Посъветвайте ме къде да ида (из България)

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от ln_none »

За съжаление не стигнахме до Добърско, понеже надценихме температурите и се оказахме недобре екипирани за планина - още имаше сняг тук-там. Разходихме се в Добринище (нищо интересно) и в самия Разлог. Има нещо като екопътека в самия град, със стълби и панорами и удобни лежанки за мързеливци.

http://www.destinationrazlog.com/index. ... -gr-razlog
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Daniela Pargu »

Уау :shock: :shock:
Склери,благодаря ти ! :tzvetentze:
Пак ни ограмотяваш!За пореден път разбирам колко не познавам България :nod:
А толкова я обичам и където и да ида имам очи за красотата и богатствата и! :daaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Мария Николова »

Само 13 :oops: зная къде се намират от училище.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Ей сега се сетих за пропуск преголям.
Липсва една много красива планина - Странджа. Най-висок връх / в българската част на планината / връх Градище с височина 710 метра. С нея планините в България стават трийсет и пет. По-голямата част от Странджа е на турска територия. Там е и най-високия връх за цялата планина - Голяма Махиада, висок малко над хиляда метра.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Нали съм Склери. Сещам се малко по малко.
Още една пропусната планина - Огражден с най-висок връх Билска чука, висок 1644метра. Билска чука е най-високия връх в българската част на планината. Най-високият връх на цялата планина се намира в Македония - връх Огражденец, висок 1748 метра.
Така че докарахме планините до трийсет и шест.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Хайдеее. Пак съм аз. Още една планина която съм пропуснал. Непростимо защото е точно до родното село на баща ми, и в тази планина са корените на моя род. Става дума за планината Стъргач / сигурен съм че са я чували един автобус хора / с най-висок връх - Асанов връх . Планината не е голяма, но сравнително висока. Асанов връх е висок 1218 метра. Река Места отделя Стъргач от Родопите, а от планината Славянка я отделя едно малко поле в което се намира родното село на баща ми - Нова Ловча. Някой път като ме хване носталгията може да ви разкажа доста интересни неща за това село, но трябва да ми дойде музата. Сега съм на тема - Планините в България.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 564 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Shami »

Аз съм я чувала, става дума за планината Стъргач и за Асанов връх съм чувала,ровя из паметта си точно по какъв въпрос ,но са ми говорили за там.Но има други , дето за пръв път ги чувам :shock:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 564 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Shami »

Мисля,че се сетих,ако не ме лъже паметта ,мамчето беше любител планинар и ходеше с колежки по различни марширути,била съм доста по малка,но си спомням ,че тя ми е разказвала и този преход и за някаква хижа дето се записвали като тръгват ,смътно си спомням,но пък тя не е вече сред нас иначе щях да я поразпитам за подробности. :snif:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Daniela Pargu »

:lol: :lol: :lol:
Е,имаш още три да откриеш до 40 ! :angelche:
Уникална страна е България!УНИКАЛНА! :sheart:
На толкова малко площ -толкова много планини! :o :shock: :shock:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Гео, граф »

Малко не съм съгласна с това разделение на планинки и планинички в Завалско-Планската планинска редица (Руй, Завалска, Ездимирска, Стража, Любаш, Гребен, Вискяр, Ерулска... до Плана, но да не ги изброявам всичките). Става дума за планински ридове с размери 15-20 км, които гордо се кичат с прозвището планина, въпреки че са само части от голяма такава.

Иначе Стара планина също има цял куп малки части от нея със свои имена:

Чипровска, Берковска, Чепън, Врачанска, Понор, Софийска Мала планина, Софийска Голяма, Ржана, даже Мургашкия дял също се води отделна планина, Етрополска, Три уши, да не забравя Видлич и Вучибаба - всички тия са само в Западна Стара планина :swait: , сигурно съм пропуснала някоя! В Централна са Златишко-Тетевенска, Елено-Твърдишка, Дебелец, Калоферска, Троянска... В Източна са по-малко - Камчийска, Еминска, Върбишка и Котленска планина.
Отделно Средна гора се дели на Ихтиманска Средна гора (в която са Лозенска и Вакарелска планина и Белица), Същинска Средна гора и Сърнена Средна гора, които имат само дялове, не и отделни планини.

Всъщност общия сбор на всички орографски единици, които се водят ''планини'' в България надхвърля 220, но не помня точния брой. Така че Склери се е заел със сериозна географска (демек описателна) дейност :nod:. Забавлявай се, Склери ;) :daaa: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”