После се зачетох за Осмокот, Яра Мила и пр. и пак се обърках. Има и нещо друго, ако са садени в нова пръст наесен, която е обогатена с тор...? :hmmm:
Та сега искам да си изясня концепцията с простички и лесни стъпки, като за блондинка :zzz:
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

Хавга, рано е още за торене.
трябва поне малко зда е по-топло и слънчево, иначе само изсоляваш почвата, а растенията не го усвояват при студено и мрачно време.
ако имаш Яра Мила, тя е достатъчна за първото торене, комплексен тор е и с микроелементи ,не ти трябва друго.
обаче, ако са наесен засадени рози и си поставила тор при засаждане, изобщо и не помисляй да ги ториш сега.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Havga »

calico, ясно че е рано, но голяма част от "по-хубавите" торове трябва да се търсят, поръчват или споделят с другарчета, защото са скъпи или в големи разфасовки. Иначе това мисля да го свърша в края на март.
Нямам никакъв тор, освен течен Кристалон с много калий, останал от миналата година.
Не съм торила наесен, просто пръстта, в която садя е от магазина и обикновено е обагатена с азот, фосфор, калии и пр...

Да разбирам, че шепа Яра Мила - комплексен тор https://torove.bg/npk-yaramila-complex- ... -mila-iara на роза е достатъчно до първия цъфтеж (след който ще торя с течен калии и форсфор (Кристалон))?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mucunka »

От форума съм научила, че рози,садени миналата година, не се торят. Иначе торя с Яра мила еднократно пролетта и друг тор не слагам. Много съм доволна.Хавга, 2 пакета по 5кг. поръчах от този сайт , тук е най-евтин. На другия ден получих пратката.Ще имам от него и за петуниите...
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

муцун, дай сайта, че и аз ще поръчвам„
обикновено вземам 25 кила и ми стига за две години за целлия двор, ама сега май ще е малка разфасовка

хавга, да - една шепа на роза, даже е много. Но ако си ги торила при засаждане- недей
по принцип, първата година не ги торя ,но това ако е в земя, да правят корени. ама в саксия то няма къде чак олкова да се вихрят за корени, но все пак изчакай да мине първия цъфтеж за да наториш новите рози след тях

препоръчвам ти да си вземеш Хортигроу
те са малки разфасовки, по 1 кг е най-добре- за листно и за кореново подхранване. Имат и аминокиселини, което е много важно. Винаги когато пръскаш розите с някакъв препарат, е препоръчително да слагаш от този тор в машината. Вземи си балансираната формула, и тази с повече калий. Една опаковка ще ти стигне за целия сезон, слага се малко.

Изображение

п.п. сега прочетох че не си торила
значи можеш по 1-2 с.л. на саксия Ярамила да сложиш
ако не намериш - комплексен
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mucunka »

АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1920
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 123 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от miltonia »

Моето ноу хау. :lol:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”