Как да изберем фотоапарат?

Модератор: scleri

Публикувай отговор
troll

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от troll »

А така!
Канон са най-хубавите!
:mrgreen:
troll

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от troll »

Titi написа:
alina написа: Надявам се, че тук са с не са със обратна резба, а цветарки и цветари, ориентирани са в посока цветя. :stiskam:
Кой определя коя резба е права и коя обратна?
Начи правата резба е най-разпространената .... ма зависи къде питаш де.
:mrgreen:
Deleted User 2919

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Deleted User 2919 »

troll написа:
Titi написа:
alina написа: Надявам се, че тук са с не са със обратна резба, а цветарки и цветари, ориентирани са в посока цветя. :stiskam:
Кой определя коя резба е права и коя обратна?
Начи правата резба е най-разпространената .... ма зависи къде питаш де.
:mrgreen:
Така де.. :tzvetentze:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Мария Николова »

troll написа:А така!
Канон са най-хубавите!
:mrgreen:
Подкрепям! :daaa: :daaa: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от calico »

може ли някой разбирач да даде малко съвети за панорамни снимки.
всички тия със замъглен фон са хубави, но за картички. ;) колкото и да ги ценят фотографите, не вършат работа.
Как да се направи хубава панорамна снимка, която да показва градина и да не без да са заснети очичките на цветята и мравките, а цялата композиция?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
troll

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от troll »

Ми то най-лесно е по метода проба-грешка.
:mrgreen:
Важно е да се знае кво прави апарата и оттам да си вадиш заключение кво да правиш ти та да получиш желания резултат.
Апарата търси съответствие в снимките от ляво и дясно и като го намери и ги припокрива.Как го прави конкретно твоя апарат е един въпрос, чиито отговор най-добре сама ще откриеш.
т.е. трябва да имаш поне два кадъра, снимки та да се получи панорама и е добре на десния край на първата и на левия край на втората да има едно и също нещо. Добре е също така снимките съставящи панорамата да са с едно и също качество, осветеност и т.н.
И тук идва важния въпрос как са направени двете снимки.
Като седиш на едно място и се въртиш или ако се движиш постъпателно.
Има интересни ефекти според движението на апарата.
До колкото разбирам твоя въпрос пе хем да е отблизо, хем да е цялата градинка.
Не щеш да отстъпиш за да я "хванеш цялата" но да влошиш качеството.
Това става като снимаш на две снимки цялата градинка като се въртиш, а апарата ще ти ги припокрие.
Надявам се да съм бил от полза.
Ако има нещо питай.
Тук съм забелязал по снимките, че има много кадърни фотографи, а и професионалисти, та ми е някак неудобно, ма гледам да съм полза.
Едно време тез неща ги правехме ние с фотоедитори, ма после апаратите станаха по-умни и по-бързи от нас.
:mrgreen:
denitsavm

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от denitsavm »

Калико, ако питаш наистина за панорамни снимки - т.е. наслагването на няколко снимки една до друга и да стане дълга и тясна снимка - това зависи от функциите на апарата ти, както е обяснил Трол :nod:

Аз подозирам, че питаш за хубави "пейзажни" снимки :hmmm: ? А това си е цяла наука и освен това ти трябва хубав апарат, сиреч апарат, който има повече от един обектив /тия широкоъгълни сапунерки не вършат много добра работа и при тях е и малко на налучкване работата, даже и да знаеш точно как и какво правиш/. Основното е да хванеш гледната точка - няма как да научиш това нещо, то си е и до вътрешна нагласа. Част от това е и да знаеш принципите на човешкото възприятие, което май бая се учи във фотографията/. Например снимки и картини, които имат водещ елемент са "привлекателни" и "разказват нещото", т.е. ако на снимката ти има пътека /даже и слънчева да е/, то тя "води" погледа... същото е ако има ясно изразен акцент - тези неща, снимани и изобразени подходящо правят снимката "хубава", просто защото се възприемат като такива и около тях се възприема и цялостната композиция... това е същия принцип, чрез който човек възприема симетрията като нещо по-красиво... просто сетивата търсят баланса, а това вече си е цяла наука :dovolen: /като слушаш Кандис какво разказва за дизайна, баланса и разчупването му... всичко това важи и за снимките, за всяка композиция :nod:

основен елемент е и светлината, особено ако нямаш възможност да я манипулираш. И там има страшно много врътки, много от апаратите имат и автоматичен "филтър", свързан с настройките на баланса на бялото - може да си поиграеш с тези функции и да видиш резултатите, за да се научиш и на полусапунерка като твоя апарат, поне малко да ги манипулираш :dovolen: Най-общо за светлината - сутрин тя е в студени тонове, възможно най-бяла и съответно цветовете би трябвало да излизат най-реални. На обяд е лилава и в тези часове не е подходящо за снимане, привечер е в топли нюанси/Анемоне май снима предимно вечер/

И да ти кажа, моето мнение, а и не само моето е, че ти ги умееш тия работи - снимките на градината ти грабват погледа :daaa: Съумяваш и градината да подредиш и хубави снимки да и направиш. Реално никой не може да очаква, че на такова пространство може да има повече от 10тина гледни точки, които са подходящи за грабващи-окото снимки :tzeluvka:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от calico »

Троле, Дени, благодаря ви :tzeluvka:
всъщност сега разбрах, че питах и за двете.
Панорами обаче прави само таблета ;) , а пейзажните ...хм, Дени :tzeluvka: , не знам какво излиза, но според мен никак не ми се получават. Дъщеря ми има професионален апарат, с ония обективи дето са килограми. Опитвам и с него, обаче те пък снимките сам стават по 10-15 МБ и после трябва да се намаляват, и едни врътки...не е за мен. А и като правя аз снимки с него, няма кой знае каква разлика ;)

много сложна наука ми е това фотографията, много...никак не мога да я разбера.Явно ще си карам по усет и каквото стане.
Настройките, ръчните, изобщо не мога да ги наглася, все нещо не е както трябва.
И се чудех дали пък панорамните не могат да не стават толкова тесни, ама не съм успяла досега да разбера...
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от denitsavm »

calico написа:Троле, Дени, благодаря ви :tzeluvka:
всъщност сега разбрах, че питах и за двете.
Панорами обаче прави само таблета ;) , а пейзажните ...хм, Дени :tzeluvka: , не знам какво излиза, но според мен никак не ми се получават. Дъщеря ми има професионален апарат, с ония обективи дето са килограми. Опитвам и с него, обаче те пък снимките сам стават по 10-15 МБ и после трябва да се намаляват, и едни врътки...не е за мен. А и като правя аз снимки с него, няма кой знае каква разлика ;)

много сложна наука ми е това фотографията, много...никак не мога да я разбера.Явно ще си карам по усет и каквото стане.
Настройките, ръчните, изобщо не мога да ги наглася, все нещо не е както трябва.
И се чудех дали пък панорамните не могат да не стават толкова тесни, ама не съм успяла досега да разбера...
Ани, аз съм работила във фото, учих и основни техники и т.н., майка ми е фотограф, с черно-бялото проявяване на снимки съм израстнала, машината си настройвах сама и бая похвали съм получила от фотографи... Но така и не се научих да снимам хубаво, нямам усет, талант... Студиото е друга работа, там само композицията трябва правилно да разположиш... но изхабих 2-3 филма докато наглася осветлението и фоновете

Та основно е до усет, после до знания :nod:
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Leni »

Я какви интересни нещица сподели Дени за себе си.. чудесно е да отраснеш сред фотографи.
Иначе за панорамните снимки - лично аз снимам панорама само тогава когато видя смисъл да се покаже по-голям зрителен ъгъл. Преценявам на момента според ситуацията и обикновено снимам от място 5 до 7 вертикални кадъра - вертикалното кадриране е по-подходящо за панорами, тъй като има по-малко изкривявания и по този начин по вертикала се включват повече елементи в снимката - хоризонтала така или иначе ще бъде снаждан с други снимки. Защо толкова много кадри?
Ами на местата които се съединяват снимките е добре да има по-голямо застъпване (повече припокриваща се информация в кадъра) защото така при сглобяване на панорамата има по-добро качество при снадките - изкривяванията се свеждат до минимум. Така че ако решите да ползвате този метод имайте го предвид.
Повечето нови модели фотокамери отдавна имат като функция панорама, която отново повтаря този метод на снимане от място с тази разлика че автоматично съединява снимките.
И разбира се - просто като допълнение - най-добро качество си е от статив с плавно въртене на главата ;)
Хубаво е да се съобразява и разстоянието от което се снима обекта защото колкото и да имате добре застъпващи се части понякога перспективата е така че ..хм аз просто я оставям като интересен ефект

За градина - спокойно си снимайте от ръка ;)
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Публикувай отговор

Обратно към “Арт и фотография”