Предложение

Правилата за този форум.
Заключено
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Предложение

Мнение от Миша »

За съжаление модератор трябва, не толкова да ни разтървава , когато заприличаме на детска градина, трябва човек, който да чисти спам, знаете, понякога за отрицателно време спамът набъбва до няколко страници, понякога се налага разделяне на теми, прехвърляне на важни линкове на първа страница, разни други технически операции. Просто е необходим. Както писах, не е проблем за мен да продължа да върша това при поръчките, друг може да поеме останалата част.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 7475

Re: Предложение

Мнение от Deleted User 7475 »

Мисля, че някои грешно тълкуват нуждата от модератор. За мене това е техническо лице, така да се каже. Той, те са помощници на администратора. Трябва ли модераторите да четат поверените им теми или е достатъчно да се отзовават при сигнали?
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: Предложение

Мнение от Гео, граф »

Рая написа: Яну 4, '19, 15:57 ... Благодаря за доверието, Гео. Не желая да бъда модератор, а и не считам, че избор на модератор е вътрешна, форумна работа. Желая да имам градина, затова съм тук. И хубави отношения, заради които влязох тук.
Нека са здрави и красиви градините ви, момичета и момчета! А организацията на форума нека остане на неговия собственик - само така всеки ще е доволен от творението си.
Всички искаме да имаме хубави градини, Рая, да споделяме удоволствието си от тях тук - сред себеподобни, да се срещаме и да се забавляваме заедно. Равик обяви невъзможността си да се грижи за форума и необходимостта от модератори, не можем да отречем нуждата от тях, каквото и да си говорим - като ни налазят ботовете трябва някой да ги рине. Предложих теб заради постовете ти и действително смятам, че модераторите трябва да са хора с ''хладен ум, чисти ръце и горещо сърце'' (задявам се, да не се обидиш сега и ти :swait: !). Трябва да избягват емоционалните, прибързани присъди, да бъдат възможно най-обективни при конфликти, да са технически грамотни, да не се влияят от приятелства. Всичко това аз не го мога, затова не съм подходяща за модератор, Муцунче :sneee: !
Алис написа: Яну 4, '19, 16:08 Мисля, че някои грешно тълкуват нуждата от модератор. За мене това е техническо лице, така да се каже. Той, те са помощници на администратора. Трябва ли модераторите да четат поверените им теми или е достатъчно да се отзовават при сигнали?
Форума ни е специализиран, Алис, особено в частта за цветята. Човек с хоби автомобили да речем не би могъл да се справи с работата, тя не е само техническа или по сигнал. Напримен индексациите на темите в подфорум Геснериеви и бегониеви, които Ботан направи са безценни. А и самия Ботан също е огромен извор на информация, въпреки, че напоследък е твърде зает с наука.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Предложение

Мнение от milena02 »

Чакайте, чакайте, аз малко съм като албански реотан... ъ, трудно загрявам, обаче всичко опира, както Джийвс на Удхаус казва, до "психологията на индивида". Значи, чуя ли думата "цензура", побеснявам, но тук май става въпрос за съвсем друго нещо, а не за пречка пред свободата на словото и правото на индивидуален изказ.
Моля собственика на форума да ме поправи, ако греша! Не искам да навредя! В случая се явявам в качеството си на преводач.
Може би става дума чисто и просто за "нерегламентирано използване на илюстративен материал", както му се казва на чист медиен език. :D Т.е. пояснявам: има снимки със защитени авторски права, има клипове със защитени авторски права, има кадри, които са собственост на различни фотоагенции, има кадри, които се селектират от софтуер, който е програмиран така, че да отсява откраднати продукти. Пак моля: поправете ме, ако греша! Ако не греша, това означава, че претенциите на администрацията към потребителите са чисто и просто към визуалното съдържание на форума. Това означава, че не може да си пускаме песнички и филмчета, защото нямаме разрешение от носителя на авторското право. Това е справедливо и е така, регламентирано е от закона. Мораториумът върху илюстративния материал обаче, не касае ЛИЧНИТЕ снимки, чийто собственик доброволно ги публикува. Права ли съм да мисля, че, примерно, не е коректно да използваме кадри от каталога на Кордес без негово позволение, но можем да снимаме всички негови сортове, които растат в нашите градини и никой копче не може да ни каже? И че проблемът не е, че някой е снимал мъжа си как окопава по къси гащи пипера, а е използвал снимка, за която се предполага, че има авторски права? "Правилата" само илюстративния материал ли касаят или се разпростират върху лексиката на участниците във форума? Самите задавани тук теми ще трябва ли да се регламентират според някакви стандарти? Въпросите ми са напълно добронамерени, за да се ориентираме. В ежедневната ми работа през ум няма да ми мине да тропосам снимка на Ройтерс, понеже мямаме абонамент за агенцията и онези после ще ни разкажат играта, понеже си провеждат надлежден мониторинг. Ако пусна тук (осъзнайте, че този форум е МЕДИЯ!!!) клип на Васко Кръпката, утре Васко ще има пълното право да иска заплащане. Ако става дума за това, моля собственикът да каже, защото наистина е сериозен проблем. "Сериозен", но напълно разрешим. Просто публикуваме само авторски снимки и с това се приключва драмата. Внимаваме да не ни подпукат по линия "авторско право" и всички са щастливи
Използвам случая да помоля Ботан за извинение, защото го обвиних в лично пристрастие!
Рая

Re: Предложение

Мнение от Рая »

Става дума единствено и само за модерация, която ще регулира ненарушаване на куп конвенции и регламенти. НО! И тук трябва да се види кои точно регламенти са приложими. При Фб е едно, при Гугъл е друго, в безобиден сайт за размяна на информация за китки и други красоти е трето. Ако решим да се задълбочим в авторски и патентни права, е четвърто
Отделно от чистене на спама.
Обаче. Ако става реч за мой сайт, ще проверя регламентите, ще сложа правилата и няма да занимавам никого другиго с искане за предложения.
Другото, за спама, да, трябва да се чисти, но отново е задължение на собственика. Какъв е проблемът собственикът да се договори с един от 5000+ членове да изпълнява тази функция? Досега не е имало проблем, защо сега да има? Ей, на, хвърчат искри, а цялата тази енергия прекопава поне две градини :)
Рая

Re: Предложение

Мнение от Рая »

Гео, с техниката и всякакви технически явления и понятия съм на Вие.
Но пък в създаване на организации, взаимовръзки в йерархии, норми, правила и прочие, съм на "ти" :)
Целта на идващия градинарски сезон при мен е изграждане на бордюри, градинки за подправки и подготвяне на площи за треви, ама тревите остават за идния сезон - живот и здраве! Простички цели имам, но ми допадат. Модерацията не ми допада, нито мога да я върша. Но пък не ми пречи да имам мнение :)
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: Предложение

Мнение от Гео, граф »

Рая написа: Яну 4, '19, 16:55 ... Ей, на, хвърчат искри, а цялата тази енергия прекопава поне две градини :)
Ми щото е зима бе, пиле и навън има сняг, иначе щяхме да левитираме около правите лопати, вместо да си чешем клавиатурите :lol: :nod: (съжалявам за несериозността, ама не сърце не трае :sblush: )

Рая написа: Яну 4, '19, 17:05 Гео, с техниката и всякакви технически явления и понятия съм на Вие.
Но пък в създаване на организации, взаимовръзки в йерархии, норми, правила и прочие, съм на "ти" :)
Целта на идващия градинарски сезон при мен е изграждане на бордюри, градинки за подправки и подготвяне на площи за треви, ама тревите остават за идния сезон - живот и здраве! Простички цели имам, но ми допадат. Модерацията не ми допада, нито мога да я върша. Но пък не ми пречи да имам мнение :)
ПП. Допълвам, за да не правя нов пост:

Рая, кеф ти формална градина, кеф ти японска градина, ако имаш търпение, можеш да намериш какво ли не в тоя форум :daaa:

И защо да не помогнеш в създаването на правила :?:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Предложение

Мнение от Миша »

Абе, хора, какво сме се заджавкали за пореден път за едно и също , правила, та правила :snif: , разбрахме (май) , че правила морални, удовлетворяващи всички форумни типажи няма как да се приложат, за сега единствените правила, които са крайно необходими, са как да се пуснат гугъл-рекламите, защото именно те вмомента издържат форума, нали не бъркам? :hmmm: Още като тръгнах да обяснявам на моя син защо е цялата дандания и в момента, в който казах " имаше една снимка" той ме спря със смях: "Да позная, и вече нямате реклами!" Поясни- Гугъл рекламите били насочени към семейната аудитория, и най-лесния критерий да определиш коя снимка отговаря на семейните ценности било да се запиташ дали снимката, която искаш да публикуваш искаш да я види твоето 8-10 годишно дете, ако не искаш- значи не е за публикуване, ако се съмняваш-отново не е за публикуване. Просто и ясно. Ей това трябва да съблюдаваме за момента.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Предложение

Мнение от scleri »

milena02 написа: Яну 4, '19, 16:32
Може би става дума чисто и просто за "нерегламентирано използване на илюстративен материал", както му се казва на чист медиен език. :D Т.е. пояснявам: има снимки със защитени авторски права, има клипове със защитени авторски права, има кадри, които са собственост на различни фотоагенции, има кадри, които се селектират от софтуер, който е програмиран така, че да отсява откраднати продукти.
Миленче, темата с авторските права е интересна, но не е тук мястото да я обсъждаме. Иначе по принцип форума си е направен така че много трудно можеш да нарушиш нечии авторски права. Например ако качиш песен на бат Васко. Ти на практика не качваш клипа във форума, а публикуваш адрес на който съфорумците могат да видят клипчето което те е грабнало. / Най- често в тубата / . За да е качено то там на Васко вече му е платено, и аз, ти, комшията можем да си го гледаме колкото си искаме. Качвайки тук адреса на клипа аз само ти помагам къде можеш да го видиш. Ако примерно ти си снимала клипче от концерт на Васко не можеш да го качиш директно във форума. можеш да го качиш в тубата, и след това да ни дадеш адреса на твоя клип. За да го качиш в тубата обаче ще трябва първо да платиш авторските права за песента. Така че изпълнителя си е защитен.
Същото е и със снимките. Тук не качваме снимки, а адреса към мястото където те са качени. Има сайтове които защитават снимковия си материал, и не позволяват не само копиране, но дори и такова пряко посочване на адреса. Ако искам да ти покажа снимка от такъв сайт на практика трябва да ти дам линка към самия сайт, а там ти сама да намериш снимката която ме е впечатлила. Не че няма начин това да бъде заобиколено, но то вече си е наказуемо.
Тоест защитата на авторските права ще е последната грижа на модератора.
dal

Re: Предложение

Мнение от dal »

Гео моля да ме махнеш или уточниш, нямам намерение нито да администрирам нито да модерирам тук нищо и никого.
Не предлагам нищо и никого.
Моето предложение беше в началото да се прибере нещо което стори ми се се търкаля ненужно някъде си. Преди да предложа да купя каквото там Равик уж предлагаше аз говорих с хора от форума. После се разбра че няма такова предложение. И че ще сипят още от същото.
Аз смятам че се похабява чужд труд защото тук плесенясва и отива към замира не. Тия дето нови идвали на талази аз не го виждам
Ако не беше тази тема едни 20 човека нямаше и да знам че съществуват тук.
Липсват хора готови да харчат енергия в полза на общото и колективното.
Тия дето джафкат нямат сили и дупе за нищо. Това е истината. А тия дето имат си мълчат и вероятно ще си замлъкнат.
Заключено

Обратно към “Правила”