Еволюция или сътворение

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Еволюция или сътворение

Мнение от Blue sky »

ето нещо интересно за размисъл и полемика ;) :D

http://evoliucia-ili-satvorenie.hit.bg/EvolSatv.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
He who plants a garden, plants happiness
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: еволюция или сътворение

Мнение от Satori »

Някой може ли да ми обясни, как са стигнали до категоричния извод, че "Земята е уникална във Вселената?" При положение, че 1/ "научните факти потвърждават Библията. Това придава на Библията особена достоверност като източник на информация." и 2/ "Библията беше единствената Книга, която казваше, че „звездният свят е безчет“ ".

Т.е. щом Библията е най-достоверният астрономически наръчник, и самата тя твръди, че има безброй много тела във Вселената, откъде следва, че Земята е уникална?

http://evoliucia-ili-satvorenie.hit.bg/ ... 0%BC%D1%8F
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: еволюция или сътворение

Мнение от Moria »

Блу, браво за темата. :daaa:
Имах сутринта мъничко време бегло да прегледам писаното. Някой път може би ще мога да прочета по-задълбочено.
Че е интересно съм съгласна, че може да е предмет на размисъл и полемика-да. Искрено се надявам, че ще се получи добронамерена полемика . Защото обикновено теологичните спорове минават нЕкои граници.
Засега по темата мога да кажа само, че за мен вече съществуването (или не) на Бога не е въпрос на доказателства.
Проблем с еволюционната теория нямам. Доколкото знам самият Дарвин е бил вярващ . И че неговата теория не отрича Бог. И понеже имам малка представа за тая теория (само от това което са ми набивали в главицита учебниците някога) и представа си нямам как той е съчетал личната си вяра с научната си теория.
Колкото до мен - избрала съм си да съм направена от парчето ребро ;) , а не да съм произлязла от маймуна, па била тя и "очарователна". :hihihi:
Изображение
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: еволюция или сътворение

Мнение от Satori »

Моят мозък, за разлика от този на креационистите, е плод на проста биологична еволюция и не е способен да схване типа логика, с която те боравят.

Не, не са ми интересни подобни глупости, защото ми избиват на нещо нездраво /визирам не темата, а материала/. Те не ме извисяват духовно.

/За който се възмущава, че може да звуча крайно и да заклеймявам "алтернативното" познание, ще поясня, че за съжаление, където прозира креационизъм, там става дума за добре действаща прагматична система, която привидно се аргументира с това, че официалната наука е регресивна и тиранична/.

То не е задължително да се прави миш-маш от теологията и естествените науки - нещо, което креационизмът постоянно прави. И едното страда от това, и другото. И какво се получава: антагонизъм между две неща - антипросвещение от една страна и скептицизъм от друга. Едните твърдят, че "вярата" и "духовността" се подчиняват на по-особени логически закони, които могат да подриват всякакви факти; другите се дразнят на липсата на рационалност на първите. Колкото и да не съм почитател на организираните религии, признавам едно на католиците - имат си хората католици-учени, а не псевдоучени.

За мен теологията е едно, религията - друго, вярата - трето, а познанието и просвещението като светоусещане, начин на живот и утвърждаване на свободата - четвърто. Като пунктове три и четири могат да съжителстват чудесно в рамките на един-единствен индивид :mrgreen:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: еволюция или сътворение

Мнение от johnstalker »

Blue sky написа:ето нещо интересно за размисъл и полемика ;) :D

http://evoliucia-ili-satvorenie.hit.bg/EvolSatv.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Твърде дълго и скучно е за четене. :) Ето нещо по-леко и по-лесно смилаемо. " onclick="window.open(this.href);return false;
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: еволюция или сътворение

Мнение от Satori »

Ти луд ли си бе? Час и половина?! :mrgreen: Я го преразкажи със свои думи.

/Аз и първия материал не съм го чела - "нечего голову морочить", дето викат руснаците, само по диагонал отсях по-драстичните работи. Няма смисъл - никога не ти отговарят на конкретни запитвания :mrgreen: /.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: еволюция или сътворение

Мнение от johnstalker »

Satori написа:Ти луд ли си бе? Час и половина?! :mrgreen: Я го преразкажи със свои думи.

/Аз и първия материал не съм го чела - "нечего голову морочить", дето викат руснаците, само по диагонал отсях по-драстичните работи/.

Имало го и в замундата http://zamunda.net/details.php?id=177478&hit=1" onclick="window.open(this.href);return false;. Филмчето е много приятно за гледане. 90 минути удоволствие. Гледал съм го поне 10 пъти. Сега ще го сваля и от торента за да го гледам отново. ;)
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: еволюция или сътворение

Мнение от Satori »

Ето, аз те питам с 2 думи каква е основната идея, ти пак - замундата, та замундата. Нямам време аз за замундата.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: еволюция или сътворение

Мнение от johnstalker »

Satori написа:Ето, аз те питам с 2 думи каква е основната идея, ти пак - замундата, та замундата. Нямам време аз за замундата.
Резюме : За 200.000 години на Земята, човечеството е нарушило баланса на планетата, изграден за четири милиарда години. Цената, която трябва да платим е висока, но е твърде късно да бъдем песимисти - хората имат десет години да обърнат хода на нещата, за да не ограбят напълно богатствата на Земята и да променят навиците си.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: еволюция или сътворение

Мнение от Satori »

Благодаря ти :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Загадки, мистерии, парадокси в науката”