Паркове, розариуми, световно известни и неизвестни розови ..

Публикувай отговор
bell

Re: Паркове, розариуми, световно известни и неизвестни розов

Мнение от bell »

Отворил си чудесни нови теми, Господинов :tzvetentze: Аз ще допълвам от прашните страници на миналото :dovolen:

И да добавя още един парк, който е събрал внушителните 8500 рози :dovolen:

Europa-Rosarium в Sangerhausen (Саксония-Анхалт) има най-голямата колекция от рози в света. Днес повече от 8500 вида розови сортове, общо около 60 000 розови храста са засадени на площ от 15 хектара. Сред тях са около 500 различни вида и форми на дивите рози.
http://europa-rosarium.de/" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

Изображение
gospodinov

Re: Паркове, розариуми, световно известни и неизвестни розов

Мнение от gospodinov »

bell написа:Жозефин Бонапарт /1763-1814 г./ или първата съпруга на Наполеон Бонапарт се счита за една от първите колекционери на рози в Европа. Жозефин купува Château de Malmaison замък извън Париж.

Любимото й растение е било розата. Между 1804 и 1814 г. императрица отглежда колекцията си от рози. Тя е трябвало да се превърне в най-голямата розова колекция в света. Колекцията е съставена от около 250 вида и сортове; "Джоузефин отглежда 167 рози Gallica, 27 Centifoliae, 22 Chinas, 9 Дамаски, 8 Albas, 4 Spinosissimas, 3 luteas, R. moschata, R. carolina и R. setigera".
Розовата градина на Джоузефин е важна по други причини, освен че е най-голямата колекция. Събирането й насърчава френските хибридизатори да работят върху нови сортове. Главната градинарка на Жозефин Andre du Pont отглежда 200 нови сорта, много от които са нови въведения.
На практика Франция има най голям принос за развитието и селекцията на съвременните рози и горния текст го потвърждава. За мен беше много интересно да прочета, че жената на Бонапарт е била толкова запалена по розите и нейната страст е подтикнала да се даде начало на създаване на нови сортове.
Може би затова и има толкова много селекционери във Франция, много от тях неизвестни за нас, за съжаление.
Всички тези паркове, с толкова хиляди рози са съкровищница, как липсва в България нещо такова......
Тогава може би тогава розите на Стайков и Ангелиев, нямаше да са изгубени.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15865
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 828 пъти
Получил благодарност: 1664 пъти

Re: Паркове, розариуми, световно известни и неизвестни розов

Мнение от Гео, граф »

Бел, подстрекателко такава :svekurva: , сега ме накара да се разровя в нета за екскурзии до замъка Малмезон (между другото има и вино Шато Малмезон 8-) ). Има речен круиз по Сена с посещение на Довил ("Брегът на цветята"), Трувил с къщата на Клод Моне (там е градината с лилиите от прочутото му платно) и Поаси (с Версай естествено). Ние в Кавала отидохме цяла сюрия народ, та до Франция ли не можем да скочим :angelche: . Започвам да събирам съответните средства за май месец догодина :D
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Паркове, розариуми, световно известни и неизвестни розов

Мнение от calico »

Белисима, :tzeluvka: прекрасно. Ти си нашия гид в старинните рози. Голяма страст са те, голяма.
аз усещам, че колкото повече чета за тях, толкова повече ме привличат, и направо потъвам в тях.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: Паркове, розариуми, световно известни и неизвестни розов

Мнение от bell »

gospodinov написа: Всички тези паркове, с толкова хиляди рози са съкровищница, как липсва в България нещо такова......
Тогава може би тогава розите на Стайков и Ангелиев, нямаше да са изгубени.
Приемственост няма за огромно съжаление. По-лесно е да се руши, отколкото да създаваш или надграждаш. Все отхвърляме едно и веднага заместваме с друго. Ще изпадна в едни разсъждения, в които не ми се иска да потъвам.
Географче, стягам раницата :D А, като каза Клод Моне и градината с лилиите се сетих, че ако нещо ме вдъхнови да садя сини ириси, то това е неговата градина
Изображение

А, Калико и ти си гид :liubov2: Е, как да не ги обичам, връзките на розите с древността са силни и освен това старинните рози са великолепни цветя, сама знаеш.
Ispahan винаги я свързвам с теб, защото ти ме накара да я садя
Изображение
Изображение
Е, няма такава дамаска роза. Аромат, красота, неболедуваща, бързо направи огромен храст, гени дето са устояли столетия и поне месец вълшебен цъфтеж :liubov2:

Май ще мина в другите теми, че исках още разни неща да ги споделя.
gospodinov

Re: Паркове, розариуми, световно известни и неизвестни розов

Мнение от gospodinov »

International Rose Test Garden, Portland USA.

Не случайно Портланд е наричан "Градът на розите".
Като част от парка "Вашингтон" функционира "Международната розова тест градина", разположена на площ от 4,5 акра(1,8 хектара). Розариума е най стария на територията на САЩ и функционира от 1917 година. Той се превръща в рай за запазване на рози, изпратени от опустошената от войната Европа. Днес, това е официална градина за тестване на сортове за цвят, аромат и устойчивост на вредители, преди те да са именувани и пуснати на пазара.

Изображение

Изображение

Тестовия център разполага с 10 200 вида рози от цял свят, като най-рано разцъфналите рози са на 22 март. Освен персонала на градината, в помощ са и около 400 доброволеца, които помагат Тестовия център да е сред 10 най добри градски градини в света.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”