Как да изберем фотоапарат?

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Малката Ида

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Малката Ида »

Благодаря ти :tzeluvka: А този :hmmm:
https://www.sony.bg/electronics/smeniae ... ti/slt-a58" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от къщичка »

Аз не бих си купила Сони или поне не за тези пари.
Когато избираме техника е добре да се водим от производителя. Ако искам хладилник, няма да търся марка Сони примерно. Сони ще търся ако си купувам музика за колата или телевизор. Същото и при фотоапаратите.
Със Сони не съм запозната, чела съм само, че имат някои модели сполучливи фотоапарати, но в никакъв случай не са водещи.
Също е важно , поне за мен, щом купувам нещо скъпо и ценно, осигуряват ли надежден сервиз.
Затова препоръчах официалните представители на Канон и Никон, но избора накрая разбира се е твой.

http://magazin.photosynthesis.bg/oferta ... 5mb-s.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Това е супер оферта. Ако не е в промоция комплекта ти излиза около 1100 лв. Със сигурност е по-добра техника от Сонито.


Можеш да разгледаш и на Никон в този ценови клас, но не се лишавай от обектива 50 мм, която и марка да избереш. Само китов обектив 18-55 мм няма да ти е достатъчно.

Също и обърни внимание на отделните цени обективи, ако решиш да купуваш за в бъдеще още обективи, гледай какъв избор имаш на самата марка (никон и канон имат, тук уточнявам ако се спреш на други марки). При някои марки телата са евтини, а обективите скъпи или обратното.
При други марки даже няма голям избор.
На Канон например има няколко марки други обективи, които пасват на тяло Канон и са на по-добри цени, без да е низходящо качеството. Но трябва много да се чете и разучава.
Ако си фен на фотографията и имаш финансова възможност, помисли за това, щото крастата е голяма.

Също, много важно-някои си мислят, че като хванат голям фотоапарат и с едно бутонче ще стане снимка чудо.
С огледална машина трябва да се изучат ръчните режими, не просто да се снима на Ауто, щото иначе парите, дадени за фотото ще са на вятъра. Даже една сапунерка от 200 лв може да докара по Убава снимка, ако е в правилните ръце.

Ето много хубав сайт, обяснено за светлината, за обективите, за правилото на третините, за Златното сечение, за ръчни режими, скорост, бленда, ИСО и т.н.


http://macropic.net/" onclick="window.open(this.href);return false;

Снимката не е просто щтрак на копчето, тя трябва да ти говори, да показва, да спира погледа ти.
Затова фотографията е изкуство и цял живот се учи.

Хайде и после да се похвалиш :)
Deleted User 2919

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Deleted User 2919 »

Аз съм доволна от Канон..Даже снимам банковите сметки на него и ходя в ЕКОНТ и те направо от фотоапарата записват номера на сметките.. :dovolen: Питат, Что? Така не стават грешки при преписването, а после те диктуват на мен, какво записали, а аз ги проверявам по снимката.. :dovolen:
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от scleri »

Когато човек иска да си купи нова машинка / фотоапарат, лека кола, сенокосачка / най-голямата грешка която може да направи е да поиска съвет от професионалист. Звучи парадоксално, но за съжаление е така. Професионалиста ще погледне на въпроса от своя, професионална , гледна точка, а тя почти винаги е много различна от гледната точка на питащия / освен ако и той не е професионалист, но ако е такъв то той няма да има нужда да пита /.
Какво означава например "хубав " фотоапарат. За професионалиста, и за сериозния фотолюбител това е апарат който дава възможност за творчески подход към снимания обект. За масовия човек " хубав " фотоапарат е машинка която прави добри снимки при всякакви условия, без кой знае колко сложни предварителни настройки.
По-добрия подход към проблема е човек първо да седне и да отговори за себе си на няколко въпроса.
1. - Имам ли нужда от нов фотоапарат?
2. - Какво точно смятам да правя с него? - това е най-важният въпрос.
3. - С какъв бюджет разполагам?
4. - Какво от предложеното на пазара отговаря на моя бюджет, и на нуждите ми?

След като си отговори на тези основни въпроси човек може, или по-скоро трябва, да потърси мнение на хора ползвали харесания от него модел фотоапарат. Хубаво е това да не са професионалисти и сериозни фотографи, а хора с близък до неговите опит и потребности.

Да дадеш много пари, за огледално рефлексен фотоапарат, а след това да го ползваш само на автоматичен режим е все едно да си купиш Ферари, и след това да ходиш с него само да кварталния супер.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от къщичка »

Склери, точно това исках да кажа с последният ти абзац.
Аз изобщо не съм профи, ама изобщо.
Но даже и Канон от 1000-2000 лв не е професионална машина, затова имах предвид, да не си съставя някой погрешно мнение.
Предишната ми сапунерка прави по-хубави снимки от новият ми Канон в режим Ауто. Затова винаги снимам в ръчен режим. Но още имам много за разучаване.
Малката Ида

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Малката Ида »

Благодаря, за помоща :tzeluvka: Спрях се на това http://photocafe.bg/sony-a5000-2/" onclick="window.open(this.href);return false; може и тако,и вако :mrgreen:
Доволна съм :angelche:.... За сега :angelche:

Поздрав най-сърдечен :tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от къщичка »

Честито, Иде!
Чакаме тогава новите снимки :)
Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от hinotori2772 »

къщичка написа:Предишната ми сапунерка прави по-хубави снимки от новият ми Канон в режим Ауто. Затова винаги снимам в ръчен режим. Но още имам много за разучаване.
Евтините ДСЛР-и от Канон по принцип не си струват парите вече... т.е. струват си защото са евтини, но получаваш общо взето точно това за което плащаш. В този ценови диапазон вече е за предпочитане човек да си вземе безогледална камера със сменяем обектив, както и правилно се е ориентирала Малката Ида.

А китов зум обектив е напълно достатъчен ако няма да печаташ снимките на голям формат - а за уеб или домашен албум е дори вповече - модерните китови обективи излезли през последните години са вече с доста добри качества... не са като едно време. Сега за когото фотографията е по-сериозно хоби или професия вече е друго...

Променят се доста драстично нещата в сферата на потребителската електроника и техника през последните години, и това включва и фотографията, покрай всичко друго... просто живеем в някакво уникално време, ми се струва...
Публикувай отговор

Обратно към “Арт и фотография”