Как да изберем фотоапарат?

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Leni »

Ето както обещах в другата тема пускам малко дъъъълъг текст за избор на фотоапарат.

Първата ни задача преди да се впуснем в приключението избор на фотокамера е да определим за какво ще я ползваме. Има значение дали ще купуваме апарат просто, за да си щракаме за спомен или за да се учим, какво ще снимаме, колко често ще носим с нас камерата, ще печатаме ли снимките или ще са само за компютър… и т.н. и т.н. В процеса на работа ще разберете, че всичко това е от значение.
След това преценете възможностите на бюджета си и все пак някакъв малък диапазон в който може да движите нагоре надолу.

Преди да започна да говоря за избора ми се иска да направя малко уточнение – темата е необятна и е невъзможно да се обхване на сто процента. Със сигурност ще има неща които ще изпусна (до някъде умишлено), тъй като те са тема на задълбочени интереси и познания и не им е тук мястото. Целта ми по-скоро е да дам съвет, съвсем елементарен, какво да гледаме когато купуваме.

Ще се спра накратко на общите неща за всички апарати и марки, за двата основни лагера.

Какво имам предвид под лагери.
Дали се замисляме или не, в ежедневието си използваме често думички като „сапунерка“ или DSLR.
Т.е. хубаво е да познаваме категориите камери а те са:

Компактни фотоапарати – онези сапунерчета, които влизат в джоба ви, някой доста постни от към екстри и съответно в най-ниския ценови клас; някои доста напудрени „турбо сапунерки“ които държат и по- високи цени. Марките тук са много – от добре познатите водещи Канон и Никон, до марки без никаква традиция в производството на камери, като цяло. Клас камери които ще ви свършат чудесна работа за пътуване, градина, семейни снимки и т.н. без претенции.

Огледално-рефлексни (DSLR) със сменяема оптика, но съответно по-обемни – някои марки делят тази категория на две: първите познати сред масовите потребители Канон, Никон, Пентакс, Сони, Олимпус (останалите марки умишлено ще ги пропусна). Ето ги двете под категории, за които споменах:

-Любителски – по нисък клас камери с характеристики подходящи за начинаещи любители и малко по-напреднали, – съответно на по-приемлива цена. Най-общо казано този клас камери са подходящи за хора, които търсят по-високо качество в сравнение с потребителския клас, имат намерения да се учат по сериозно на фотография – т.е. клас тип първи DSLR. Едно уточнение. Цените на някои модели камери в този клас са почти изравнени с цените на някои „турбо сапунерки“, така че мисля е излишно да ви давам съвет тук. Получавате повече и ще се учите по-добре на същата цена. Компромиса който трябва да направите е с размера .. в някои случаи.

-Професионални – и без да навлизам в подробности ви става ясно, че това са най-високия клас камери, чиято цена обикновено не е по джоба ни, скъпа поддръжка и разбира се много екстри, съобразени с високите изисквания и цели за които ще се ползва. Пожелавам обаче на „запалянковците“ да се докоснат до тези „бебчета“.

Не се спирам по-подробно на тези класове сега защото ако има интерес в допълнение ще ги разгледам като предимства (но в друга тема).

Последната категория на която искам да обърна внимание е актуална от преди 2-3 години, когато започна да става популярна като нова технология.
Т. нар. Безогледални камери – камери събрали в себе си характеристиките на 2 други класа – компактния размер на тялото (от сапунерките) в съчетание с високото качество на изображение на огледално-рефлексните апарати със сменяема оптика. Първите които пуснаха такъв модел на пазара бяха Олимпус и продължават да се развиват в тази сфера заедно със Сони, Самсунг, Фуджи.

И от тук нататък предстои трудния избор на марка и модел. Моят съвет е все пак да разговаряте с консултантите в магазина и да им кажете преди всичко целите за които търсите камера. Те са обучени, запознати с това което се предлага на пазара и би трябвало бързо да ви ориентират според целите и цената. (е поне така се предполага).

Първото което гледаме обикновено е етикета - Цена и освен нея има изредени и още куп технически характеристики, затова какво може фотоапарата.
Накратко за тях:
Всички фотоапарати имат обектив, който има различна дължина на зума (или по прието е да се казва варио). Имат светкавица, дисплей, много или малко копчета за управление, а някои дори и копчета нямат, а се управляват през дисплея.
- Нещо важно, но добре скрито в корпуса на фотоапарата е матрицата. Върху нея се проектира полученото от обектива изображение. Благодарение на милионите миниатюрни пиксели това изображение се дигитализира и записва на картата памет, а от там може да я прехвърлите на компютъра си или да я разпечатате на снимка. В момента двата най-разпространени вида технологии за създаване на матрици CCD и СМОS. Да не изпадам в подробности относно различните технологии. Ще спомена, че фотоапаратите с CMOS матрици от ново поколение със задно осветяване позволяват да снимате в доста по-тъмна обстановка сравнено с CCD матриците. Ако бюджетът ви го позволява търсете CMOS матрица. Относно колко мега пиксела? Тук поне за повечето производители важи принципа на мечо Пух - колкото повече толкова повече. Но реалността показва, че това не е точно така. Не се хвърляйте непременно на многото мегапиксели. Актуалните фотоапарати на пазара предлагат между 14 и 16 мега пискала, а от снимка с толкова мега пикслели може да си разпечатате снимка с много прилично качество и то доста голям размер. Едно лирическо отклонение, което може би от любопитство ще ви е полезно. Размерът на матрицата е в много тясна зависимост с мегапикселите върху нея. Два апарата с еднакви мегапискели, но различен размер матрица никога няма да ви дадат еднакво качество на изображението. Защо. Вярно че тук има още много други фактори но все пак.. ще го обясня така. Има разлика в това да разположиш 30 души на място с размер 3кв. м и 10 кв.м. Навляза ли обаче в подробности за двата вида размер на матрицата отивам в друга тематика, която не е за момента. Ако наистина купувате апарат за първи път не се впускайте чак в такива подробности. В общи линии това е тема, която е на дневен ред при DSLR-те преди всичко.
- Обективът е не по-малко важен. Един от неговите важни показатели е колко може да приближава вариото (зума). В повечето компактни класове той е вграден и в момента има модели, чиято големината на зума достига до 42 пъти приближение, а с такова мисля си спокойно може да снимаме без да ни усетят. Най-разпространените фотоапарати са с обектив със зум около х6 или х10. Трябва да се има предвид, че обектив с голям зум увеличава и размера на фотоапарата. Важно е да има стабилизация на изображението били то в обектив или на матрицата, за да си гарантирате по-добри снимки при ниска осветеност или ако сте разгънали повече зума на обектива. ДРУФГО ВАЖНО ПРИ АПАРТИТЕ С ВГРАДЕН ЗУМ. При тях той е два вида – оптичен и цифров. Оптичният е нека така да го нарека „реалният“ зум на варио обектива и дава добро качество. Колко кратен е вече зависи от модела. Цифровият зум е екстра на компактните апарати и при него след определена степен приближаването е почти изкуствено. - т.е. екстраполиране на информацията която получава апарата, за да може да увеличи още обекта, което намалява много качеството на снимката. Т.е. видите ли апарат който се фука с 42 кратен зум знайте, че по-голямата част от него е цифров. При Огледално рефлексните апарати това не е проблем, защото те нямат вграден зум а разчитат на набор от обективи, при които всичко е оптика.
- Дисплей - За да се направи снимката трябва по някакъв начин да се кадрира, а това е възможно с дисплея на фотоапарата. Дисплея не е компонент от първостепенно значение, но все пак колкото по-добър, толкова по-приятна ще е работата с фотоапарата и разглеждането на снимките. Големия дисплей с висока резолюция ще ви позволи на момента да видите направената снимка в почти пълен блясък. При DSLR-те обикновено кадрирането става през изнесен визьор, но все пак и там дисплеят е от значение.
- Светкавицата – почти всеки фотоапарат има вградена или се слага допълнително. При всички компактни фотоапарати е горе долу с еднаква сила така, че не влияе особено на избора. За светкавиците може да си говорим при някоя следваща среща защото има доста какво да си кажем.
- Батерии – болшинството от фотоапаратите имат собствена акумулаторна батерия. Тя е малка което позволява да се намали размера на фотоапарата. Хубавото е, че може да се зарежда по всяко време подобно на мобилните телефони (ако не сте си забравили зарядното у дома). Има модели фотоапарати, които използват стандартните АА тип батерии било то алкални или акумулаторни. Предимството им е по-ниската цена на фотоапарата и това, че едва ли не във всеки магазин може да ги намерите и да продължите да снимате. Недостатък – увеличават размера на фотоапарата.
Преди да съм забравила, освен снимки фотоапарата може да прави и видеоклипове. Ако това е важна екстра за вас, то обърнете внимание на каква резолюция има възможност да се снима. Високия клас фотоапарати могат да снимат на Full HD. Това е максимално добрата резолюция за снимане на видео. След нея е HD а след това следва и TV резолюцията.

Всички апарати има вградени снимачни шаблони плюс един автоматичен, чиято цел е да ви улеснят когато снимате. При високите класове камери има и ръчни режими. Като цяло обаче за тези шаблони няма да говоря защото те са вече въпрос на работа, навици и т.н. Пък и сме писали доста по-обширна тема за тях.
След като сумарно съберете нужните характеристики остава да обърнете внимание и на факта, че освен за снимане, фотоапаратът е фешън аксесоар. Външния вид и цвета придават не малка доза самочувствие на снимащия и не рядко събира завистливи погледи.

Нещата казани до тук (както споменах в началото) в никакъв случай не изчерпват темата. Почти нищо не съм казала за DSLR клас умишлено, за да не натоварвам и без друго многото текст.
Само няколко неща на кратко за тях:
Ще призная, че те са моята слабост и сигурно си личи, но фотоапарата помага за по-хубавите снимки. В момента предпочитани като по-добри фотоапарати са тези със сменяема оптика (обективи) и с огледало, благодарение на което може да се кадрира гледайки през обектива. Огледално-рефлексните фотоапарати имат неоспорими предимства пред компактния клас фотоапарати особено, когато говорим за качество на изображението, динамика, шум, бързина и възможност за работа при лоши светлинни условия.
Най-хубавото нещо на фотоапарата е неговата по-голяма матрица.
Но ако искате мога да го напиша като отделна тема продължение на тази.
Идеята ми беше да посъветвам какви основни неща се гледат при покупка на фотоапарат. Неща които важат за повечето класове камери с някои разлики.

Надявам се да съм била полезна.
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Миша »

Лени,благодаря! :tzvetentze:
Може ли да напишеш малко и за DSLR камерите ,когато имаш възможност ,то сега нямам никакво време ,така че няма много да те тормозя да бързаш ,но все пак.... :angelche:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от troll »

Ще се опитам да помогна на Лени с по-друга гледна точка.
Фотоапаратите умират бавно и трудно.
Освен снимки те правят и филми.
Но имат могъщ противник - телефона.
И тук е мястото да видим ква е разликата.
Съвременния фотоапарат т.е. дигитална камера е един плосък чип, дето като се освети преобразува така получената картина в дигитална такава. Картината обаче се получава от обектив, който по оптически път преобразува осветената реална действителност в играта на светлина, дето пада върху матрицата и поражда дигиталния образ.
При телефона обектив няма, щото няма място.Разбира се, че има обектив, но той е елементарен и всичко го докарваме от високо разделителна клетка и алгоритми за преработка на изобржение.Същото е отношението телефон - компютър.
Аз имам камера и компютър от най-високо качество, но си ползвам телефона в 95% от случайте.
:mrgreen:
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Leni »

Трол знаеш ли кое е най смешното, че при последните ми излизания зад граница все повече хора снимат не с телефона а направо с табелти :lol:
Но както и да е .. мен лично не може нищо да ме убеди да сменя камерата си с телефон или таблет за да правя снимки.
Миша ще се опитам когато ми остане време :)
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от calico »

Лени, благодаря.
посъветвай ме- имам Панасоник Лумикс DMC FZ 18
ако го сменям, искам пак любителски - коя марка и кой клас ще е добре?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Leni »

Calico.. като го гледам е модел от преди 6-7 години и за времето си въпреки малкото мегапиксели е бил с доста висока цена.
В момента пак в този клас има разнообразие а около 2-3 марки и цените се движат между 600-800лв.
Можеш да заложиш отново на същата марка или да вземеш един Канон (който е CMOS сензор), Сони също имат модел със CMOS сензор и оптична стабилизация (т.е. в обектива), но пък напомпват пикселите.
Разгледай моделите от линка. Но ако за сега този все още ти върши работа не се хвърляй толкова бързо за тези цени.Обмисли го първо

http://magazin.photosynthesis.bg/category/45?page=1

Дриго което мога да предложа е да огледаш безогледалните камери които се движат в този ценови диапазон ( не говоря за тези над 1000лв, има такива до 800лв) Както съм писала получаваш предимствата на двата други класа :)
Там вече има модели на Олимпус и Сони които могат да предложат доста опции и ще ти свършат работа, пък иначе с с компактен размер
http://magazin.photosynthesis.bg/category/348?page=2

В общи линии предлага съвсем общо тъй като не знам каква цена гониш.
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
dimalexpl
Кана кафе
Мнения: 503
Регистриран на: Ное 28, '12, 20:11
Местоположение: Плевен

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от dimalexpl »

Ще се опитам малко да онагледя темата като пусна две снимки правени за сравнение между добър смартфон и DSLR с китовия обектив. Снимките са правени една след друга от едно и също място/доколкото позволяват килограмите ми/. Изводите всеки ще си ги направи сам.
Със смартфона:

Изображение

С фотоапарата:

Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от calico »

благодаря Лени.
нищо не разбирам от тез технически характеристики, ще мисля и ще гледам
ама 1000 лв няма да дам за фотоапарат, дори и 800 няма да дам. мах до 500

Дима, разликата е впечатляваща
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Leni »

Калико да за това казах че не мога така на прима виста да дам съвет защото човек винаги първо се води от бюджет, но до 500лв има много прилични апаратчета които да ти свършат работа за целите... дерзай :)
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Магдалена »

Лени,мила,като си се хванала да ни помагаш-моля те,направи го до край!Естествено,че от това подробно обяснение аз пак нищо не разбрах! :ufff: :ufff:
Затова моля,ама много моля,изброй няколко марки фотоапарати, с които да можем да си снимаме качествено китките и както казва Калико, нека са в рамките на 500.00лв.Нали все пак трябва да имаме и парички за поръчките!! :tzeluvka: :tzeluvka:
Публикувай отговор

Обратно към “Арт и фотография”