Еволюция или сътворение

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте,темата е интересна и вълнуваща. Аз от много години чета и изследвам Библията. В момента провеждам семинар "В чудният свят на Библията" и мога да ви предложа първата тема. С удоволствие бих се включил в дискусията.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 564 пъти

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Shami »

Интересна тема,връщам се да я прегледам :daaa:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от calico »

аа, Шами ,тя е опреди десетина години, и нещата много се промениха оттогава
вече няма въпрос дали е еволюция или е сътворение - не е еволюция
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Албена »

Много интересна тема .Сега я откривам .Тя ,разбира се ,е много сериозна и с часове могат да се водят спорове ,да се размахват теории, научни доказателства и истории за чудеса и божествена намеса в човешкия живот ,но на мен ми се иска да погледнем по малко по-шеговит начин на въпроса "Еволюция или сътворение". Наскоро излезе сборник вдъхновени текстове на един от любимите ми автори Ричард Докинс. Той е етолог, еволюционист, биолог, привърженик на направлението на неодарвинистите и автор на научно-популярни книги , а също така открит атеист, хуманист, скептик и критик на креационизма. Освен всичко това притежава и тънко английско чувство за хумор /може би защото е англичанин ;-)/ Няма да ви занимавам със сериозните му книги.Сигурна съм ,че който се инересува ги е чел .Иска ми се да ви споделя простичко обяснената от Докинс теорията на Дарвин в стил Удхаус.Та по въпроса защо след като сме произлезли от маймуните , все още има такива ,които не еволюират в хора? ;-)
"Джарвис и родословното дърво"

"– Джарвис, строй се пред мен.

– Сър?

– Яви се по служба – така беше изразът, нали?

– Военна фраза, сър. Офицерите я използват, за да изискат при¬съствието на своите подчинени.

– Именно, Джарвис. Както е казал поетът, чада на Рим, изслушайте ме.

– Отново уместно, сър. Марк Антоний…

– Зарежи сега Марк Антоний. Въпросът е сериозен.

– Много добре, сър.

– Знаеш, Джарвис, че щом опре до областите нагоре от якичката, Б. Уфтър не се нарежда сред първенците по успех. Но все пак и аз имам своя малък школски триумф. Обзалагам се, че не знаеш кой е?

– Често сте го споменавали, сър. Спечелили сте награда на онази викторина по вероучение в училище.

– Да, именно това направих, за зле прикрита изненада на преподобния Обри Ъпкок, ръководител и архидосадник на тази безподобна дупка. И оттогава, макар да не съм любител на утринните и вечерни молитви, често мисля за Светото писание, както го наричаме ние, специалистите. И тук стигаме до същината на проблема. Или сърцевината?

– Еднакво подходящо, сър. Или пък „горещата точка“, както е модерно да се казва напоследък.

– Работата е там, Джарвис, че като познавач аз изпитвам особено влечение към книгата Битие. Бог е създал света за шест дни, нали така?

– Ами…

– Започнал е със светлината, а после продължил с пълна пара да произвежда растения и разни неща, дето пълзят, люспестите водни твари, пернатите приятели, чуруликащи в дървесата, пухкавите животинки из храсталаците, докато накрая не направил и хората като нас с теб. А после, на седмия ден, избърсал потно чело и се е отдал на заслужена почивка. Прав ли съм?

– Да, сър, представихте, ако мога така да се изразя, колоритно резюме на един от популярните митове за сътворението.

– Но слушай какво става по-нататък, Джарвис. На коледното парти в клуб „Утайките“ един приятел ми подшушна твърде занимателна историйка. Явно се е появил тип на име Дарвин, който твърди, че библейското сътворение е пълна глупост. Че ролята на Господ е силно преувеличена. Че той не е свършил абсолютно нищо. Че имало нещо, наречено евалюация…

– Еволюция, сър. Теорията, застъпена от Чарлз Дарвин в неговата велика книга от 1859 г., озаглавена „Произход на видовете“.

– А, същата! Та относно еволюцията. Представяш ли си, този смешник Дарвин иска от мен да повярвам, че прапрадядо ми е бил някакъв космат бананояд, който се люлеел от клоните на дърветата и се чешел с пръстите на краката си. Отговори ми на следното, Джарвис. Ако ние сме произлезли от шимпанзетата, как така самите шимпанзета още присъстват в нашите редици? Едва миналия месец видях едно в зоологическата градина. Защо всички не са се превърнали в членове на клуб „Утайките“ (или на „Атинеум“, според вкуса си)? Е, какво ще измъдри умната ти глава?

– Ако позволите да отбележа, сър, струва ми се, че сте жертва на недоразумение. Господин Дарвин никога не е твърдял, че сме произлезли от шимпанзета, а че шимпанзетата и ние произхождаме от общ прародител. Оттам те са се развили до съвременни човекоподобни маймуни, а ние – до хора.

– Хм, схващам накъде биеш. Точно както противният ми братовчед Томас и аз произхождаме от един и същи дядо. Но сме се развили дотам, че нито един от нас не прилича на дъртия козел. Нито пък има неговите бакенбарди.

– Именно, сър."
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Alien »

Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Мария Николова »

Току що видях нещо невероятно.
Често може да видим луната, обкръжена от "харман" - голям абсолютен кръг, видимо около стотина пъти на нейния диаметър.
Но в момента слънцето има такъв огромен кръг, което никога не съм виждала! :o
Причината е, че днес небето не синьо "като от коприна". Почти цялото е покрито от тънка облачна пелена. По-ниско от височината, на която летят самолетите, те прозират над пелената.
Погледнах - слънчевият "харман" още се вижда. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Загадки, мистерии, парадокси в науката”