Гърция - море и още нещо....

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 832 пъти
Получил благодарност: 1672 пъти

Re: Гърция - море и още нещо....

Мнение от Гео, граф »

scleri написа: Апр 9, '19, 10:04 ... Ако имате свободно време, и желание искрено ви препоръчвам да се разходите до Гърция извън сезона... Гърция напролет обаче е друго нещо. Ако трябва да се опише с две думи това е спокойствие и релакс. Времето все още не е прекалено горещо. Всичко наоколо е ярко зелено. Никой за никъде не бърза. Никъде няма прекалено много хора. Единствения проблем е че почти всичко все още е затворено, и трябва да се постараете за да откриете работещо заведение. За сметка на това обаче това ще е заведение посещавано основно от местните хора. Цените ще са по-ниски, и храната по вкусна. Дори прекалено вкусна. Така че Сезон 2019г. е открит. Ако имате два, три свободни дни яхвайте колата и няма да съжалявате.
Напълно подкрепям Склери в предложението му :daaa: ! Ние с Шефа не обичаме да ходим на море именно заради тарапаната, шума и жегата в сезона. Но лани си направихме опит с пролетна почивка в Гърция и толкова много ни хареса, че тази година се изнасяме цялото фемили барабар с внука, за една седмица, две пълни коли. Точно това спокойствие и релакс, за които пише Склери, небързащи за никъде местни хора, усмихнати и приветливи, готови да услужат без специфичното раболепие на нашенците, тишината и спокойствието е, което ни покори. Работеха 1/3 от хотелите, не всички магазини, но затова пък всички кафенета и ресторантчета по крайбрежната улица. Заведенията са разделени почти само оптически с различни стилове мебели или с помощта на цветя. Във всяко свири музика, задължително гръцка, но някак така, че не се меша с тази на комшиите от двете страни, а посетителите се чуват един друг, без да се налага жестомимичен превод в ефир.

Гърция предсезонно е очарователна. В средата на май вече цъфтят олеандрите край пътя като дивите люляци при нас, наровете, бугенвилиите, жасмина упойващо ухае, навсякъде се перят сандъчета с петунии, ружите гонят трите метра, оградите са облечени в пасифлори, всеки двор е свежо измит, украсен с всевъзможни саксии и типично гръцки украси, които в първия момент ме подразниха с разностилието си, но като се загледах, разбрах, че стила им е точно в разностилието и след това само се радвах на всичко цъфтящо. А какви диви пенисетуми се бяха разсяли по ливадите, ум ми зайде :o :lol: :lol: ... Да подкрепя темата с малко снимки. Как да не се размажеш от кеф на такова море :angelche:

Изображение

Така изглеждаше плажа към края на почивката ни - на това му викахме препълнен 8-)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Гърция - море и още нещо....

Мнение от scleri »

Половин час на Маказа. Още половин час по пътищата, и Гърция сезон 2020 е открит. Както виждате плажът е препълнен. Просто няма място къде да си постелиш кърпичката.

Изображение


Изображение




Над главите ни прелитат няколко пеликана от близкото езеро любопитни да видят кой се мотае по техните места.

Изображение


Времето е слънчево, без да е горещо. Морската вода е 28 градуса, а бирата в барчето, което за наша радост работи, е само 8.
Вируси не срещнахме никъде. Сега седя на стола, и щракам по клавиатурата като внимавам да не се облягам щото гърба ми е с цвета на тази рачешка черупка.

Изображение
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Гърция - море и още нещо....

Мнение от Lappland »

Благодаря за чудесния репортаж
Гърция и това лято няма да я видим, много ни липсва
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 583 пъти
Получил благодарност: 1068 пъти

Re: Гърция - море и още нещо....

Мнение от greeneyed »

Е, хубаво разказче, хубави снимки, както винаги досега :angel2: , добра реклама , обаче къде е плажа, как е разположен спрямо пристанището за фериботите и това, че няма организирана храна.... не е за мен. Ние се научихме хотела- на брега, храната - осигурена и когато тръгнем пак за Гърция на море, трябва компромисите да са минимални. Много ми липсва почивката на море в Гърция! 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Гърция - море и още нещо....

Мнение от scleri »

Не знам дали сте ходили в Керамоти. Ще ви обясня все едно че не сте, а ако ви говоря неща които знаете прощавайте.
Хотел Соле се намира на сто и петдесет, двеста метра от плажа. Излизате от хотела, една къща и сте на кръстовището, завивате на дясно, три къщи, и сте до пекарната, пресичате пътя, следва трийсет метра широк горски пояс, и сте на плажа. Това което виждате в дъното на първата снимка е плажа. От там където съм застанал за да направя тази снимка до хотела има горе долу още толкова колкото от мен до горичката. Като цяло от хотела до плажа са пет минути спокойно ходене. На сто метра от хотела се намира един от големите / относително казано / магазини в Керамоти - супер Ариста. От хотела до пристанището / което се явява нещо като център на живота в Керамоти са грубо двеста, триста метра / пет, шест минути спокойна разходка /
Що се отнася до храната. И аз бях фен на осигурената такава. В Керамоти обаче предлагането и цените са такива че май е по-добре да не сте ограничени в един ресторант. На първата снимка в ляво виждате две от масите на една малка пекарна на път за плажа. Няколко вида банички, понички, гевречета, и още куп други изкушения. В рамките на евро и петдесет закусвате перфектно. Можете да закусите и на терасата на стаята си в хотела. В стаята имате оборудван малък кухненски ъгъл. За обяд може да хапнете в рамките на десетина евро. Препоръчвам ви четири вида сирене Фета в гювече в ресторант Филоксения. Струва само четири евро, а е божествено. Половин печено пиле с порция картофки е пет евро. Един гирос за три, четири евро също ще ви нахрани добре. Свинската пържола на най - долната снимка е шест евро и половина. Нямам навика да снимам храната си, но тази пържолка я щракнах защото е шест евро и половина, а пилешката супа незнайно защо струваше шест евро. Всичко останало се върти в този ценови диапазон. За вечеря можете да му отпуснете края и да похарчите по петнайсетина евро на човек. Октопод на скара е девет евро, калмарите шест. Риба има поне двайсетина вида и започва от шест евро. Горната граница нямам представа колко е. Пържени тиквички по гръцки, картофки, салати. Изкушенията са безброй. Един съвет. Поръчвайте по една порция защото са такива че сам човек не може да се справи.

Пак му направих голяма реклама на това иначе скучно курортче - Керамоти. Казвам скучно защото няма нощни заведения, няма дискотеки. Спокоен, малко скучен курорт, идеален за семейна почивка.
bulgarska roza
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Май 22, '21, 21:36

Re: Гърция - море и още нещо....

Мнение от bulgarska roza »

Миналата година за първи път ходих на почивка в Гърция. Бяхме на Халкидики, Ситония.
Много ни хареса, но не искам да ходя само на едно и също място всяка година. Можете ли да ми препоръчате къде да отида тази година, стига да не е чак на южния край на Гърция? :)

С удоволствие бих ви помогнал. Типичен българин съм. Много обичам да давам акъл. Виж за пари назаем не ме търсете. Само че въпроса ви е зададен много общо. Ако живеете в София, или някъде в Западна България за вас наистина най-удобно е района около Солун. На изток от Солун е Халкидики, на запад Олимпийската ривиера. За нас, живеещите в Южна, и Източна България най-близко е района около Кавала, остров Тасос, и на изток до Александропулис. Това първо. Второ не по-малко важно е какъв тип почивка харесвате. Лукса на петзвездните хотели, и богатия нощен живот ли е вашата представа за добра почивка, или уютно малко хотелче някъде сред природата където като мръкне освен да пиете едно узо в местната таверна друго няма какво да правите.

Ако малко по- подробно ни кажете какво харесвате сигурен съм че и други хора ще споделят мнението си по въпроса.
bulgarska roza
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Май 22, '21, 21:36

Re: Гърция - море и още нещо....

Мнение от bulgarska roza »

В София живея и като цяло обичам да обикалям различни плажове всеки ден. Вечерта ако има някакви хубави ресторантчета - предпочитам там да хапваме, но не ме влекат скъпите хотели. Предпочитам апартаменти и къщи за гости. За Кавала.... може да се пуснем до там следващия път, защото съм го чувала от приятели, но нали страх лозе пази и гледам да събера повече мнения.
Благодаря! :)
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Гърция - море и още нещо....

Мнение от scleri »

Здравейте.

Едва ли съм най-големият специалист по Гърция, от хората влизащи в този форум, но определено съм в топ три на най-приказливите. Не знам това дали е хубаво, или не.
От десетина години всяко лято сме в Гърция, понякога по няколко пъти, и мога да кажа че североизточна Гърция горе долу я познавам. Тя няма нищо общо с лъскавата Гърция която сте виждали по рекламите на Цикладските острови например. Няма ги снежно белите къщички, малките църкви с ярко сини покриви, и вятърните мелници които са емблемата на Санторини, или Миконос.
Североизточна Гърция прилича повече на България. И като природа, и като население. Това обаче не я прави по-лошо място за почивка. Напротив. Туристите все още са по-малко, и което е най-хубавото са хора от нашата черга. Няма ги паралиите от богатите европейски страни. За това и цените са по " български" ако мога така да кажа.
За софиянци, и хората от Западна България най-близко е района на Аспровалта, и Халкидики, и те ходят основно там. Понякога се пускат надолу, на юг в посока Солун и Олимпийската ривиера. В този район като изключим Паралия Катерини, който е шумен, мръсен, македонско, сръбски курорт има няколко много приятни малки селца с добри хотелчета и пясъчни плажове. Не смея да ви давам препоръки за този район защото от там само съм минавал. На изток от Кавала е " моята " Гърция. Няма да се увличам да коментирам всяко местенце където съм се отбивал. Ще ви предложа две, интересни места които си заслужават да бъдат посетени от човек който за първи път минава по този край. И двете са острови. Остров Амулиани, и остров Тасос. И двете са острови, и с това завършва приликата им. Амулиани е малко, тихо островче в залива между втория, и третия ръкав на Халкидики, на три, четири километра от Атон. Островчето е сравнително малко. Има десетина петнайсет малки кипри хотелчета. Горе долу толкова са и плажовете които може да посетите. Това е място за спокойна, лежерна почивка без нощни барове, дискотеки или таверни със стотици посетители. И на това спокойно място, най-тихото, и спокойно местенце за нощувка е Каса Натура Амулиани. Малка къща за гости разположена на западния бряг на острова с усмихнати, и отзивчиви домакини. Къщата е малка. Ако решите да им гостувате ще трябва да си направите резервацията доста по-рано. Разбира се и някоя от другите къщи за гости да изберете няма да съжалявате. То това всъщност не са точно къщи за гости, но не са и хотели. Няма как нещо с десетина стаи да го наречеш хотел. Докато сте на Амулиани може да отделите един ден да отскочите до Уранопули / градче в началото на Атонския полуостров/. От там всеки ден тръгват корабчета които обикалят около Атон. На Атонска земя жена не може да стъпи, но от борда на корабчето ще може да видите част от Атонските манастири, а и самата природа на този див полуостров е завладяваща.
Остров Тасос е много по-голям. Той е най-зеленият от всички гръцки острови. Предлага много хотели от всякаква величина. От скромни малки хотелчета до петзвездни комплекси. Острова има какво да ви предложи. Всеки ден може да откривате ново, интересно местенце. Има много плажове, някои от които са просто уникални. Най - интересните са "мраморният", "златният", " дупката" и още поне десетина на които си заслужава да се отбиете. Както може да предположите на острова има достатъчно много малки, и по-големи ресторантчета и таверни в които може да хапнете вкусно, и сравнително евтино. Ако сте приключенци влезне навътре в острова, нагоре в планината, и открийте някоя малка селска таверна. Там ще хапнете истинска местна храна. Нарочно не ви препоръчвам един или друг ресторант първо защото вкусовете ни вероятно са различни, и второ голяма част от удоволствието е в това сами да ги откриете. Острова е обиколен от хубаво асфалтово шосе по което може да обиколите целия остров. Един практичен съвет. Ако решите да го направите тръгнете в посока обратна на часовниковата стрелка. Така ще пътувате по лентата която е по-близка до морето, и ще се насладите на наистина красиви местенца край които ще минете. Пътя е дълъг около 100 километра. За почивка може да спрете да разгледате манастира Св. Архангел Михаил. Това е действащ женски манастир пряко подчинен на Атон. Това е лек недостатък доколкото в атонските манастири порядките са по-строги. Миряните нямат достъп до целия манастир, но може да запалите свещичка в красивата църква, да си купите някакъв сувенир от малко магазинче, и най-вече да се насладите на гледката, а тя, гледката от панорамната тераса пред манастира, и тази вътре в манастира е уникална. Малко преди да стигнете в манастира, докато сте още на другия край на залива има едно местенце от което се открива страхотна панорама към залива, и манастира кацнал над него. Там има направено малко уширение на пътя, и спирането просто е задължително.
До Тасос се стига с Ферибот който тръгва от Керамоти на всеки половин час. Има ферибот и от Кавала, но за предпочитане е този от Керамоти. Основния недостатък на Тасос е неговата голяма популярност сред румънските туристи. Те ще са най-често срещаните хора по тасоските плажове, и понякога са една идея по шумни и дразнещи, но това не е болка за умиране. Сигурен съм че ще си намерите вашето местенце.
Разбира се освен Тасос , и Амулиани на изток има още много красиви места. Усещам че се увличам, и ще започна да ги изброявам, а това само ще ви обърка за това спирам. Ако решите че Тасос или Амолиани не са вашето място тогава може да ви предложа нещо друго.
За сега приятен ден.

Дано тази истерия с Ковид пандемията най-накрая да свърши, и да можете и вие, и ние да пътуваме вече много по-спокойно.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Гърция - море и още нещо....

Мнение от venetka70 »

2009 година беше последната ни година на БГ море. От тогава всяка година Гърция.
Пропуснахме само 2020 година заради проблеми със здравето на родителите ми и после ни беше едно такова... ами празнина някаква в нас имаше.
Избираме места в Гърция с малко хора. Колкото по-малко хора, толкова по-добре. За нас чистото море, спокойствието и прекрасната храна са нещото което търсим. Районът на Пелион, Кефалония, Лефкада, Закинтос.. има невероятни места и почивката ни е пълноценна.
Не могех да плувам. Тъкмо се бях научила и две хлапета на Шкорпиловци ми обърнаха дюшека на дълбокото, паникьосах се и се нагълтах с вода докато брат ми стигне до мен. От тогава се вцепенявах ако не усещам дъното под краката си докато не отидохме на Закинтос. Обиколка с корабче на острова, капитан като изваден от книжка- дебеличък, брадат, моряшка фланелка, лула и кепе. На първата спирка всички плуват до пещерите, само аз пазя корабчето. На втората спирка надянах спасителна жилетка и първа тръгнах по стълбичката. Да се върна не мога. ММ ме гледа втрещено и вика .. Ти где така?? Ми викам, ако ще мра, то нека е тука. Там преодолях страха си и ако имах право бих избрала подобно място за последния си дъх. Безумна красота, чистота на водата и безвремие. Онова усещане колко всъщност дребни сме хората и колко мощна е природата е невероятно.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
bulgarska roza
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Май 22, '21, 21:36

Re: Гърция - море и още нещо....

Мнение от bulgarska roza »

Сега с тези мерки е малко трудно, но определено ще отида тази година до Гърция - след такава приказка като твоята... :))
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”