Технически въпрос - нещо за някаква хартия.

dreadx
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Мар 6, '10, 13:31

Технически въпрос - нещо за някаква хартия.

Мнение от dreadx »

Вчера с един колега бистрихме темата за технологиите и майсторлъка в шивачеството. Той ми каза, че негов пък колега навремето бил много добър и много хубави костюми шиел, както и каквото друго си поиска. И моят колега решил да опита и той, ама все нещо криви тегели изкарвал. И онзи му казал, че се слагала някаква хартия, ама между платовете ли как - не можа да си спомни.

Освен това колегата ми бил оборудван с руски шевни машини "ЮНИОН" (по мое мнение някакъв все пак не-лош клонинг на СИНГЕР), но така и не му стигнала техническата грамотност да ги подкара да шият добре и въобще се отказал да се занимава с това като хоби.

Някой да знае нещо за шиене с хартия - къде се слага и защо?
(Ние решихме, че най-вероятно се слага между двата плата), ама с какво помага - идея си нямаме. Може би да не се набира единият от двата плата при дълъг тегел? Ще се радвам, ако се намери някой компетентен да ми разясни. Благодаря ви предварително. :)
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: Технически въпрос - нещо за някаква хартия.

Мнение от Веско6969 »

Хартия се слага от горната страна ,под крачето на шевната машина ,когато се шият тънки материи ,за да не събира материята при оплитането на конците, а за правия тигел ...трябва тренирана ръка и добре центрована машина.
Добри машини са ,но само с прав тигел...и не са ли пипнати от добър майстор , да имат добра центровка ,колкото и да е грамотен шивача ,няма да стане :hihihi:
В София ,мога да кажа къде могат да оправят машинката и да стане невероятна (даже има и гаранция,след ремонта)
Луд умора нема...
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Технически въпрос - нещо за някаква хартия.

Мнение от DarinaN »

dreadx написа:
Някой да знае нещо за шиене с хартия - къде се слага и защо?
(Ние решихме, че най-вероятно се слага между двата плата), ама с какво помага - идея си нямаме. Може би да не се набира единият от двата плата при дълъг тегел? Ще се радвам, ако се намери някой компетентен да ми разясни. Благодаря ви предварително. :)
едно време се слагаше подлепващ текстил - за да държи по - твърди реверите , яките , маншетите и т.н. / където е необходимо/ . освен това при шиене на машина - независимо професионална или за домашна употреба , колкото и добре да е центрована ВИНАГИ горния детайл е опънат, а долния се избутва от зъбците напред . особено се забелязва при шиене коприна - по основа и вътък е почти неразтеглива и набирането на долния детайл трудно се коригира , да не кажа, че почти не може
вероятно въпросната "хартия" се ползва по - скоро за твърдост , защото набирането принципно се предотвратява трудно .
освен ако не е наистина специална и този дефект не се получава


какъв ще е този супер - шивач, 6969, дето ще ползва хартия за да прави прав тегел ? това се учи в първи курс . и според мене не може да се "забрави" тази техника :hmmm:
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: Технически въпрос - нещо за някаква хартия.

Мнение от Веско6969 »

Нямам идея ,как с хартия ,ще се прави прав тигел ,но в събота ще питам :hihihi:
Наистина моя приятел (техника) ги прави да няма набиране на платовете :hihihi:
Луд умора нема...
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Технически въпрос - нещо за някаква хартия.

Мнение от lila »

dreadx написа:Някой да знае нещо за шиене с хартия - къде се слага и защо?
(Ние решихме, че най-вероятно се слага между двата плата), ама с какво помага - идея си нямаме. Може би да не се набира единият от двата плата при дълъг тегел? Ще се радвам, ако се намери някой компетентен да ми разясни. Благодаря ви предварително. :)
Аз знам - смешна работа. Хартията се слага под слоевете плат, които тегелираш. Преди години са шиели така, сега технологиите са малко по-различни. Отгоре се вижда тропоската по плата - това е линията по която минава тегела. Хартията (обикновено нарязан вестник) е отдолу. За да не набира когато механизма придвижва плата ако е тънък. Освен това се премахва по-лесно после, защото е тънка (вестникарската хартия).
И да, мога да шия. :oops: :oops: :oops:
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Технически въпрос - нещо за някаква хартия.

Мнение от DarinaN »

тая технология от коя година е - шиенето с хартия по този начин :hmmm:
и аз мога да шия , но пък това , честно, не го знаех. баси, как съм се чанчила .
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: Технически въпрос - нещо за някаква хартия.

Мнение от Веско6969 »

DarinaN написа:тая технология от коя година е - шиенето с хартия по този начин :hmmm:
и аз мога да шия , но пък това , честно, не го знаех. баси, как съм се чанчила .
Вероятно е от много време ,защото той е второ поколение техник на шевни машини ,баща му (Бог да го прости) е може би , най-добрия майстор на шевни машини в София ,още от онова време преди девети септември.
Луд умора нема...
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Технически въпрос - нещо за някаква хартия.

Мнение от lila »

Баба беше гъркиня и беше завършила "Мария Луиза". По онези времена образованието на жените е включвало шев и кройка и домакинство - готвене, сервиране и хигиена освен френския :D Става въпрос за 1924 година някъде. Тя ме научи, мога да си ушия всичко без кройка, освен обувките :lol: Отдавна не съм шила, заета съм да се правя на мъж, както сега е модно :lol: и си признавам, че на времето най-много се забавлявах когато разглобявахме и сглобявахме Сингера.
Забравих да добавя и по причина, че едрината на бодовете и натегнатостта на подадения конец са се регулирали ръчно, което иска усет и затова са ползвали подложката от хартия.
Последно промяна от lila на Авг 20, '10, 01:28, променено общо 1 път.
dreadx
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Мар 6, '10, 13:31

Re: Технически въпрос - нещо за някаква хартия.

Мнение от dreadx »

До тук 2 версии: Веско6969 - над платовете, lila - под платовете?
Пък аз си мислех, че *между* - ама по-има логика да не е както си го мислех. Освен да взема и да пробвам всичките там варианти.. :) Последно - над или под платовете?

lila: а това пък - шиенето без кройка как се прави?
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Технически въпрос - нещо за някаква хартия.

Мнение от lila »

Вземаш мярка :lol: има пропорции - както в русуването на човешкото тяло :lol: и се смята.
Ти къде изчезна апропо?
Написаното от мен горе не е версия. :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Шев, кройка и приложни изкуства”