Рози в контейнери

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози в контейнери

Мнение от calico »

Албена написа:На Ботан му е много трудна задачката ;) ,аз имам по-лесен въпрос.Ако сега посадя мини роза в голяма керамична саксия и я оставя да зимува в градината,ще ми загине ли розата,м?
имам рози отвън в саксии, има и в керамични има и в пластмасови, така си преживяват зимата вече три години, нищо им няма
зависи обаче дали ти е добре вкоренена мини розата, ако има добри корени нищо й няма
все пак аз съм в Южна БГ, имай го в предвид
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Рози в контейнери

Мнение от Албена »

Тук зимите са доста люти понякога.Падали са температурите до -30 :shock: Или пък повече от десет дена е -20. Няма да експериментирам.Ще садя в градината. :nod:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Рози в контейнери

Мнение от botan »

zeleno написа: / аз смесвам 50/50 торф и пръст от околната среда / и към още 5 литра да речем перлит или каквото там искаш
/ аз имам тор от калифорнийски червей , та слагам торчица /
Тая торф пък защо? Знаеш ли какво блато ще се получи с влагозадържащият торф, и леко глинестата почва. :shock: Какви са функциите на торфа при контейнерните рози, щото той е просто органика, която тия диванета, ама точно на вторият месец ще са изсмукали до шушка?
Моя въпрос беше за оборска тор. На контейнерните рози не се ли слага? Би ме улеснило да не се слага, но не ми звучи като рецепта за устойчиво развитие. :hmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
GIOIA(Джоя)

Re: Рози в контейнери

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Моята рецепта е градинска пръст ,пясък и оборска тор.
Ако имам перлит,слагам.
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Рози в контейнери

Мнение от kali »

GIOIA(Джоя) написа:Моята рецепта е градинска пръст ,пясък и оборска тор.
Ако имам перлит,слагам.
И моята.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Рози в контейнери

Мнение от botan »

А в какво съотношение?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Рози в контейнери

Мнение от kali »

Съотношението - пръст, пясък и тор е 1:1:1. Понеже при мен пръстта е тежка и глинеста, затова слагам толкова пясък, ако пръстта е по лека, пясъкът може да се намали на 0,5.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози в контейнери

Мнение от calico »

botan написа:А в какво съотношение?

като изкопаеш една яма примерно 50 см дълбока и около 30-40 широка, в която ще се засажда розата (пиша ти тия размери за да прецениш за твоя съд в който ще я засаждаш, ама гледай да е поне 40 литра) и се слага на дъното 1 лопатка оборска тор ако имаш, една шепа комплексен тор, ама без много азот, за саксия непременно и тераует, малко, около две шепи торф и това е, останалото е градинска пръст, най-добре купена.
Пясък не слагай в саксията, че ще пресъхва бързо, малък е обема. Обаче на дъното непременно направи чакълено-пясъчен дренаж, поне 6-7 см.

Розите в саксиите се чувстват по-добре в по-глинеста почва, тя и не се нагрява толкова лятото
оборската тор е на дъното, не се размесва с почвата, комплексния тор също
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Рози в контейнери

Мнение от Виола »

Ботане, сега видях какво питаш. Аз гледам много рози в саксии. Колкото са по-големи саксиите, толкова по-добре. Държа ги без подложки, за да се изтича излишната вода. На дъното на всяка саксия слагам чакъл, после градинска почва и розата, после допълвам почва и уплътнявам. Поливам обилно и това е. Понякога при засаждането добавям малко дървесна пепел, която размесвам с почвата. Никаква оборска тор, никакъв минерален тор! Ториш чак напролет като се разлистят розите.
Всичките ей тия рози дето ги виждаш са в саксии и това е само част от тях. Както виждаш, не е трудно и невъзможно. ;) Чакам напролет и ти да се похвалиш.
Изображение
Изображение
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Рози в контейнери

Мнение от Виола »

Ето ти още една снимка за стимул. ;)
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”