Годишна форумна класация на розите

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от gospodinov »

calico написа:Господинов, що ни е това гласуване? Мисля, че от класацията ще има полза, и не само за новаците, ама гласуването си е много субективна работа, а така обективност няма да постигнем. Трябва да се разделим поне на 5-6 региона, за да е приблизително обективно.
Защото calico, въз основа на тези гласувания в rosebook се оформят класациите:
Сорта-любимцы
Лучшие сорта по результатам голосования
Лучшая форма цветка
Самая высокая частота цветения
Самая высокая скорость нарастания
Наиболее устойчивые к заболеваниям
Самые зимостойкие
Самые лучшие в качестве срезки
Лучшая форма куста
Самые ароматные сорта
Самые устойчивые к дождю сорта
Самые обильно цветущие сорта
Самые нелюбимые сорта (черный список)
http://www.rosebook.ru/roses/all-rates/" onclick="window.open(this.href);return false;
т.е. нещо, което правим в тая форумна класация.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от Виола »

bell написа:  Delbard roses
Nahema
Hommage a Barbara
Charles Darwin

Оказва се, че Остин розите не са най-цъфтящите през сезона, защото дотук е посочена само една- Munstead wood :dovolen:
Бел, мила, защо Чарлз Дарвин си го сложила при розите на Делбар? Та той си е Остинка. Аз имах предвид точно тази роза. Точно Остинка ми беше най-цъфтящата роза тази година, наред с Айсберга, разбира се; не я видях без цвят.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от calico »

Не гледай Розебука, имат голяма база.
ние с нашите тука 20-30 гласа направо велики класации ще спретнем
Целта ни нали е да се видят при различните условия как се държат розите, а не да определяме мис Роза- щото то се знае коя е :angelche: и кой е той :lol:

Ния, велик е Дарби, велик. Ще видиш като нарасне :daaa:

п.п. Господинов, бях я забравила тая класация. Погледни и виж как навсякъде са само десетина рози ,нищо повече. И в голяма степен не е вярна- Глория Дей да е розата с най-добра форма на храста. :o айде бе... :svekurva:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
gospodinov

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от gospodinov »

Ей calico, унищожи ги тези ЧХ с критика, Жан Баптист Гийо в гроба ще с обърне ако те чуе :D :lol:
Класацията на розебук си е класацията на розебук, харесват си я Глория Дей и така са си гласували.
Ние в момента правим наша класация, макар и от 20-30 човека и пак се въртят няколко сорта рози, така че всичко си е наред според мен....
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от renimoss »

Да взема и аз да си кажа, въпреки крехката възраст на розите ми.
1. Любимата ми роза за 2017 г. ?
Трудно ми е да класирам само една, защото доста сортове тази година са ми любими. И все на Остин.
Olivia Rose - изключително фини цветове като форма и багра. От пролетта е.

2. Най-обилно цъфтящата ми роза за сезона?
Kosmos - туй чудо е боднато в далечния край на двора и колкото пъти погледна натам първата ми мисъл е, че вятърът е довял някякъв бял плат, не просто цъфти непрекъснато, а е отрупана с прекрасни бели цветове, а е от пролетта, какво ли ще е догодина!

3. Черен списък или розата, която ни е разочаровала за годината?
По принцип тук бих сложила повечето ми масадки, но с уговорката, че явно там, където са засадени им е студено, гладно и сухо, та в този смисъл - те не са виновни. Но все пак бих споменала с особено разочарованеие Mamie Dittiere, която е на 3 години и виждам по 1-2 цвята годишно, не повече от 30 см височина с 2-3 клечки.
gospodinov

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от gospodinov »

Ето ви една интересна класация -"Rose Hall of Fame" (Зала на славата на розите) от World Federation of Rose Societies с 39 страни членки.
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Fed ... _Societies" onclick="window.open(this.href);return false;
В нея са класирани рози на розите считани за световни фаворити чрез вот на членовете на Световната федерация на розовите общества. Класациите се обявяват на всеки три години от World Rose Conventions.
Интересното в случая, че повече от розите са ЧХ :hihihi: и недолюбваните Дабъл Дилайт и Глория Дей присъстват в тази зала на славата с множество награди.
Остин роза има само една .......
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от calico »

Господинов, това само показва колко са субективни класациите и безмислени от гледна точка на определянето на "Мис Роза".
още како се каже "най-красивата" и вече е ясно как всичко следващо няма единен критерий.
Та затова тия класации за мен са едното нищо.
Предполагам, че колкото и аз да не харесвам ЧХ, те все пак ще са любими рози на много хора. И също ако ще всички хора на света да ги класират на всичките първи места, аз пак няма да ги харесвам. Но това какво значение има? За теб, за мен, за който и да е - никакво точно

Класация за устойчивост на болести би имала многократно по-голям смисъл. Класация за оформяне на храст също. Класация за обилно повтаряне също. Класация за аромат дори. Но така, както се правят тези класации - всичко в едно, става това което става- Глория Дей имала перфектен храст. Само това вече говори, че има нещо не на ред в тези класации.

Защото ако купувам роза би ме интересувало мнението на хората за всичко друго, но не и на кого му харесва тази роза и колко е красива, това си е субективно усещане. А виж, черните петна са си обективни. :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от Di_Va »

renimoss написа: По принцип тук бих сложила повечето ми масадки, но с уговорката, че явно там, където са засадени им е студено, гладно и сухо, та в този смисъл - те не са виновни. Но все пак бих споменала с особено разочарованеие Mamie Dittiere, която е на 3 години и виждам по 1-2 цвята годишно, не повече от 30 см височина с 2-3 клечки.
Даа, масадките и при мен не са такива, каквито очаквах и Емилиен Гийо, и Доктор Масад са голямо разочарование, а не им е нито студено, нито сухо.
calico написа: Класация за устойчивост на болести би имала многократно по-голям смисъл. Класация за оформяне на храст също. Класация за обилно повтаряне също. Класация за аромат дори. Но така, както се правят тези класации - всичко в едно, става това което става- Глория Дей имала перфектен храст. Само това вече говори, че има нещо не на ред в тези класации. ...
Ани, всякакви наши класации биха били полезни, независимо от противоречивите ни впечатления за някои рози.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от calico »

Ани, всякакви наши класации биха били полезни, независимо от противоречивите ни впечатления за някои рози.
само ако са разделени по региони, иначе няма смисъл.
класация без уеднаквяване на условията не е реална
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от Di_Va »

Да, представяш ли си ние колкото сме малка България и имаме толкова различия, я какво да кажем за големите държави - Русия, Франция, Германия и пр.
Така че субективизмът и различните условия са си значими фактори!
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”