Всичко от мъниста :)

Cactuz
Kъсо кафе
Мнения: 75
Регистриран на: Май 31, '14, 14:03
Местоположение: България, Благоевград

Всичко от мъниста :)

Мнение от Cactuz »

Употребата на мънистото в българската традиция е класически пример на запазен текст и загубен код. Мъниста са се носели и се носят и до ден днешен – против уроки, като накити или просто защото е модерно. Старобългарската дума, е монисто (манисто, манъсто, мънисто, синец, синци, буси, прониз).
В Българската традиция мънистото има отредено специално и важно място.Във всички случаи това е „кръгло стъклено камъче в син или зелен цвят, пробито в средата”, „така че да може да се закача на връв, конец или синджир.Синият цвят е свързан с водата.Възприема се като някаква граница. Невинаги е кръгло. Продукт на цивилизацията. Водата е граница между живите и мъртвите. За новородените е преход между двата свята”Кръгло е, значи е съвършено. Има с кръг и квадрат, има и с форма на око. Всъщност отговорите правилно се насочват към обвързване на функционалността с формата на мънистото, т.е. със знаковата му страна, но не задълбочават достатъчно семантиката. Вярно е също така, че значенията на мънистото се „повишават” в преходни периоди и точно тогава „силата му е голяма”. В този смисъл най-важната му роля е апотропейната, предпазната.Народният календар съхранява множество свидетелства за защитната употреба на мънистото по време на годишните празници, особено тогава, когато „времето се завърта” от един към друг пореден цикъл.Разбира се, мънистото може да бъде носено (обикновено на червен вълнен конец около врата) постоянно „за предпазване от вредоносното действие на злите сили и лошите очи”. Тази практика се прилага не само когато човекът се чувства застрашен, но и когато е болен, „за прогонване на болестта”, защото мънистото „носи здраве”.Граничният период от зимата към пролетта, свързан с деня на пролетното равноденствие, също изисква ритуални действия с очистителен и предпазен характер. Мънистото се носи не само на Благовец, но и на предхождащите го празници Марта и Младенци. В повечето случаи то е заедно с мартеницата, закачено на ръката, шията или дрехата.С мъниста на Гергьовден е окичено жертвеното агне заедно с венец свежи зелени клони.Апотропейна функция разкрива и практиката да се окичват с мъниста конете на Тодоровден (Конски Великден) и впрегнатият добитък – волове, биволи, магарета, мулета, катъри, коне на Карамановден (Силвестри) и Власовден. Усилените урбанизационни процеси в началото на ХХ в., естествено, променят в някаква степен традицията да се предпазват стопанските животни чрез мъниста, но не я прекратяват: в края на века българите пренасят защитните им функции върху домашните си животни – главно кучетата, но нерядко и котките.
Това е само част от интересната статия на Проф. дфн Томислав Дяков - Символика на мънистото, цялата статия - http://www.public-republic.com/magazine ... 103566.php" onclick="window.open(this.href);return false;
How brave a ladybug must be! Each drop of rain is big as she. Can you imagine what you'd do, If raindrops fell as big as you?~Aileen Fisher
Cactuz
Kъсо кафе
Мнения: 75
Регистриран на: Май 31, '14, 14:03
Местоположение: България, Благоевград

Re: Всичко от мъниста :)

Мнение от Cactuz »

С мъниста и от мъниста става всичко - стига да имаш мерак , нерви и много много тънки игли. Влюбих се в мънистата миналата година, и от тогава до сега , въпреки минималното време което имам сигурно съм сътворила в разни работи 1.5 кг мъниста :) - което е много, страшно много.
Изображение
Изображение
Това са две типични пеперудки от мъниста, синята е по-лесназа изпълнение от мека тел, а златната е по-играчка защото се шие с игла( наскоро се научих на тази техника).
Много се надявам, че из форума има други мераклии да споделят какво са направили от мъниста:)
Много се надявам някоя дама да си е изплела яйце Faberge , и да ни покаже че ми е много мерак да видя:)
Изображение - Ще си избода ръцете, но и аз ще се науча, как да си направя такова:)
How brave a ladybug must be! Each drop of rain is big as she. Can you imagine what you'd do, If raindrops fell as big as you?~Aileen Fisher
Cactuz
Kъсо кафе
Мнения: 75
Регистриран на: Май 31, '14, 14:03
Местоположение: България, Благоевград

Re: Всичко от мъниста :)

Мнение от Cactuz »

Малко Великденско настроение :)
Изображение Изображение Изображение
How brave a ladybug must be! Each drop of rain is big as she. Can you imagine what you'd do, If raindrops fell as big as you?~Aileen Fisher
Аватар
benka77
Кафевар/ка/
Мнения: 865
Регистриран на: Яну 11, '14, 09:15
Местоположение: Варна

Re: Всичко от мъниста :)

Мнение от benka77 »

Невероятна красота , мнооооого труд и търпение . Поздравления Cactuz :tzvetentze:
,,Поведението е огледало, в което всички показват своя истински образ,, Гьоте
Аватар
darusha5k
Виенско кафе
Мнения: 319
Регистриран на: Яну 14, '11, 17:28
Местоположение: Пловдив

Re: Всичко от мъниста :)

Мнение от darusha5k »

Много интересно хоби имаш и се справяш отлично!
Cactuz
Kъсо кафе
Мнения: 75
Регистриран на: Май 31, '14, 14:03
Местоположение: България, Благоевград

Re: Всичко от мъниста :)

Мнение от Cactuz »

:tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Нямах търпение да тръгне темата, че да Ви покажа още :)
Сега работя върху тези , представляват брошки или каквото ми хрумне :) Изображение
Изображение

Техниката която съм използвала тук се казва Bead Embroidery , дава възможност за комбиниране на мъниста с различна форма и големина без особена математика :Д
Много искам да намеря още ентусиасти :) ! ! ! :tzvetentze:
How brave a ladybug must be! Each drop of rain is big as she. Can you imagine what you'd do, If raindrops fell as big as you?~Aileen Fisher
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Всичко от мъниста :)

Мнение от Noel »

Искам да споделя,че аз притежавам няколко мънистени бижута :D
Подарък са ми от Кактусче :tzeluvka:
Благодаря ти,мило талантливо дете :liubov:
Паячето си го нося в чантата за късмет.
Новите ти неща са ювелирни :daaa:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Всичко от мъниста :)

Мнение от Димана »

Кактузче, браво момиче! Чевръсти пръсти имаш, красиви неща създаваш. :sclap: :sbow: :ssun:
Тук ще влизам редовно и като се науча да правя картини с мъниста, ще ти покажа. :tzeluvka:
Cactuz
Kъсо кафе
Мнения: 75
Регистриран на: Май 31, '14, 14:03
Местоположение: България, Благоевград

Re: Всичко от мъниста :)

Мнение от Cactuz »

Благодаря Димана :) Кажи какви са тези картини :) ? Интересно ми е . Знаеш ли, аз пробвах няколко пъти да ушия пеперудка (обсебена съм от пеперудите :) върху панама 14C , но проблема се оказа че, използвах китайски мъниста - а те едно с едно еднакви няма и изобщо не се напаснаха и не беше много красиво :( Иначе рускините боцкат едни платна специално за мъниста , със всякакви щампи и готови дупки. продават се като гоблен ама с мъниста :)
How brave a ladybug must be! Each drop of rain is big as she. Can you imagine what you'd do, If raindrops fell as big as you?~Aileen Fisher
Cactuz
Kъсо кафе
Мнения: 75
Регистриран на: Май 31, '14, 14:03
Местоположение: България, Благоевград

Re: Всичко от мъниста :)

Мнение от Cactuz »

Природа е най-големият естествен източник на вдъхновение !

Изображение
Изображение
Това е работа в процес. За основа ползвам филц, през него иглата минава най- лесно и има необходимата твърдост.
Изображение
Като я завърша, ще я покажа :)
How brave a ladybug must be! Each drop of rain is big as she. Can you imagine what you'd do, If raindrops fell as big as you?~Aileen Fisher
Публикувай отговор

Обратно към “Шев, кройка и приложни изкуства”