Нашите снимки

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: Нашите снимки

Мнение от Breda »

scleri написа: Фев 14, '19, 08:11 Добре дошли ви казва господарят на Локрум. / остров близо до Дубровник /

Изображение
Ето го и острова.За жалост аз не можах да отида до него,само му се любувах отгоре :cry: Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Нашите снимки

Мнение от scleri »

Това е част от западната фасада на църквата Възкресение Господне в Йерусалим по популярна у нас като Божи гроб.

Изображение

Ще попитате какво толкова интересно има в тази общо взето скучна снимка.
Виждате ли дървената стълба под десния прозорец. Тя има интересна история, и е пряко доказателство за статуквото което управлява това най-свято за християните място.
Тъй като църквата с право се смята за най-свято място на всички християни, то тя принадлежи на шестте основни християнски изповедания - православната, католическата, арменската, етиопската, сирийската и коптската християнски църкви.
В 1757 год. между тях е сключено споразумение че нищо в църквата не може да бъде пипано, променяно, местено без изричното съгласие на всички. Това правило се спазва и до днес. А стълбата? Тя се оказала на това място случайно. Забравена от безименен майстор каменар който е ремонтирал нещо по фасадата в оная далечна 1757год. Доказателство за това е една фреска от 1784 год на която стълбата педантично е отразена.

Изображение

През годините стълбата все пак е пипана два пъти макар и за кратко.
През 1981 год. някакъв шегаджия се опитал да я премести, но моменталически бил арестуван от полицията.
През 1997год. някакъв шемет все пак успял да прибере стълбата, и тя била в неизвестност цели две седмици. Това довело до повишено недоверие между монасите на различните изповедания. Паниката нараствала, и съществувал реален риск да избухне религиозна мини война, но полицията успяла да открие стълбата е да я върне на мястото и навреме.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Нашите снимки

Мнение от Миша »

Склери, пак ще подновя молбата си да разкажеш за Йерусалим , моля те :tzvetentze: , сигурна съм, че има безброй такива интересни истории, а и ти си експерт по Йерусалим , твои думи ;) , моля :tzvetentze:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Нашите снимки

Мнение от scleri »

Миша написа: Фев 14, '19, 20:53 Склери, пак ще подновя молбата си да разкажеш за Йерусалим , моля те, сигурна съм, че има безброй такива интересни истории, а и ти си експерт по Йерусалим , твои думи ;) , не бягай повече :tzvetentze:
Мише, Йерусалим е три хиляди години история. Цар Давид, основателя на израелското царство, го избира за столица през десети век преди Христа. Три хиляди години история и то каква. Да се говори за Йерусалим е много трудно. Или можеш да разкажеш някаква такава единична любопитна история, или трябва да напишеш книга. Няма как на страница, две да кажеш всичко което считаш за важно за този град.

Иначе благодаря за хубавите думи, но чак експерт не бих се нарекъл. Истината е че това което видях там тотално се размина с предварителните представи които имах. Това събуди любопитството ми, и след като се върнах попрочетох допълнително доста неща. За себе си си отговорих на много въпроси, но не се считам за достатъчно подготвен за да мога да синтезирам само важното в някакъв кратък материал.
Аватар
desi_slava
Баш кафе майстор
Мнения: 2775
Регистриран на: Дек 13, '09, 11:39
Местоположение: СеВлИеВо
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 116 пъти

Re: Нашите снимки

Мнение от desi_slava »

И аз много обичам разказите на Склери. :tzvetentze:
За стълбата на Божи Гроб не знаех , но може и да съм забравила ,защото я имам снимана:
Изображение
И гробницата вътре:
Изображение
Магично място е това :liubov:
mj77
Кафе с мляко
Мнения: 298
Регистриран на: Фев 8, '16, 14:32
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Нашите снимки

Мнение от mj77 »

Няколко телефонни манорамни снимки и от мен
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Нашите снимки

Мнение от johnstalker »

Един стар Троян.. ;)

Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Нашите снимки

Мнение от scleri »

Метеора, Гърция.

Манастира Русану. / единия от двата девически манастира /

Изображение

Поглед от двора на манастира Св. Варлаам към монашеските килии. Достъпа на миряни в килиите е забранен.

Изображение

Изображение
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Нашите снимки

Мнение от Havga »

За Мария Николова, която скоро ще ходи на опера. :tzeluvka:
Не е Ла Скала, но е най-старата действаща опера в света, Сан Карло.

Изображение
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Нашите снимки

Мнение от Havga »

И понеже съм на аристократична вълна :mrgreen: ( е то как да не, с тази опера!) ето и спомен от един прехвален според мен музей - Уфици.
Изображение
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Публикувай отговор

Обратно към “Арт и фотография”