Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от stefan_doc »

Обикновено има мравки ,където има въшки, но не е задължително.
Аз пръскам върху мравуняка, ако не е ясно къде е - на пътя им пудра или гранули срещу мравки на Брос и изчезват.
Пробвал съм и дурги пудри (Демор, Халек) които също действат, но са ситен прах, който се слепва и по-трудно се "пудри" с тях.
nanook
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Юли 19, '18, 21:27

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от nanook »

Здравейте,

Доста интересна информация има тук и то в изобилие, стига да има време човек да я прочете :)

Ще питам директно за съвет, тъй като се занимавам от скоро с розичките в градинката си. Тази година засадих 6 рози - 4 в края на есента от изреските и 2 нови преди лятото, закупени от магазин. Проблемът, който ме мъчи в момента е, че нещо ги яде :shock: Едната от тези четири, които засадих през есента вече замина, изсъхна нацяло... :cry: друга - цъфна, дори има цвят и изведнъж изсъхна също :eeeh: . По листата им се забелязва наядено, другите две изглежда сравнително добре в момента. Някъде в темата по-назад имаше писано за бяла ларва/червеj, който яде корените и може би затова съхнат :hmmm: Някакви идея? Ако е от това с какво да се напръска? По-принцип съм пръскал на няколко пъти тази година, но то е било само за листни въшки :oops: , мисля че беше Моспилан. Прилагам и няколко снимки.







За мравки и други насекоми по двора съм пръскал с Айкън миналото лято, но мисля, че не се препоръчва за пръскане вкъщи. :dovolen: Който има проблем с мравките може да пробва, ако има желание, разбира се.
Лакомник
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Яну 16, '18, 22:57
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Лакомник »

[quote=nanook post_id=830956 time=1532097235 user_id=7191]
Здравейте,

Доста интересна информация има тук и то в изобилие, стига да има време човек да я прочете :)

Здравей!Тук наистина има не само интересна,но и много полезна информация! :nod:
Например за резниците (изрезките) и вкореняване на рози от резници.Не мисля,че осичката,която си хапва от листата е проблемът при теб.Младите рози се нуждаят от редовно поливане,често и от засенчване,а ако розичката е от резник,по-добре е да се премахват цветовете докато се вкорени добре.
nanook
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Юли 19, '18, 21:27

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от nanook »

Така е, през по-голямата част от деня точно тези рози са на слънце, поливам ги редовно. Отгоре пръста винаги изсъхва, но ако разровя леко отдолу има влага. Много ще да е гладна тази осичка, според мен нещо друго ги яде, не знам, яд ме хваща, че втора умира вече :(
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от alexalex12 »

Leaf-cutter bees
Изображение
[urlhttp://www.missouribotanicalgarden.org/gardens ... -bees.aspx][/url]

За резниците освен редовно поливане, се изисква и по-висока влажност. Захлупи ги с нещо!
nanook
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Юли 19, '18, 21:27

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от nanook »

Е, как да ги захлупя? Те цяла зима си стояха похлупени с буркани. То е 40 градуса в момента, ако ги похлупя и не знам, трябва да мисля, някаква сянка да им правя значи.
dal

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dal »

Наталия, и аз четох с интерес, и всичко е както пишете, и за маята и за сулфата и за перманганата, само да знаете, не обичат кисела почва розите, а варуване, алкална. Тя ги държи здрави. Конската тор е най добра за гюл именно заради варта в нея...
Аватар
tanini77
Кафевар/ка/
Мнения: 731
Регистриран на: Ное 15, '14, 23:48
Местоположение: Бургас

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от tanini77 »

Питанието ми е относно Новалис, беше на пълно слънце и прегаряха цветовете. Сега е преместена, пече я до 14:00ч. същата работа. Дали с времето ще се справи с прегарянето(да укрепне) или пак да местя на по сенчесто?
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави,а когато няма какво да се премахне.
Антоан дьо Сент Екзюпери
http://tanini77.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;?
Аватар
rozi
Дълго кафе
Мнения: 104
Регистриран на: Окт 17, '11, 13:26
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от rozi »

Здравейте от мен. Напоследък често Ви чета, от известно време имаме ''нещо", което ще стане градина....
Питенето ми е за една остинка, купувана миналата есен. Презимува успешно, напролет се разлисти....и изсъхна.
Рязах до здраво, в един момент хванах лопата да я местя, но корените й ми се видяха хубави и я върнах. Реших, че не е от мястото, защото в съседтво другата е супер (цяло лято не спирала да цъфти ) . Мислех, че проблема е в дървесната пепел, която е получила (само тя и не от мен ), но чета мнението на Наталия, че слага и може и да не е от това...как мислите напролет дали има шанс или... ? Да чакам или да купувам друга ?
Благодаря и хубав ден ! :dovolen:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5623
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1704 пъти
Получил благодарност: 1926 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Тутти »

rozi, аз също слагам дървесна пепел, но само по едно канче на роза. Ако твоята е получила огромно количество, е възможно да не се е справила и затова да е изсъхнала. И пепелта е като лекарството - зависи от количеството.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”