Роза - търси се сорт

Публикувай отговор
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Еличка »

Skio написа: Юли 12, '18, 20:29 Но да знаеш, че на теб ти се губи важен елемент в разпознаването - ти не знаеш дали розата на баба ти не е била на подложка, или на собствен корен, а това дава разлики в поведението, понякога даже в аромата.
...
Как ми се иска тук да погледне Грийни, защото тя би разпознала описанието и непременно нещо би й дошло на ум.
Хихихи, миличка Skio! :mrgreen: ти не познаваш баба ми (лека ѝ пръст на жената)! Македонка, упорита и скръндза до безкрай (за умрелите - добро или нищо, ама дето казват роднините, добре е, че само името ѝ носиш!, хахаха) . Като попитах татко има ли все пак вариант да я е купила по някакъв начин тази роза, той ме погледна с най-учудения поглед на света : "Кой? Тя ли? По-скоро ограда е прескачала да отреже, гонена от куче."
Та, в това мога да съм сигурна!
Още нещо.... Много сантиментално ще стане, но ще го споделя с вас.... :eeeh: Леля Ангелина (така се казвала жената, дето имала засадена от баба роза) засадила есента резник на гроба. Татко ходил вчера - цъфнала била. Попита ме искам ли да ми я откопае... Уфффффф, настръхнах, как ще искам, тя си е за там!
Въобще, едни такива неща ми се случват тези дни, но ще ги споделя в темата за реставрацията на мебели. Явно ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да имам точно тази роза, Skio!
П. П. Олях се, извинете за дългия пост...... :oops:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от сюзан »

Skio, мисля, че имаме на двора същата роза. Като снимката на Еличка е 1:1. Тъмно червено кадифе и много ароматна, висока е, гони 2 м. Не е рязана правилно като ЧХ. Садена е около 1980 г. Предполагам, че е купена от пазара в Ст. Загора. Аз я търсих по енциклопедии, питах тук и накрая си я кръстих Mr. Lincoln.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Еличка »

Сюзан, много добро попадение с Mr. Lincoln! Наистина е 1:1 по снимки. :tzvetentze:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Havga »

Привет, рових в интернет, рових и тук, пуснах и гугъл търсачка, но изобщо не съм сигурна.
Това е розата.
Изображение
Расте на храст около 120 см., вдървени стебла, цъфти в съцветие по 1-3 бр. Цветът е като на снимката, но по-интензивен, червен на пъпка.Размерът на цвета около 6 см. в диаметър. Харкатерно е по-светлото оцветяване в средата
Намерих следните приблизителни видове в интернет: Kitty Kininmonth, Duchess of Portland, Amy Robsart, William Grand, Mirato ADR(някаква немска), Escapade (на Остин),
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
zorinda
Kъсо кафе
Мнения: 98
Регистриран на: Апр 27, '14, 13:05

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от zorinda »

Havga написа: Авг 2, '18, 15:17 Привет, рових в интернет, рових и тук, пуснах и гугъл търсачка, но изобщо не съм сигурна.
Това е розата.
Изображение
Расте на храст около 120 см., вдървени стебла, цъфти в съцветие по 1-3 бр. Цветът е като на снимката, но по-интензивен, червен на пъпка.Размерът на цвета около 6 см. в диаметър. Харкатерно е по-светлото оцветяване в средата
Намерих следните приблизителни видове в интернет: Kitty Kininmonth, Duchess of Portland, Amy Robsart, William Grand, Mirato ADR(някаква немска), Escapade (на Остин),
Havga,

Има ли аромат?
Най-доброто предстои!
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от libra »

Мирато е изключително обилна розичка ,със сигурност не е тя.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Havga »

Не, не усещам аромат или е адски слаб. Когато я купих беше цялата в цвят- началото на май. После преболедува до пълно падане на листата и сега тръгна пак - като феникс от пепелта :).
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от hosta127 »

тази коя е

Изображение

Изображение
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от hosta127 »

dal написа: Авг 4, '18, 18:05 Кардинал хюм
dal , благодаря ти много мила :gush: , ако знаеш и тади че много ми харесва ,бледо жълтичко е

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”