Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

За здрав дух в здраво тяло - здравословно хранене и въпроси, диети, съвети за красота.
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от gospodinov »

kim написа:Опитвала съм веднъж кефир, харесва ми.
Господинов, тази гъба какъв цвят има? Бяла ли е или прозрачна?
Имам спомен, че една съученичка редовно си правеха с такава гъба нещо като "ахчак" в буркан
и беше много вкусно. Мажехме го на филийки. :dovolen: Дали е същата гъба?
Ким, първата снимка на 1-ми пост е точно гъбата, прилича на карфиол, на цвят е бяло-жълтеникав.
Ето една снимка от нета
Изображение
На консистенция се получава, като гъсто кисело мляко, но не е чак като катък :hmmm:
Навремето в Кавказ са го правили в кожен мях, който висял на входа на юртата. Всеки, който влизал го е разклащал за да може да се "захване" по-бързо кефира.
Хубавото на Кефира, е че не е нещо модерно а съществува от дълбока древност.
Тихомир написа:Господинов, в Лидъл отвреме навреме продават Кефир. От него дали става да се вземат дрожди? :hmmm:
В момента имат това https://www.lidl.bg/bg/PV-Offers.htm?articleId=8595" onclick="window.open(this.href);return false;
Не Тишо, това е кефир, който е правен със закваска, в него няма дрожди. Такъв е и на Хармоника.
calico написа:ааа, не ща заквасена
ще питам щерката дали ще иска, че сама какво ще я правя
ама това чак като много ти се намножи гъбата.
аз гледах такава гъба докато бях при внучката в Бургас и дъщерята я нямаше, не е сложно
благодаря ти :tzvetoman:
:daaa:
" onclick="window.open(this.href);return false;
Едно видео на руски, където е показано.
Последно промяна от gospodinov на Мар 4, '18, 19:35, променено общо 2 пъти.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от kim »

gospodinov написа: Ким, първата снимка на 1-ми пост е точно гъбата, прилича на карфиол, на цвят е бяло-жълтеникав.
Ето една снимка от нета
Изображение
На консистенция се получава, като гъсто кисело мляко, но не е чак като катък :hmmm:
Да, точно такава беше, благодаря.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4888
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 342 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Di_Va »

Господинов, обявявам те за Тотален Подстрекател :dovolen: :tzvetentze: !
След хляб с квас, боза, сега и кефир! Ама със сигурност и кефир ще пробвам :lol: , много ми харесва този на Хармоника (пълномасления) ама скъпичък ми се вижда. Видях, че в биомагазините Балев продават закаска за кефир, има и в закваски.бг, а също и на други места. Ще трябва да прочета, за да науча кое е истинското и ще пробвам! И ще чета с удоволствие всичко, което споделяме тук!
gospodinov

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от gospodinov »

Di_Va написа:Господинов, обявявам те за Тотален Подстрекател :dovolen: :tzvetentze: !
След хляб с квас, боза, сега и кефир! Ама със сигурност и кефир ще пробвам :lol: , много ми харесва този на Хармоника (пълномасления) ама скъпичък ми се вижда. Видях, че в биомагазините Балев продават закаска за кефир, има и в закваски.бг, а също и на други места. Ще трябва да прочета, за да науча кое е истинското и ще пробвам! И ще чета с удоволствие всичко, което споделяме тук!
:D :D :D
Кефирените дрожди се размножават бързо, за две-три седмици удвояват обема.
Аз сега съм обещал на Дар и Даниела, така че много скоро ще има за всички желаещи.
Последно промяна от gospodinov на Мар 4, '18, 20:35, променено общо 1 път.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от sendi1966 »

И аз от петък се сдобих с кефирена гъба.
Започнах да правя,но все още не съм го опитала-постя.
Като мирис ми харесва :D не зная на вкус как ще е.Дано няма вкус на прясно мляко,че такова не консумирам :D
Доста рецепти чета с кефир решила съм да пробвам.
И непременно ще пробвам да направя и едно хлебче с квас и кефир.
Като ми се размножи гъбката и аз мога да дам на някой.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4888
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 342 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Di_Va »

Ето и Седна е прихванала "кефирния вирус" и се е задействала вече! :lol: :lol: :lol: Браво!
Аз се връщам към края на април и до тогава трябва експериментално да сте отработили процесите и да е избистрена всяка стъпка от технологията и точните продукти. В тази връзка да питам за млякото - трябва да не е от магазина, нали? Това понякога е препъникамък, ама ще мисля и по този въпрос.
gospodinov

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от gospodinov »

Di_Va написа:Ето и Седна е прихванала "кефирния вирус" и се е задействала вече! :lol: :lol: :lol: Браво!
Аз се връщам към края на април и до тогава трябва експериментално да сте отработили процесите и да е избистрена всяка стъпка от технологията и точните продукти. В тази връзка да питам за млякото - трябва да не е от магазина, нали? Това понякога е препъникамък, ама ще мисля и по този въпрос.
Di_va технологията е ясна. :daaa:
Много хора го правят с мляко от магазина и пак става.
Разбира се домашното е в пъти по-добро, но при липса на такова и купеното върши работа.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4888
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 342 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Di_Va »

О, това е добра новина, не че няма да опитам да намеря и истинско мляко.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от dar »

Господинов, много ти благодаря. Ще чакам като е подходящ момента, а в замяна мога да ти предложа домашно сирене- собствено производство. Ще узрее към края на март 2018.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от venetka70 »

Аз от много време пия в Узбекистан нещо наричащо се био кефир.
Четох, четох, хич не можах да разбера как е направено - с кефирна гъба ли или с дрожди?
На вид като гъст айрян, много леко киселее. На мен ми допада.
Като се върна в БГ ще взема да потърся кефирна гъба и да пробвам и аз домашно производство на кефир.
То като не мога с питите и хлябовете, да взема да пробвам с кефира. Като ви чета кулинарните постижения и творения взех да се чувствам много изостанала. Шапка ви свалям за ентусиазма и уменията.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Публикувай отговор

Обратно към “Здраве и красота”