Роза - търси се сорт

Потребителски аватар
clock
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пон сеп 19, 2016 1:31 am

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от clock » ср юли 11, 2018 11:33 pm

Ели, ето го Souvenir du Docteur Jamain

Изображение

Изображение

Клоните са много меки (вижда се как съм превила клона) и ги въртя във всички посоки, няма бодли, изкарва безброй шишове, но най - съществената разлика с твоята е, че цветът и е малък, около 5 -6 см, сравни с листенцата на розата. А ти казваш, че на бабината ти роза цветът е 15см. Ароматът и е типично на роза, като ароматът на розовото масло от мускалчетата.
Дано успееш да откриеш коя е твоята роза! Ще се оглеждам и аз.
:liubov:
Изображение

Потребителски аватар
Еличка
Кана кафе
Регистриран: пон мар 21, 2016 3:39 pm

Мнение от Еличка » чет юли 12, 2018 12:04 am

:liubov2: Благодаря ти, Клокче! Вече съм убедена, че не е тя и от твоите снимки. Даааа, вашата разкошна роза има по много на брой цветове на китка и по-мънички. Сега видях ясно. И не мисля, че е роза за изпускане :angelche: . Прекрасни са ви тези сувенири, момичета и не бих се отказала да го имам, ако го намеря! :liubov2:
Жалко само, че моята детска мечталка ще остане безименна, но и нея ще си набавя, сигурна съм!
:liubov: :tzvetentze:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."

Потребителски аватар
clock
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пон сеп 19, 2016 1:31 am

Мнение от clock » чет юли 12, 2018 12:20 am

Имам два сувенира, понеже много я мечтах и аз. На различни места са. Моите са от Rosaplant, но мисля, че и холандеца я има. Ако не можеш да я откриеш, а много я искаш, казваш и наесен ти откопавам едната. Тя наистина е разкошна роза, но е широка и си иска пространство. А при мен са сбутани и не могат да си разгърнат цялата красота.
Изображение

Потребителски аватар
Еличка
Кана кафе

Мнение от Еличка » чет юли 12, 2018 12:25 pm

clock написа:
чет юли 12, 2018 12:20 am
Ако не можеш да я откриеш, а много я искаш, казваш и наесен ти откопавам едната. Тя наистина е разкошна роза, но е широка и си иска пространство.
Какви сте ми вълшебни! Човек още не се е размечтал за нещо и получава резници, покани за гостуване, а Клокчето тръгнала да вади горката роза :gush: Просълзих се от наслада!
Клоки, в никакъв случай не бих ти взела принцесата, та дори тя да е единственото, за което мечтая!!! При мен има място за поне още 10 рози, но аз не бързам. Ако им е писано, ще ги имам. Ще дебна есента за поръчка от този холандец, че досега не съм участвала. Все гледам да си затварям очите за тях :lol:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."

Потребителски аватар
Skio
Кафевар/ка/
Регистриран: нед дек 15, 2013 2:50 pm

Мнение от Skio » чет юли 12, 2018 8:29 pm

Еличка написа:
ср юли 11, 2018 3:26 pm

Дани :gush: може и тя да е, баба ходеше на почивка във Велинград всяка година. Ако можеш погледни последната ми снимка, там цвета е най-реален. Тя ли е?
Аз, да си призная, побърках татко тези два дни :angelche: И накрая я намери. Една жена я имала от нашата. Обеща да ми я вкорени :ieeee:
Абсолютно стреляй на този вариант! Нека онази жена ти я осигури.

Но да знаеш, че на теб ти се губи важен елемент в разпознаването - ти не знаеш дали розата на баба ти не е била на подложка, или на собствен корен, а това дава разлики в поведението, понякога даже в аромата.
За информация на вилата на родителите ми има роза, тотално идентична с вашата. Доста бодлива, стройна, но солидна, еластична при вятър,тъмночервен нов прираст, големи цветове на елегантно издължени дръжки. Но цветовете са с много по-светла централна част, периферията е тъмно малинова. Красив аромат, на роза.
Тази роза е била насадена през 1982 или '83, говорим за Ст.Загора. Как ми се иска тук да погледне Грийни, защото тя би разпознала описанието и непременно нещо би й дошло на ум. Не изключвам тези рози да са били някаква наша родна селекция и даже нещо като серия, с различни цветове.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]

Потребителски аватар
Еличка
Кана кафе

Мнение от Еличка » чет юли 12, 2018 10:50 pm

Skio написа:
чет юли 12, 2018 8:29 pm
Но да знаеш, че на теб ти се губи важен елемент в разпознаването - ти не знаеш дали розата на баба ти не е била на подложка, или на собствен корен, а това дава разлики в поведението, понякога даже в аромата.
...
Как ми се иска тук да погледне Грийни, защото тя би разпознала описанието и непременно нещо би й дошло на ум.
Хихихи, миличка Skio! :mrgreen: ти не познаваш баба ми (лека ѝ пръст на жената)! Македонка, упорита и скръндза до безкрай (за умрелите - добро или нищо, ама дето казват роднините, добре е, че само името ѝ носиш!, хахаха) . Като попитах татко има ли все пак вариант да я е купила по някакъв начин тази роза, той ме погледна с най-учудения поглед на света : "Кой? Тя ли? По-скоро ограда е прескачала да отреже, гонена от куче."
Та, в това мога да съм сигурна!
Още нещо.... Много сантиментално ще стане, но ще го споделя с вас.... :eeeh: Леля Ангелина (така се казвала жената, дето имала засадена от баба роза) засадила есента резник на гроба. Татко ходил вчера - цъфнала била. Попита ме искам ли да ми я откопае... Уфффффф, настръхнах, как ще искам, тя си е за там!
Въобще, едни такива неща ми се случват тези дни, но ще ги споделя в темата за реставрацията на мебели. Явно ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да имам точно тази роза, Skio!
П. П. Олях се, извинете за дългия пост...... :oops:

Потребителски аватар
сюзан
Баш кафе майстор
Регистриран: чет юни 12, 2014 10:56 am

Мнение от сюзан » пет юли 13, 2018 6:32 pm

Skio, мисля, че имаме на двора същата роза. Като снимката на Еличка е 1:1. Тъмно червено кадифе и много ароматна, висока е, гони 2 м. Не е рязана правилно като ЧХ. Садена е около 1980 г. Предполагам, че е купена от пазара в Ст. Загора. Аз я търсих по енциклопедии, питах тук и накрая си я кръстих Mr. Lincoln.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън

Потребителски аватар
Еличка
Кана кафе

Мнение от Еличка » пет юли 13, 2018 8:10 pm

Сюзан, много добро попадение с Mr. Lincoln! Наистина е 1:1 по снимки. :tzvetentze:

Havga
Дълго кафе
Регистриран: нед юни 17, 2018 11:00 am

Мнение от Havga » чет авг 02, 2018 3:17 pm

Привет, рових в интернет, рових и тук, пуснах и гугъл търсачка, но изобщо не съм сигурна.
Това е розата.
Изображение
Расте на храст около 120 см., вдървени стебла, цъфти в съцветие по 1-3 бр. Цветът е като на снимката, но по-интензивен, червен на пъпка.Размерът на цвета около 6 см. в диаметър. Харкатерно е по-светлото оцветяване в средата
Намерих следните приблизителни видове в интернет: Kitty Kininmonth, Duchess of Portland, Amy Robsart, William Grand, Mirato ADR(някаква немска), Escapade (на Остин),

Потребителски аватар
zorinda
Kъсо кафе
Регистриран: нед апр 27, 2014 1:05 pm

Мнение от zorinda » чет авг 02, 2018 3:28 pm

Havga написа:
чет авг 02, 2018 3:17 pm
Привет, рових в интернет, рових и тук, пуснах и гугъл търсачка, но изобщо не съм сигурна.
Това е розата.
Изображение
Расте на храст около 120 см., вдървени стебла, цъфти в съцветие по 1-3 бр. Цветът е като на снимката, но по-интензивен, червен на пъпка.Размерът на цвета около 6 см. в диаметър. Харкатерно е по-светлото оцветяване в средата
Намерих следните приблизителни видове в интернет: Kitty Kininmonth, Duchess of Portland, Amy Robsart, William Grand, Mirato ADR(някаква немска), Escapade (на Остин),
Havga,

Има ли аромат?
Най-доброто предстои!

libra
Наркоман
Регистриран: нед дек 13, 2009 9:51 am

Мнение от libra » чет авг 02, 2018 3:34 pm

Мирато е изключително обилна розичка ,със сигурност не е тя.

Havga
Дълго кафе
Регистриран: нед юни 17, 2018 11:00 am

Мнение от Havga » чет авг 02, 2018 7:32 pm

Не, не усещам аромат или е адски слаб. Когато я купих беше цялата в цвят- началото на май. После преболедува до пълно падане на листата и сега тръгна пак - като феникс от пепелта :).

hosta127
Кафевар/ка/
Регистриран: пет мар 31, 2017 9:50 pm

Мнение от hosta127 » чет авг 02, 2018 9:59 pm

тази коя е

Изображение

Изображение

dal
Наркоман
Регистриран: съб дек 05, 2009 7:06 pm

Мнение от dal » съб авг 04, 2018 6:05 pm

Кардинал хюм

hosta127
Кафевар/ка/
Регистриран: пет мар 31, 2017 9:50 pm

Мнение от hosta127 » съб авг 04, 2018 6:31 pm

dal написа:
съб авг 04, 2018 6:05 pm
Кардинал хюм
dal , благодаря ти много мила :gush: , ако знаеш и тади че много ми харесва ,бледо жълтичко е

Изображение

Изображение

Отговори

Върни се в “Рози и клематиси”