Космосът

Модератор: scleri

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Космосът

Мнение от Blue sky »

гледам нямаме си специална научно-космическа тема и затова отварям :nod: с тази информация - не е нова, но сега й попаднах и ме заинтригува :nod:

Най-накрая откриха кислород в междузвездното пространство

Молекулите се намират в плътен газов облак, разположен на разстояние 500 светлинни години от Земята.

На спектрограмите ясно се различават кислородните молекули, с ниво пет пъти по-голямо от т
Международен екип от учени за първи път успя да фиксира присъствие на молекулярен кислород (О2) в междузвездното пространство. В проучването участват изследователи от Швеция, Канада, Финландия и Франция, пише Space Daily.

Изображение

Откритието е направено с помощта на космическата радио-обсерватория Один (Odin). Молекулите се намират в плътен газов облак, разположен на разстояние 500 светлинни години от Земята. Той е наречен rho Oph A и се намира в съзвездието Змиеносец (Ophiuchus).

След внимателно обработване и подробен анализ на повече от 300 000 спектрограми ясно се различава линията на кислородните молекули, с ниво пет пъти по-голямо от това на шума. Концентрацията на кислородни молекули в облака е изключително ниска. Това изследване е изключително важно, тъй като променя представите на астрономите за сложните процеси на формиране на звезди и планети от газови облаци.

Один е космическа обсерватория предназначена за изследване както на обекти в космическото пространство, така и на атмосферата на нашата планета. Тя е оборудвана с радиотелескоп с диаметър 1,1 метра, който работи със сигнали с много висока честота.

Один е изведен в орбита на 600 километра от Земята на 21 февруари 2001 година. Наблюденията на газовите облаци са правени през 33 дни от август 2002 година до февруари 2006 година.

http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=4&id=10528" onclick="window.open(this.href);return false;
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Космосът

Мнение от zmei4o »

аз чакам да се издънят американците с живеенето на Марс :lol: 8-)
ама няма да им казвам тайната ;) 8-)
нека си плуват по течението та да видят какво е да си на планетата 4200 години ;)
а не кат тяхната мизерна историйка - 350 годинки некви
на мен прабаба ми умря на 90 години, онез - голямата работа имали история 350години :lol: :mrgreen:

темата е супер :) обещавам редовно да пиша ;)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Космосът

Мнение от zmei4o »

Планетариум с около 3000 близки звезди ;)
http://www.barnabu.co.uk/planetarium/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.barnabu.co.uk/geapi/hr/" onclick="window.open(this.href);return false;
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Космосът

Мнение от Мария Николова »

аз чакам да се издънят американците с живеенето на Марс

Е, тогава вече Тодор Колев ще запее:
"Вееече ги стигнахме хамерикаааааанците..."

:lol: :lol: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Загадки, мистерии, парадокси в науката”