Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

mysisu написа: Май 17, '18, 21:17 http://prikachi.com/images/914/9329914g.jpg
Вижда ли се снимка? Тази неизвестна е с твърди дълги клони, много трудно се направлява.
има тема за разпознаване на рози, ако искаш я пусни там

Изображение - слагай линка между таговете за картинка img

обаче това е малка роза и трудно ще се разпознае, докато не прояви характер или на катерач, или на храстовидна.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

Благодаря за линкове, съвети и отзивчивост. Да, малка е, от есен 2016г., без име, от пазара, миналото лято не цъфна изобщо. Четях тук и преди да се регистрирам и някъде срещнах обяснение за отвеждане на клоните като спици на чадър. Стана, голяма радост, от всяко възелче клонче с много пъпки. Тук е само едно малко клонче, снимано отблизо заради цвета. Но сега е трудно да я вдигнем, а закри други хубави цветенца в подножието. Така е, като не се надявах, че ще се развие толкова. Затова сега новите ще сложа на 5 см в земята и ще предвидя как ще се подпират. Предполагам, че ще бъдат твърдоклонести.
Значи и Брит Розако имат с измислени имена. Дано пък да са ми хубави и да успея с правилното засаждане и отглеждане.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

:hmmm: :hmmm: :hmmm: Брит розако май нямат с измислени имена
странно, какво пише на сайта им за тези рози, чия селекция са?

а хоризонтирането на розите не става още първата или втората година
хоризонтират се катерачи, и клона е добре да е поне 1,5 м, да направи хубава дъга и да не лежи по земята
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Мадам_Сръчкова
Кафевар/ка/
Мнения: 817
Регистриран на: Окт 21, '14, 21:41
Местоположение: София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Мадам_Сръчкова »

gospodinov написа: Май 17, '18, 11:43 Някой има ли успешен метод за справяне с поветицата?
Взех да мисля в посока на някакъв хербицид, Мерлин 750 ВГ може да се ползва за рози, но поветицата не е май в списъка, на които действа :hmmm:
Това съм си го записала като препарат за поветица, не съм го пробвала.

ДИКОПУР Ф /2.4 Д аминна сол/
https://www.facebook.com/MadamSrachkova" onclick="window.open(this.href);return false;
petya_misheva
Kъсо кафе
Мнения: 90
Регистриран на: Май 5, '16, 09:41
Местоположение: София/Враца
Дал благодарност: 7 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от petya_misheva »

Купих си от лидъл една много симпатична розичка в контейнер, че даже цвят има, който много ми прилича на eyes for you. Ще й търся място в градината, та питането ми към притежателите на eyes for you е колко голяма става?
В розбука я дават до 120см прав храст, ама дали е така в нашите ширини...
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

Мисля, че намерих Golden Parfum в Розебук като Golden Climbing втория в колонката по азбучен ред на G /две са в колонката с еднакво име/.
Може да не цъфне тази година, но ще чакам.
Ако местя рози, предполагам е добре да бъде през есента? Ако изваждам с много пръст и слагам на същото място друга пак с пръст, важи ли правилото, че където е имало роза не трябва да се слага друга? Надявам се, че не, защото като разгледах този "розебук" не съм ги подредила много добре по форма на храста и ми се иска да ги разместя. Но не и да ги съсипя още толкова млади.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от utro77 »

Здравейте!
Искам да ви попитам възможно ли е да преместя на друго място 2-годишна роза?!?! Кога е най-подходящо? Предполагам, че наесен.
Трябва ли да я подрежа преди това и колко? Розата в случая е Westerland. Миналото лято я садих от контейнер - цъфтя доста измъчено. Но тази година е направила такива хубави цветове, че ми се иска да я сложа на по-централно място.

И друго да попитам - имам една роза, която за късмет се разрастна някак перпендикулярно на оградата. И в известен смисъл стана като една преграда. Мисля да я поорежа след първата вълна на цъфтеж - т.е. да отрежа клоните, които ми пречат.
Розите ми са 2-годишни и до сега не съм ги рязала.
А от отрязаните клонки, ако пробвам да вкореня резници дали ще стане по това време на годината?
Розата е Розова Алоха.
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

utro77 написа: Май 21, '18, 13:35 Здравейте!
Искам да ви попитам възможно ли е да преместя на друго място 2-годишна роза?!?! Кога е най-подходящо? Предполагам, че наесен.
Трябва ли да я подрежа преди това и колко? Розата в случая е Westerland. Миналото лято я садих от контейнер - цъфтя доста измъчено. Но тази година е направила такива хубави цветове, че ми се иска да я сложа на по-централно място.

И друго да попитам - имам една роза, която за късмет се разрастна някак перпендикулярно на оградата. И в известен смисъл стана като една преграда. Мисля да я поорежа след първата вълна на цъфтеж - т.е. да отрежа клоните, които ми пречат.
Розите ми са 2-годишни и до сега не съм ги рязала.
А от отрязаните клонки, ако пробвам да вкореня резници дали ще стане по това време на годината?
Розата е Розова Алоха.
Утро, мога да ти споделя моя опит, в разнасянето на рози из градината.
Принципно може, задачата тук е да я откопаеш внимателно, с възможно най-много корени.
Най подходящо е есента, към средата на ноември. Изрязваш всички клони на около 20-25 см. от присадката и я откопаваш. Слагаш на новото място, като трябва да предвидиш колко голяма дупка да изкопаеш според това ,колко е голяма корената система на розата. Ако има прекалено дълги корени ги скъсяваш, така че на новото място да няма усукани или подвити корени. Поливаш добре и :stiskam: :stiskam: :stiskam:

Колко трябва да отрежеш Алохата, леко оформящо или драстично?
По-принцип, казват че юни се хващат резниците - по време ечимичената жетва, трябва да пробваш. Някъде на сянка ги сложи и поливай често. Zeleno беше показала един интересен метод, резниците закопани под ъгъл и отгоре плосък камък да пази влагата, така че не заровените краища да са отстрани на камъка.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от utro77 »

gospodinov, благодаря за споделеното!

Аз намерих разрешение на местенето - ще си купя просто същата роза и ще я насадя на желаното място. :dovolen: Не обичам да чакам, така че такива ноември-декември не ме устройват!!! А и тя така хубаво си е паснала на мястото, че най-добре да не я разбутвам.

Относно Алохата - ето я. Третата вдясно. Не знам дали личи от снимката, но много се е разрастнала и някак препречва. Май по-драстично ще трябва да я орежа...

Изображение
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Utro, предполагам, че твоята Алоха е тази?
http://www.rosebook.ru/roses/large-flow ... ber/aloha/
Ако е тя, тя е катерач и е нормално да се разраства.....не си ли мислила за някаква конструкция?
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”