Албания :)

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Албания :)

Мнение от Havga »

Открих Албания благодарение на приятели, които я изследват от години. Все слушам от тях, как малко помалко магията на тази прекрасна гостоприемна страна, без Лидл и Метро се губи, превзета постепенно от настъпващите нови съвременни завоеватели и правите краставици. Вероятно е така, но аз успях да се насладя на този див и неполиран чар и с удоворствие споделям малка част от него с вас.
Изображение

Салът
Изображение

Изображение


Изображение

Изображение
Преходът между Йониско море и Адриатика.
Изображение
Последно промяна от Havga на Фев 22, '19, 15:47, променено общо 1 път.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Албания :)

Мнение от Havga »

Изображение

Изображение

Изображение

Бутринт

Изображение

Изображение
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Албания :)

Мнение от Havga »

Изображение

Изображение

Изображение

Транспортът :)

Изображение

Синьото око, дълбок карстов извор
Изображение

С ужасно студена вода
Изображение
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Албания :)

Мнение от Havga »

Храната :)

Изображение

Изображение

И отново морето
Изображение

Изображение
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Албания :)

Мнение от calico »

Боже, колко красиви снимки!!!
благодаря ти, мило момиче :liubov:
наистина е някак диво и магично, но то и от твоето майсторство е
...и не се виждат много хора.... :angel2:

кажи още няколко думи за тази Албания, аз лично нищо не знам за тази страна.

и какво е бутринт
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Албания :)

Мнение от Havga »

Албания е държавата на контрастите . Буквално. До 5 звездния хотел можеш да видиш прихлупената керпичена къщичка или дори бунище. Такситата са стари раздрънкани мерцедеси.
Но хората са топли, не се надуват, радват ни се и са безкрайно гостоприемни.
Ракията е на почит. Там кафе се пие сутрин рано, с малка ракия. :D Евтина е и се предлага навсякъде.
Храната е истинска. Не, че обикновеният албанец има отношение към приготвянето и, но просто е прясна, директно от морето или от двора.
Все пак имайте предвид, че сме обиколили цялото крайбрежие - от Черна гора до Гърция, но никога не сме отсядали в техните големи градове, които изглеждат като Слънев бряг. Стремим се към малките селца, с прихлупени кръчмички. Навътре сме ходили само до Берат. Наричат го Белия град. Около 100г. е бил български. Прилича на Търново, с красива крепост на върха. Нещо обаче не намирам снимки.

Няма много хора, защото не ходим в сезона, а през май или септември. Иначе предполагам, че лятото и там е лудница, защото имат доста туристи.
Погрешна е представата, че Албания е мюсюлманска държава. Навремето Енвер Ходжа така им е избил от главата всякакви религии, че те някак си са далеч от фанатизма. Християни и мюсюлмани съжителстват чудесно заедно и никой не се втелява излишно на тази тема. Има джамии, но не са натрапчиви.
По крайбрежието е сигурно, така наречаната Южна част.
Най хубавата част освен морето са самите албанци. Навсякъде ти се радват. Езикът им е странен и неразбираем, но някак си успяваме да се разберем. Никога не сме останали гладни и жадни. Непосредствени са. Масата се отрупва и никога не се чисти, докато не си тръгнеш :). Обикновено те изпращат с половинка ракия за вкъщи, защото и те се впечатляват от невъобразимото ни умение да пием тяхната ракия.
Та така.
Мога много да разказвам. Повечето снимки, които съм публикувала са от Южна Албания и Йонийското крайбрежие. Просто там си оставих сърцето. Градчето, в които ходим често се нарича Ксамил. Туристическо е защото е много красиво и е част от архипелага на Корфу, но през май там е прекрасно и още пусто.

И последно: Бутринт е стара антична крепост, доста запазена, близо до Ксамил и най-големия им град от страната на Гърция на морето - Саранда. Една от легендите за Бутринт е, че Парис след като е избягал от Троя е отишъл там :). Има запазен стар амфитеатър май от 3 в. преди Хр. и акропол, както и много красиви мозайки. В списъка на Юнеско е. Ограден е от всякъде от вода - Йонийско море и солено езеро и е много красиво и като природа.Там съм виждала огромни евкалипти. Салът от снимката по-горе е местна атракция, която спестява километри преход за да стигнеш до острова. Задвижва от едни вериги и стар колкото баба ми двигател с вътрешно горене :). Албанците, които го обслужват са се научили да изкрват пари от това, но какво пък!

Ето една снимка на един от стотиците красиви залези там. Много обичам залезите, сигурно защото на нашето море сме гледали все изгреви :)
Изображение
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Албания :)

Мнение от Havga »

Може би обичам тази страна, защото тя винаги ни посреща с нещо интересно.
Първият път влязохме в Албания през Косово. Там американците са построили една модерна магистрала, дето се чудиш къде всъщност се намираш. Караме ние и цъкаме с език...... и изведнъж магистралата просто свършва, без знак или нещо подобно, а насреща стадо говеда :shock: После природа и път, който природата е превзела. :mrgreen:

Друг път, влизаме през Гърция. Братята гърци стачкуват и границата е затворена за коли, но не и за пешеходци. Оставаме колите на сянка, до камерите, да ги пазят гърците :D и минаваме от другата страна с куфарите пеша. Там ни чака малка будка, в която продават местната бира Корча и стар раздрънкан микробус, в който се пуши. Натоварваме се с по бира в ръка и цигарка, просто защото МОЖЕ! и с песен на уста влизаме в Албания :nazdrave:
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Албания :)

Мнение от Margaritenia »

Havga, прекрасен разказ в думи и снимки! Пренесе ме там и сякаш гледах през твоите очи! :tzeluvka:
Думите ти са в пълен унисон с разказите на моя близка приятелка за Албания:) Тя много добре познава държавата, защото баща й дълго време бе преподавател в техния най-голям университет и е имала възможност много пъти да я посещава през различно време на годината! Казваше, че е дълбоко влюбена в тази страна :sheart: :sheart: :sheart:
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5271
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 96 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Албания :)

Мнение от Daniela Pargu »

Хей, Havga,СТРАХОТНОО! :tzeluvka:
Мечта ми е Албания...Дано скоро намеря време да я посетя!
Мистична, спокойна ,различна...като от друг свят!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10108
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1029 пъти

Re: Албания :)

Мнение от МГХ »

И това е Албания
Изображение Анкара

Изображение Дурас

преди да изгрее слънцето Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”