Фотоапарат

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Фотоапарат

Мнение от Вискяр »

Силвия написа: Аз съм гледала и други снимки на Вискяр и всеки път се изумявам как ги докарва такива :hmmm:
Голямата тайна е в многото снимане. От различни гледни точки. Дори когато снимах на лента не съм се ограничавал. Сега е още по-удобно. Като се изключи времето за преглед и триене* на излишните кадри. Наскоро снимах една пеперуда над 50 пъти и тъй и не стана добре.
Книги за композиции не съм чел. Не знам доколко е смислено да разсъждаваш за геометрията, докато снимаш - местиш се, докато кадъра стане. Но като студент се занимавах 6 години с художествена фотография. Работата със светлината е предизвикателство - няма неподходящи условия, само трябва да се намери точката, от която да се щракне. Автопортрета ми с Голямата мечка и Полярната звезда е в пълна тъмнина.
ivanina написа:Ето едно клипче показно сега направих ,но вътре в къщи
Не е нормално да мърка като хладилник в затворено помещение. Иначе вятъра навън е досаден. Дори да има опция за коригиране ефекта на ветровия шум.
Lois написа:
Миша написа: Canon EOS 1100D
Идеален е. Тегло 495 г.
Планирай след време и това
обектив canon 50mm/1,8f
Препоръчвам резервна батерия и памет. Или да махнат тази памет и да досложат по-голяма - 8 GB не са кой знае колко, макар видеото да е 720, а не 1080. За градината, в близост до компа, бива. Но за пътуване - не.
Не виждам смисъл да се похарчат още 230 лв, заради малко повече светлосила, която дава този обектив. Основния обектив предлага 50 мм фокусно разстояние.
Композицията не се касае от това, дали обектива е с променливо или постоянно фокусно разстояние.


--------------
*триене - много хора имат досадно-тъпия навик да качват в албумите си всичко заснето. Преди време попаднах на мушкато, показано на над 40 снимки! :ufff: За снимки от сватби и купони да не говорим... Чорапогащника на героинята от събитието трябва да се види най-подробно, дори на кадри без фокус.
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Фотоапарат

Мнение от vasileva »

Titi написа:
calico написа:Лени, дай някой съвет как да почна да правя хубави снимки. Няма да купувам нов апарат, искам с този да се понауча и тогава. Имам Panasonic Lumix DMC-FZ18, ако можеш кажи някои основни неща. Искам да правя хубави панорамни снимки на градината
Аз да отговоря от името на Лени - тя има блог, освен, че е пълен със страхотни снимки, има изключително полезни материали за фотографията и всичко, свързано с нея. Ето тук, например, може да се прочетат интересни и полезни съвети http://photocafe.bg/how-to-1/" onclick="window.open(this.href);return false;
Тити, благодаря за линка :tzvetentze: :gush:
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Фотоапарат

Мнение от Leni »

Вискяр в голяма грешка си относно композицията и обектива тъй като при променливо фокусно разстояние можеш да побереш в кадър повече или по малко в зависимост от това дали приближаваш или не вариото. Опитай се да снимаш от едно и също място (без да променяш позицията си) един и същи обект с варио обектив с твърд обектив. Да предположим снимаш сграда и се опитваш да я побереш цялата. С променливото фокусно разстояние се променя и зрителния ъгъл на обектива, съответно елементи и обекти попадащи в кадър. Ако фокусното разстояние нямаше значение нямаше производителите да се надпредварват и да произвеждат различни обективи.
И така за конкретния пример - както казах примерно искаш да вкараш цяла сграда в кадър - ако имаш варио обектив в диапазона 14-24 или т.нар широко ъгълни обективи то можеш спокойно да вместиш сградата в кадър особено на най-отворено. Ако обаче се опиташ да снимаш от същото място с един 50мм твърд обектив няма да успееш - и решението ти или да се опиташ да композираш така че кадъра да е ефектен т.е. детйал или да отстъпиш назад и то доста за да компенсираш разликата във фокусното разстояние..
Така че, ако някой си мисли, че вида на обектива няма значение за композиция много се лъже. Просто хората не си правим труда да се замислим за това.

Тъй като явно имаш пристрастия е добре да почетеш малко повече литература и то най вече именно за обективи, фокусно разстояние, композиция и т.н. не заблуждавай така хората :D
А колкото до мнението ти че няма смисъл да мислиш за композицията и фоткаш докато кадъра стане - не си прав и това е най-голямата заблуда на всички прохождащи. Така никога няма да се научиш. Е зависи дали искаш разбира се, но лично аз предпочитам да снимам веднъж и да стана, от колкото да хабя лента и да стане от 20-я път. Колкото и да е познаването на някои неща ти спестява доста ядове.
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Фотоапарат

Мнение от Вискяр »

Leni написа:Вискяр в голяма грешка си относно композицията и обектива тъй като при променливо фокусно разстояние можеш да побереш в кадър повече или по малко в зависимост от това дали приближаваш или не вариото. Опитай се да снимаш от едно и също място (без да променяш позицията си) един и същи обект с варио обектив с твърд обектив. Да предположим снимаш сграда и се опитваш да я побереш цялата. С променливото фокусно разстояние се променя и зрителния ъгъл на обектива, съответно елементи и обекти попадащи в кадър. Ако фокусното разстояние нямаше значение нямаше производителите да се надпредварват и да произвеждат различни обективи.
И така за конкретния пример - както казах примерно искаш да вкараш цяла сграда в кадър - ако имаш варио обектив в диапазона 14-24 или т.нар широко ъгълни обективи то можеш спокойно да вместиш сградата в кадър особено на най-отворено. Ако обаче се опиташ да снимаш от същото място с един 50мм твърд обектив няма да успееш - и решението ти или да се опиташ да композираш така че кадъра да е ефектен т.е. детйал или да отстъпиш назад и то доста за да компенсираш разликата във фокусното разстояние..
Така че, ако някой си мисли, че вида на обектива няма значение за композиция много се лъже. Просто хората не си правим труда да се замислим за това.

Тъй като явно имаш пристрастия е добре да почетеш малко повече литература и то най вече именно за обективи, фокусно разстояние, композиция и т.н. не заблуждавай така хората :D
А колкото до мнението ти че няма смисъл да мислиш за композицията и фоткаш докато кадъра стане - не си прав и това е най-голямата заблуда на всички прохождащи. Така никога няма да се научиш. Е зависи дали искаш разбира се, но лично аз предпочитам да снимам веднъж и да стана, от колкото да хабя лента и да стане от 20-я път. Колкото и да е познаването на някои неща ти спестява доста ядове.
Това е свързано с мащаба. Какво общо има с композирането на кадъра?!
Освен ако за теб мащаб и композиция се припокриват.
По твоята изкривена логика трябва да се произвеждат обективи през 2-5 мм фокусно разстояние... И варио обективите са някаква дяволска измишльотина, а не удобство. (Можеш да се консултираш с вече доцент Живко Арабов. Но едва ли ще го сториш.)
Щом снимаш веднъж и ти става, то ти си гений по рождение! :ieeee: Радвам се за теб.

Аз съм яростен привърженик на четенето. Но само с четене не става.
Толстой е станал писател с писане, не с четене. Умението да караш велосипед се придобива с каране. Не с четене.
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Фотоапарат

Мнение от Leni »

Нужно ли е такъв заядлив тон.. само се опитвам да споделя неща които съм научила от професионалисти и да бъда полезна. В никакъв случай не пренебрегвам мащаба - той е тясно обвързан по същия начин (не можеш да пренебрегнеш факта, че всичко това се отразява на кадъра - ако ти не можеш да направиш връзка между мащаб-фокусно разстояние и композиция е.. то си е за теб)... но целия ферман който написах беше с идея, че твърдите обективи са прекрасни и ни възпитават да мислим как да построим кадъра. Не виждам как точно ми е изкривена логиката, но както и да е, имаш друго виждане за фотографията. Колкото до леко злобната ти нападка и цитиране на доц. Живко Арабов, само ще споделя, че съм омъжена за човек завършил Фотография в Ню Йорк, после операторско майсторство в НАТФИЗ и има над 25 години професионален опит като фотограф, уча се и работя с хора като доц. Петър Абаджиев, Коко и Юри Трейман които са основатели на Българската Фотографска Академия и още куп хора от рекламната и модна фотография, преподаватели в НБУ и НАТФИЗ - та мисля източници за разясняване на въпроси имам достатъчно.

С това мисля да прекратя темата защото не мисля че вече сме полезни а и не е нужно да се заяждаме във форума и да занимаваме с различията си останалите - някои от които искат да научат нещо
Практиката учи.. но онази практика която е подкрепена с теория, защото само безцелно щракане не води до никъде, всичко е до време и до конкретна ситуация и условия. Човек трябва и да експериментира, но да знае какво прави, какво може да наруши и какво не. Аз много често нарушавам правилата, но когато ги знам ми е по-лесно и несполучливите снимки са драстично по-малко.

Моля на админиа и на останалите да ме извинят за тона и ако в поста ми има нещо нередно да го изтрият. Съжалявам че за първи път избухвам така.
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Lois

Re: Фотоапарат

Мнение от Lois »

писах, писах, пък го изтрих.
Разликата между 50те мм на един твърд, пък бил той и евтината 1,8 версия, и 50те мм на китака е колкото между орхидея и лайкучка някъде
Нещата изобщо не свършват с фокусното разстояние. :dovolen:
И вярно, да не го обръщаме на фотофорум, че там изобщо не е приятно място, за разлика от тук. :angelche:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Фотоапарат

Мнение от Миша »

А,не,пишете,моля,без да спорите много много :mrgreen: ,крайно време е фотографите във форума да ни спретнете една лекцийка кое,как, защо или не така ,щото и аз искам да правя едни такива снимки с фокусирано растение,на което му се виждат и атомите,а зад него да е онзи магичен размазан фон,искам да мога да вкарам и цялата планина в един кадър,а не само едното смотано дърво,ама никой не ще да ми каже как става това :eeeh: иначе правя прилични снимки ,брей,че съм скромна 8-) ,но имам крещяща нужда от обучение,ако можете да направите някоя темичка с начални стъпки във фотографията,без много много подробности :tzvetentze:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Фотоапарат

Мнение от vasileva »

Миша написа:А,не,пишете,моля,без да спорите много много :mrgreen: ,крайно време е фотографите във форума да ни спретнете една лекцийка кое,как, защо или не така ,щото и аз искам да правя едни такива снимки с фокусирано растение,на което му се виждат и атомите,а зад него да е онзи магичен размазан фон,искам да мога да вкарам и цялата планина в един кадър,а не само едното смотано дърво,ама никой не ще да ми каже как става това :eeeh: иначе правя прилични снимки ,брей,че съм скромна 8-) ,но имам крещяща нужда от обучение,ако можете да направите някоя темичка с начални стъпки във фотографията,без много много подробности :tzvetentze:
:daaa: :daaa: :daaa:
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Фотоапарат

Мнение от ivanina »

Миша написа: ,но имам крещяща нужда от обучение,ако можете да направите някоя темичка с начални стъпки във фотографията,без много много подробности :tzvetentze:
...и аз ..и аз съм ЗА :daaa: -това предложение !
...А,за спорът НЕКА СПОРЯТ :daaa: - така ще докарат по-добрата истина , и аз този спор много си го харесвам :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Фотоапарат

Мнение от Leni »

Айде един от форума се похвали че вече си е купил апарат (за сега няма да издавам кой) ама очакваме снимки снимки :)
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Публикувай отговор

Обратно към “Арт и фотография”