Рози в контейнери

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Рози в контейнери

Мнение от Blue sky »

Розата е царствено растение и като такова е най-добре да се гледа на място, където може да се шири на височина, ширина, дълбочина и изобщо, тя иска пространство, в някои случаи - особено много пространство. Освен това, за да бъде здрава една роза, тя се нуждае от адекватно хранене, поливане, както и от пространство и проветрение, всичко това предполага отглеждането на розите в земята.

Изображение

И все пак, понякога единствената възможност да са насладим на красотата и аромата на царицата на цветята е отглеждането й в контейнер - нещо което си е съвсем възможно, при условие че се спазят определени принципи

- първият и най-важен - пространство, пространство и пак пространство, дори и миниатюрните рози се чувства по-добре в относително по-големи саксии, а големите рози - флорибунди, чаени, почвопокривни, щамби - те изискват минимум 40 литрови саксии, най-добре - 60 литрови :nod: минимален диаметър на саксията - 40 см, по-добре двойно :nod:
забележете голяма роза в дясно в дъното, в каква каца е

Изображение

а тези, са в 60 литрови саксии

Изображение

Изображение

линк с много рози в контейнери http://wnyrosesociety.org/images/Member ... IM0134.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

освен това, розите в контейнери, са по-трудни за отглеждане, спрямо останалите домашни растения и за да се развива добре, не търпят никакво изключение от следните допълнители изисквания

- минимум 5-6 часа пряко слънчево огряване
- саксиите не трябва да имат подложки, за да не се задържа вода в корените, субстратът трябава да е с отличен дренаж
- пръстта трябава да бъде с отлично качество, богата и хранителна, както и отлично дренирана
- регулярно подхранване, с бансиран тор, най-добре бавнодействащ, ако се използват разтворитми торове, трябава да се следи за адекватното им прилагане - нито прекалено често, нито да се пропуска, както ида не се превишава дозата - правилното хранене е от съществено значение за обилен цъфтеж и здраво растение
- мястото трябва да бъде с добро проветрение - ако въздухът застоява, растенията са податливи на гъбчни инфекции и акари
- най-добре е да се избират сортове от модерните хибриди, които са компактни, особено почвопокривните сортове, има и специални контейнерни серии, които се отличават с обилен цъфтеж, и не стават прекалено големи

а тази снимка слагам, защото илюстрира че с подходящите усилия, всичко може да се гледа в контейнер, на дали ще изглежда перфектно - това вече зависи единствено от мерака

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Снежи
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Дек 3, '09, 10:20
Местоположение: Wuppertal, Germany

Re: Рози в контейнери

Мнение от Снежи »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Прави така, че всеки, който дойде при теб, когато си тръгва да се чувства по-добре и да е по-щастлив. Ако твърде много съдиш хората, няма да ти остане време да ги обичаш.http://picasaweb.google.com/home" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Рози в контейнери

Мнение от Denis »

За темата :tzvetentze: , поне за "ентусиастите" да гледат рози в контейнер на терасата /или пътеката.../, а пък тези, които съм засадила в градината са друго нещо - може да се получи интересна комбинация, а и по-разнообразно :daaa: . Не мисля, че едното изключва другото /за тези, които имат градини, разбира се/ - стига да се получи :tzvetentze:
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
dal

Re: Рози в контейнери

Мнение от dal »

като общо правило в контейнери може да се гледат патио рози , мини рози , повечето почвопокривни /следете размерите на разпростиране защото има рози които покриват до три метра квадратни настрани а са високи едва 40 см / и някои храстови и флорибунди високи до метър , най грубо очертано като възможност...
разбира се че всичко зависи от контейнерите и горните подходящи изброени видове стават поне няколко години за нормални градински контейнери /най малко почва и съдове искат минитата/
ако се ползват качета от палми може да се сложи и по-голяма роза вътре ...
и все пак може да е след две или три години-или розата ще си намери градина , или ще си намери друг вид контейнер , това е неминуемо по ред причини ; лошото е че за да се види хубостта на една роза минават поне 1-2 години , и е жалко да го докараш до пълно развитие и следващия сезон да видиш почернелите клонки , да стрижеш насила за да ограничиш растежа поради мястото и т.н.
да речем че лично аз по скоро не бих мъчила розите /каквито и да са/ и бих си напълнила контейнерите с летни цветя които са подходящи.
ама те хората и бонзаи гледат и т.н.
тя и глупава вода нагоре да върви няма , ама с усилие и шадраван се получава ....
добрия дренаж ви е нужен за да може балата да не е преовлажнена когато паднат валежите есен и започнат студовете-множество растения загиват не толкова от температурата на въздуха , а от накиснатите и замръзнали корени.

с правилна резитба и торене и сорт и големина на контейнера нещата сигурно ще се получат.
и както дойде нататък :stiskam:
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Рози в контейнери

Мнение от Moria »

dal написа:да речем че лично аз по скоро не бих мъчила розите /каквито и да са/ и бих си напълнила контейнерите с летни цветя които са подходящи.
ама те хората и бонзаи гледат и т.н.
Лично аз също не бих...ако имах градина. :eeeh:
Така че благодаря на Блу за темата :tzvetentze: , да не се чувстваме пък съвсем низвергнати и ние лудите мераклии за рози в каци :D
То и без това само за рози си говорите тука, ний с балконите да мълчим ли или да задаваме глупави въпроси от сорта Кой катерач е подходящ за сандъче? :hihihi:
:tzvetentze: Дал, даде си благословията най-после, макар и малко през зъби. ;)

Аз съм малко учудена от списъка на Остин със сортове , които дава подходащи за отглеждане в контейнер. :hmmm:
http://www.davidaustinroses.com/english ... ageId=2018
Но няма да му се доверя, избрала съм си вече друг. :D
Изображение
dal

Re: Рози в контейнери

Мнение от dal »

Мори , той в неговите оригинални селекции може тези сортове да ги ашладисва на спец контейнерна, скопена шипка , шипка бонзай :D :D
така както само той си прави и продава климбинг формите , катерачи дето са -там пък сигурно ползва чернобилска шипка и отгоре калема и готово :D
така или иначе , мейланд и кордес са за предпочитане като сортове за контейнери откъм позвопокривни
ти не гледа ли някакво файри?или какво гледа? някой ми каза ама забравих :hmmm:
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Рози в контейнери

Мнение от Moria »

Файрито не го отгледах , покара за малко и замина в цветния рай, тепърва ще те питам моя ли беше грешката или кофти стока. :hmmmmmm:

А сега умувам за Alba Meillandecor или аспирин. :angelche:
Изображение
dal

Re: Рози в контейнери

Мнение от dal »

Moria написа:Файрито не го отгледах , покара за малко и замина в цветния рай, тепърва ще те питам моя ли беше грешката или кофти стока. :hmmmmmm:

А сега умувам за Alba Meillandecor или аспирин. :angelche:
алба мейланд; на терасата ти е горещо за аспирин тя иска сенчене следобед?! :hmmm:
ама щом файрито заминало...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози в контейнери

Мнение от calico »

Абе аз имам градина, ама ще гледам патио в саксия. Поръчах си две еднакви, едното ще е на земята другото в саксия, ще видим кака ще се развият.

не че съм го чела някъде, обаче усета ми казва, че изолацията отвън на саксията/съда е най-важна и през зимата и през лятото. Или студа, или жегата скапват корените на растението. Минималния обем пръст не може да осигури тази постояннна температура която имат корените в земята и лека полека то си заминава.
Немалко цветя са ми се сварявали само защото саксията отвън се напича жестоко и корените просто се сваряват. вечер поливам напечените корени, което е още по-голям стрес. И така всеки ден лятото. Сакъзите и петуниите правят естествена падаща стена от листа и така предпазват корените, но розите няма да могат това.
Обикновено зимата се сещаме да изолираме, но не и лятото. Разбрах го по едни прости мушката, дето иначе няма как да не виреят и в пустинята дори, зарити в пясъке. При мене обаче бяха 7-8 доста големи растения в голяма кръгла саксия. и опълчена на слънчето естествено. и торя аз, и всичко, и съхнат и линеят- това миналата година. тая година получих просветление и поставих голямата саксия (същите мушката) в една още по-голяма- т.е. има въздушен слой изолация около 4-5 см. Това се оказа напълно достатъчно. Никога вътрешната саксия не беше нагрята и корените бяха спасени. А мушките просто се развихриха.

сега така мисля да процедирам и при контейнерните рози. разбира се зимата трябва отвора между двата съда да се запечата да не се пълни със вода и лед, може би да се намачкат вестници щото са отличен изолатор и отгоре облепено с нещо непропускливо. лятото също трябва такава изолация, а отгоре дебел слой мулч. И при положение че се осигури достатъчно пръст- да кажем 50-60 литра, и при положение че дредовно се вкарват хранителни вещества, няма причина да не виреят малките рози в контейнери. така мисля и ще пробвам, пък да видим какво ще стане.

Взех си две от тази розичка на Тантау, да видим
Изображение

Пък ако е успешен опита имам и други планове, вече по-сериозни откъм габарити.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13694
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Рози в контейнери

Мнение от zeleno »

засадила съм две купешки рози в бидони от кисело зеле /поне по 80 литра единия/
освен това от лакомия в същите бидони имам и вкоренени от пръчки по две рози
ще видим какво ще излезе
ако е за показване ще сложа по някоя снимка :lol:
сортовете не ги пиша защото гаранция че ще са това за което съм ги купила няма........както знаете
имах зор да са катерещи че да правят сянка някой ден...........
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”