Гоблени

Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Гоблени

Мнение от apis »

Един знак от схемата съответства на четири квадратчета от панамата на гоблена.

1.Шие се с два бода по дължина,по две квадратчета по дължина - ( 2/2 ) .
С двоен конец.

2.Шие се с четири бода,и четирите квадратчета по един бод.
Конеца двоен ли е ?

Първия начин,мисля е по лесен ?
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Гоблени

Мнение от libra »

Първият начин е верен,той е и по-лесен,защото с един бод ушиваш 2 мм.Един голям гоблен може да се шие и 1/1 ,но е по-трудно ,защото на всеки мм . трябва да бодеш.
Второто става като 1/1 ,голямо боцкане ще падне.1/1 обикновено се шият лица ,за да бъдат по прецизни.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Гоблени

Мнение от apis »

NR.3501 ,,Sommerblumen,, - WIELER
Гоблен ,,Макове,, правоъгълни, 73см./53см. -
по дължина 33 квадранта (всеки от тях 10/10 знака,общо 100 знака ,т.е. 20/20 квадратчета,общо 400 квадратчета за един квадрант) ,
по ширина 24 квадранта.
Имаше преди време магазини на dmc на ул.,,Христо Ботев,, и ул.,,Стефан Стамболов,,(близо до женския пазар).
Гоблена е купен от втория магазин.Не е упоменато с кой бод да се шие.Сега чета в някои сайтове за продажба,че се шие с 1/4 конци.

Гоблена е саморъчно сглобяван,конците са с ръчно направени знаци,едните с черна химикалка,другите с червена химикалка.
Доста малко са за такъв голям гоблен.Не знам дали ще са достатъчни.
Схемата е извадена от ксерокс,с много неясни знаци.
Част от знаците са маркирани с червен маркер(знаците на конците с червената химикалка),и стават още по неясни.

Та да попитам дали мога да си извадя някаква ясна схема,а не да се чудя по 10 минути кой ли ще да е този знак ?
И дали може да е една схема ? Защото както е сега на първа и втора част , ако се шиела първо едната част и след това другата част
ще се появи една разграничителна вертикална пътека между двете части на вече готовия гоблен , която с нищо не може да се оправи.
А ще е трудно да се шие едновременно и на двете , да се опънат и двете едновременно .
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Гоблени

Мнение от libra »

Може да се намери читава схема,аз не знам къде,но предполагам ,че ще се обади някой.
Бих ти препоръчала да отидеш до някой магазин и да се консултираш.Препоръчвам ти ,след като ще правиш такъв голям и хубав гоблен ,да го направиш ,както трябва по отношение на конците.Аз бих предпочела да дам 20-30лв по-вече,но да стане както трябва.Шила съм такива големи гоблени и знам какво е .Нека в магазин ти го сглобят отново,ползвайки и твоите налични конци.Предполагам ,че повечето конци са си с етикетите,от които може да се видят номерата.Ако са махнати ,вече става по-сложно ,но може да се измисли.
Големите гоблени са трудни за шиене,но не трябва да се шие на части,защото наистина си личи.
Сега ще си сложа очилата и ще отида да разгледам как точно са бодовете,за да съм сигурна,че не те обърквам.След като гобленът е купуван отдавна,значи се шие по стария начин.Това са Вилеровите макове,много са хубави.
Проверих -шие се както се каза по-горе-на един знак отговарят 4 /2х2/ квадратчета,които се шият по отделно всяко,наклонен бод по диагонал.
Попитай в магазина дали няма промяна в номерацията на каталога с конците,да не настъпи някакво объркване.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Гоблени

Мнение от apis »

Консултацията в магазина бе сведена до отговора,че схеми поотделно не се продават.
А ако трябва да се допълват и конци,то все едно да се купи нов(с идеята,че няма да има проблеми).
Явно стария не става.
Но дори и да се отиде в някакъв магазин на dmc , няма как да се направи рекламация.
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Гоблени

Мнение от ninkatatata »

За тези макове ли става въпрос?
Изображение
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Гоблени

Мнение от ninkatatata »

Ако са тези имам схемата и ключа, по които съм ушила този на снимката.
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Гоблени

Мнение от pipike »

apis такава ли ти е схемата - имам оригинални мостри
и номерата към тях но е 8 листа формат А3
Изображение
Последно промяна от pipike на Сеп 27, '17, 21:08, променено общо 1 път.
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Гоблени

Мнение от pipike »

Изображение
Изображение
Изображение
Магазина на ул.,,Стефан Стамболов,,(близо до женския пазар)
мисля че вече не съществува
Провери на схемата- все някъде трябва да има печат на фирмата която
го е окомплектовала.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Гоблени

Мнение от apis »

ninkatatata ,точно същия е,сверих го с приложената цветна снимка.
Ти си го ушила,за колко време,каква ти е схемата ? Много ти е хубав,готов е за рамка !
Публикувай отговор

Обратно към “Шев, кройка и приложни изкуства”