Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
mim
Кафевар/ка/
Мнения: 926
Регистриран на: Авг 26, '15, 21:53
Дал благодарност: 66 пъти
Получил благодарност: 10 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mim »

Magical MirandaTM (Ausimmon)
Изображение
Изображение
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от apis »

gospodinov , благодаря ти много за всичко което си поместил за резитба на рози !
Благодарение на теб наистина се докоснахме до опита и знанието на тези хора .
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Dewina »

И аз като apis мисля, че информацията от трудовете на професор Стайков u професор Ангелиев е много важна и трябва, според мен, да се отдели дори в Почетна Тема в този форум на българи-цветари/розари...
gospodinov, :tzvetentze: :daaa: !
gospodinov написа:Набрал съм само текста от книгите, които указват кога да се започне рязането. По нататък следват указания за храстови рози, полиантови и полиантови хибридни, флорибунди, ЧХ и така нататък. Всичко не започва от днес.
...нека обсъдим всичко, за което българскитe професорu ca писалu, в отделна тема. :sflower:

Досега все гледах в youtube клипове на специалисти на Tantau u Kordes как се гледат рози, как се режат рози...много ми се ще оттук насетне повече за розите да научавам u от писаното от българскu професорu :sheart: , посветилu книги/научни трудове на Розата.
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Dewina, :daaa:
Двата текста са от "Декоративни рози" В. Стайков и "Декоративни рози" В.Ангелиев и още двама съавтори.
Вярно, че са писани 70-те години на миналия век, но може да се научи много от тях.
Най ме дразни това, че винаги въздишаме по чуждото а не ценим своето.
В.Стайков е бил практик, човек който е станал професор на края на творческия си път в института в Казанлък, създал десетки прекрасни сортове декоративни рози. В. Ангелиев е бил единствения професор в България по цветарство, автор на много учебници и книги.
И двамата са забравени и труда им е зачеркнат с лека ръка. :ufff:
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 150 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от marka »

Господинов, браво на теб. :daaa: Продължавай в същия дух. Длъжници сме на тези хора и най-малкото, което може да се направи за тях е да бъдат извадени от забвение.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mimilisa »

Мимичета изумявате ме с признанията си за невежество, а с такова самочувствие ми се подигравахте, че съм чела старата комунистическа литература за отглеждане на рози. Приемам извинения всякакви :ieeemyzh:
Другарите много крадяха от световния опит , но и много усилия хвърляха да се представят по-добре от тях и в края на краищата България е страната на розите , нали? ;)
Вчера комшийката ме викна за акъл за влечаща роза, която някой беше ощракал миналата година на 1 метър от земята. Сега всяка пръчка беше се разклонила като вила . Или рязане до долу за възстановяване или оставяне само на един дълъг удължител и премахване на другите разклонения.
Там където съм споменала че розите се режат и загрибват , естествено се отнася за чаените рози. Дори не съм си и помисляла да режа влечащите. Дори споменах, че една зима ги унищожих защото ги бях увила с картон и отгоре с найлон, понеже исках да ги защитя от студа. Найлона ги е запарил и бяха почернели.
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Времето, ще започва да се затопля, дайте да обсъдим с какво ще торим розите.
Някой купувал ли си е комбиниран тор в БГ, който да е в съотношение 3-1-2, примерно като този?
Изображение
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от boggy »

Аз две години торя с Яра мила,но ми се иска да сменя.
Аватар
tsvetinka
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Юни 8, '16, 18:59
Местоположение: Пловдив

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от tsvetinka »

boggy написа: Мар 26, '18, 09:07 Аз две години торя с Яра мила,но ми се иска да сменя.
От къде си го набавяш? Аз втора година търся в по-малки количества и все не намирам.
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от boggy »

Тук във форума делихме.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”