За начинаещите розари -с грижа и обич !

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от greeneyed »

Ванюшка, обсъждано е многократно, пускам пак един цитат от форума: :daaa:
"През втората половина на лятото е необходимо да се внесе калий и фосфор, а азота трябва да се изключи!

Излишъка на азот по това време нанася голяма вреда на розите - те започват буйно да растат и не успяват да съзреят и да се подготвят за зимата. Такива растения отслабват и са податливи на гъбични заболявания. През лятото се внася азот, само при необходимост - единствено когато се вижда, че не достига (листата придобиват бледо зелен цвят и растенията растат бавно).

Калият засилва зимоустойчивостта и устойчивостта на растенията към гъбични заболявания. Фосфора помага на корените да растат и летораслите да узреят, за да се подготвят за зимата."
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от vanina_g »

Благодаря greeneyed :tzvetentze:
gospodinov

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от gospodinov »

Имайте в предвид, че понякога излишъка от минерални вещества е по-опасен от колкото липсата им.
Ако скоро сте торили с NPK или Яра мила комплекс, вие вече сте внесли калий и фосфор.
Допълнителното количество може и да влоши положението.
Доколкото си спомням, примерно съветите за торене със супер фосфат са през година или две, точно с цел да се избегне предозирането.
Аз торих с Яра мила края на юни, все още има не напълно разтворени гранули.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от vanina_g »

gospodinov, от април не съм торила с нищо :oops: , само пръсках два три пъти покрай асмите с бордолезов разтвор и с инсектицид някакъв против бубите, е не цъфтяха много, ама си изглеждат здравички.
Затова ми се ще сега есента да се погрижа повечко за розичките - имам четири, които са от миналата есен и затова - да ги позаякна малко за зимата. :angelche:
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 364
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от utro77 »

Леле, хора, много ви благодаря за споделената информация!
Имам рози от няколко години. Още не съм ги рязала изобщо, защото през пролетта пропуснах момента. Затова и чаках есента - уж да не пропусна. така съм чела. Не знаех, че не е препоръчително. Пък за това приспиване за пръв път чувам............

Тогава бихте ли ми казали в кой момент пролетта е подходящо да ги подрежа? Не искам да пропусна отново.
gospodinov

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от gospodinov »

utro77 написа: Сеп 21, '18, 09:38 Леле, хора, много ви благодаря за споделената информация!
Имам рози от няколко години. Още не съм ги рязала изобщо, защото през пролетта пропуснах момента. Затова и чаках есента - уж да не пропусна. така съм чела. Не знаех, че не е препоръчително. Пък за това приспиване за пръв път чувам............

Тогава бихте ли ми казали в кой момент пролетта е подходящо да ги подрежа? Не искам да пропусна отново.
Според времето(студ, сняг) и годината - началото,средата на февруари, можеш да се развихриш с ножиците, преди бутването на пъпките.
Не че не съм ги рязал и с филизи, средата на март.............. :oops: :nod: , ама като не остава време "и мидата е рак".
След рязане повтаряш процедурата с пръскане на някой от посочените медни препарати -2% разтвор.
Пръскаш хубаво растенията и почвата около тях.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 364
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от utro77 »

gospodinov , Много благодаря!
Аватар
liljana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1128
Регистриран на: Фев 5, '10, 11:46
Местоположение: Пловдив

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от liljana »

Имам роза , която има" леторасти" със светли листа и с тъмни листа,та въпроса мие...кои са шипка,кои розата...още цвят няма. Благодаря!
http://liljana.snimka.bg/flowers/orhi-v ... 8.30411789" onclick="window.open(this.href);return false;
Не можеш да състариш мисълта. Можеш да състариш само формата.
gospodinov

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от gospodinov »

liljana написа: Сеп 21, '18, 14:51 Имам роза , която има" леторасти" със светли листа и с тъмни листа,та въпроса мие...кои са шипка,кои розата...още цвят няма. Благодаря!
Мадам_Сръчкова написа: Окт 9, '16, 18:45 Специално снимах една роза от присадката, на която избива шипка.

Левият клон е шипка .

Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от calico »

liljana написа: Сеп 21, '18, 14:51 Имам роза , която има" леторасти" със светли листа и с тъмни листа,та въпроса мие...кои са шипка,кои розата...още цвят няма. Благодаря!

разравяш внимателно с пръсти около присадката, и всичко което излиза под присадката, е шипка. Не го режеш!!!!, само го отчесваш от мястото му.

Утро, като се чудиш кога да режеш, има едно просто правило - когато цъфне форзицията в твоя край.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”