Рози - наши, български!

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Малко гадаене на основа снимките на Мариана.
Розова от списъка на Стайков е :
19. Полина (чаен хибрид)
Големина на цвета – 8-9 см.
Вид на цвета- кичест
Венчелистчета – 35-40 бр.
Цвят- наситено розов
Аромат- приятен
Височина на храста – 80-90 см.
Но пък по снимката от книгата, като че ли цвета не е със същата форма :hmmm:
Изображение
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.79142.0" onclick="window.open(this.href);return false;

За тъмната, единствената такава е:
12. Елегия (флорибунда)
Големина на цвета – 6-7 см.
Вид на цвета- кичест
Венчелистчета – 70-90 бр.
Цвят- тъмночервен до чернокадифян
Аромат- н.и.
Височина на храста – 80-90 см.
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.33954.0&tab=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Господинов, почти сигурна съм,че розовата е Полина. Миналата пролет я прехвърлих от разсадника на постоянно място и започна да цъфти късно. Но...с наситения си цвят, аромата и трите вълни на цъфтеж, които направи до късна есен, очертава се да ми стане любимка. Продължавам с издирването на информация за розите и контакти с работили в Института по розата, надявам се, че ще има какво да споделя.
Изображение
Изображение
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Нямам търпение да споделя с вас, че днес случайно срещнах моя близка и на въпроса ми дали у тях има стари сортове рози, тя ми отговори, че има няколко, които са подарък на свекърва й от Христо Чорбаджийски. Едната била "онази, траурната, черната".Със сигурност е ЕЛЕГИЯ! :ieeee: Уговорихме се в понеделник да ми даде резници от всички рози. И дано по книжката успеем да разпознаем другите.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Браво Мариана. Това са много добри новини. Приготви си средство за снимане, сега като цъфнат пролетта при твоята близка. Очакваме снимки.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

Мариана, чудесна новина! Истинско съкровище :tzvetentze:
Господинов, да събираш всички истории около възкресението на българските рози и като се съберат достатъчно да ги публикуваш под някаква форма (напр. "Одисея на българските рози или история на възкресението"). Хората трябва да знаят какво е било, какво е станало после и какво се случва сега. Виж как колекцията бавно се увеличава :dovolen:
mama_li

Re: Рози - наши, български!

Мнение от mama_li »

Прекрасна новина! Чак настръхнах, като прочетох! И Рени е права, Господинов, събирай историите.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от ToBo »

Историите са тук във форума :nod: Няма да се изгубят.
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31649
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 977 пъти
Получил благодарност: 2225 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мария Николова »

Мариана Бечева написа: Мар 8, '18, 23:49 Нямам търпение да споделя с вас, че днес случайно срещнах моя близка и на въпроса ми дали у тях има стари сортове рози, тя ми отговори, че има няколко, които са подарък на свекърва й от Христо Чорбаджийски. Едната била "онази, траурната, черната".Със сигурност е ЕЛЕГИЯ! :ieeee: Уговорихме се в понеделник да ми даде резници от всички рози. И дано по книжката успеем да разпознаем другите.
Ако имаш оранжерия е супер! :daaa: :ieeee: :ieeee:
Но ако нямаш, помоли я да изчака до есента. Тогава е най-сигурно вкореняването на тазгодишни резници под бутилка от минералка.
Всички тук - и розари и нерозари като мен - със затаен дъх ще следим как върви размножаването на забравените български сортове рози. :sheart:

Боре, историите са тук за хората от форума.
Но ми се струва, че мисълта на Рени е историята да се представи пред най-широка българска публика - в книга, богато илюстрирана с всички архивни снимки от миналото и снимки от сегашното издирване на запазени рози-ветерани. :mrgreen:
И точно за това трябва да се мисли и да се работи в тази насока.
Защото ХН си е ХН и нищо не може да го замени. :daaa: :angelche:
Ще съберем спомоществования за издаването на едно супер луксозно издание.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му.
Виждам, че мечтателите на тема Български рози се увеличаваме всеки ден.

На пук на това, че сме изпуснали времето, когато Стайков, Чорбаджийски, Калайджиев и Ангелиев са били живи и са можели много да ни помогнат а и да ги зарадваме, че има Българи, които се интересуват от техните рози.

На пук на това, че сме допуснали тези хора да се потънат в забвение и техният труд да потъне в небитието. Говорих с професори, доценти, дори с академик, всички вдигат рамене......

На пук на това, че все по малко от хората живеещи в България искат да са Българи.

Няма друго място, освен този форум, за Българските рози.
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

След упорито търсене на информация, сравняване на храст, листа и цвят с огромно удоволствие ви представям РОЗА ЕЛЕГИЯ:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”