Роза - търси се сорт

Публикувай отговор
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от clock »

Ели, ето го Souvenir du Docteur Jamain

Изображение

Изображение

Клоните са много меки (вижда се как съм превила клона) и ги въртя във всички посоки, няма бодли, изкарва безброй шишове, но най - съществената разлика с твоята е, че цветът и е малък, около 5 -6 см, сравни с листенцата на розата. А ти казваш, че на бабината ти роза цветът е 15см. Ароматът и е типично на роза, като ароматът на розовото масло от мускалчетата.
Дано успееш да откриеш коя е твоята роза! Ще се оглеждам и аз.
:liubov:
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Еличка »

:liubov2: Благодаря ти, Клокче! Вече съм убедена, че не е тя и от твоите снимки. Даааа, вашата разкошна роза има по много на брой цветове на китка и по-мънички. Сега видях ясно. И не мисля, че е роза за изпускане :angelche: . Прекрасни са ви тези сувенири, момичета и не бих се отказала да го имам, ако го намеря! :liubov2:
Жалко само, че моята детска мечталка ще остане безименна, но и нея ще си набавя, сигурна съм!
:liubov: :tzvetentze:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от clock »

Имам два сувенира, понеже много я мечтах и аз. На различни места са. Моите са от Rosaplant, но мисля, че и холандеца я има. Ако не можеш да я откриеш, а много я искаш, казваш и наесен ти откопавам едната. Тя наистина е разкошна роза, но е широка и си иска пространство. А при мен са сбутани и не могат да си разгърнат цялата красота.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Еличка »

clock написа: Юли 12, '18, 00:20 Ако не можеш да я откриеш, а много я искаш, казваш и наесен ти откопавам едната. Тя наистина е разкошна роза, но е широка и си иска пространство.
Какви сте ми вълшебни! Човек още не се е размечтал за нещо и получава резници, покани за гостуване, а Клокчето тръгнала да вади горката роза :gush: Просълзих се от наслада!
Клоки, в никакъв случай не бих ти взела принцесата, та дори тя да е единственото, за което мечтая!!! При мен има място за поне още 10 рози, но аз не бързам. Ако им е писано, ще ги имам. Ще дебна есента за поръчка от този холандец, че досега не съм участвала. Все гледам да си затварям очите за тях :lol:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Skio »

Еличка написа: Юли 11, '18, 15:26
Дани :gush: може и тя да е, баба ходеше на почивка във Велинград всяка година. Ако можеш погледни последната ми снимка, там цвета е най-реален. Тя ли е?
Аз, да си призная, побърках татко тези два дни :angelche: И накрая я намери. Една жена я имала от нашата. Обеща да ми я вкорени :ieeee:
Абсолютно стреляй на този вариант! Нека онази жена ти я осигури.

Но да знаеш, че на теб ти се губи важен елемент в разпознаването - ти не знаеш дали розата на баба ти не е била на подложка, или на собствен корен, а това дава разлики в поведението, понякога даже в аромата.
За информация на вилата на родителите ми има роза, тотално идентична с вашата. Доста бодлива, стройна, но солидна, еластична при вятър,тъмночервен нов прираст, големи цветове на елегантно издължени дръжки. Но цветовете са с много по-светла централна част, периферията е тъмно малинова. Красив аромат, на роза.
Тази роза е била насадена през 1982 или '83, говорим за Ст.Загора. Как ми се иска тук да погледне Грийни, защото тя би разпознала описанието и непременно нещо би й дошло на ум. Не изключвам тези рози да са били някаква наша родна селекция и даже нещо като серия, с различни цветове.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Еличка »

Skio написа: Юли 12, '18, 20:29 Но да знаеш, че на теб ти се губи важен елемент в разпознаването - ти не знаеш дали розата на баба ти не е била на подложка, или на собствен корен, а това дава разлики в поведението, понякога даже в аромата.
...
Как ми се иска тук да погледне Грийни, защото тя би разпознала описанието и непременно нещо би й дошло на ум.
Хихихи, миличка Skio! :mrgreen: ти не познаваш баба ми (лека ѝ пръст на жената)! Македонка, упорита и скръндза до безкрай (за умрелите - добро или нищо, ама дето казват роднините, добре е, че само името ѝ носиш!, хахаха) . Като попитах татко има ли все пак вариант да я е купила по някакъв начин тази роза, той ме погледна с най-учудения поглед на света : "Кой? Тя ли? По-скоро ограда е прескачала да отреже, гонена от куче."
Та, в това мога да съм сигурна!
Още нещо.... Много сантиментално ще стане, но ще го споделя с вас.... :eeeh: Леля Ангелина (така се казвала жената, дето имала засадена от баба роза) засадила есента резник на гроба. Татко ходил вчера - цъфнала била. Попита ме искам ли да ми я откопае... Уфффффф, настръхнах, как ще искам, тя си е за там!
Въобще, едни такива неща ми се случват тези дни, но ще ги споделя в темата за реставрацията на мебели. Явно ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да имам точно тази роза, Skio!
П. П. Олях се, извинете за дългия пост...... :oops:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от сюзан »

Skio, мисля, че имаме на двора същата роза. Като снимката на Еличка е 1:1. Тъмно червено кадифе и много ароматна, висока е, гони 2 м. Не е рязана правилно като ЧХ. Садена е около 1980 г. Предполагам, че е купена от пазара в Ст. Загора. Аз я търсих по енциклопедии, питах тук и накрая си я кръстих Mr. Lincoln.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Еличка »

Сюзан, много добро попадение с Mr. Lincoln! Наистина е 1:1 по снимки. :tzvetentze:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Havga »

Привет, рових в интернет, рових и тук, пуснах и гугъл търсачка, но изобщо не съм сигурна.
Това е розата.
Изображение
Расте на храст около 120 см., вдървени стебла, цъфти в съцветие по 1-3 бр. Цветът е като на снимката, но по-интензивен, червен на пъпка.Размерът на цвета около 6 см. в диаметър. Харкатерно е по-светлото оцветяване в средата
Намерих следните приблизителни видове в интернет: Kitty Kininmonth, Duchess of Portland, Amy Robsart, William Grand, Mirato ADR(някаква немска), Escapade (на Остин),
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
zorinda
Kъсо кафе
Мнения: 98
Регистриран на: Апр 27, '14, 13:05

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от zorinda »

Havga написа: Авг 2, '18, 15:17 Привет, рових в интернет, рових и тук, пуснах и гугъл търсачка, но изобщо не съм сигурна.
Това е розата.
Изображение
Расте на храст около 120 см., вдървени стебла, цъфти в съцветие по 1-3 бр. Цветът е като на снимката, но по-интензивен, червен на пъпка.Размерът на цвета около 6 см. в диаметър. Харкатерно е по-светлото оцветяване в средата
Намерих следните приблизителни видове в интернет: Kitty Kininmonth, Duchess of Portland, Amy Robsart, William Grand, Mirato ADR(някаква немска), Escapade (на Остин),
Havga,

Има ли аромат?
Най-доброто предстои!
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”