Посъветвайте ме къде да ида (из България)

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от ravik »

scleri, как 120 човека на Тевното :shock: - това не мога да си го представя дори. :lol:
Ние горе сме спали максимум 40 човека и беше кошмарна нощ - няма завъртане, ако се въртиш, разбутваш и другите, винаги, 100% има някой, който хърка невъобразимо, на сутринта смрадта е потресаваща. Та щеш, не щеш, ставаш рано. :) Мани ти таз романтика. :lol: На една от хижите преди години пък ни ядоха бълхи ли, дървеници ли - ужас. :lol:
Хижите са добър изходен пункт за преходи из планините. Често тоалетните са външни, студена вода. Поне вече почти навсякъде има вариант за баня - преди след цял ден преходи на слънце с огромна раница и накрая се измиваш криво-ляво със студената вода, та да ти изпопадат зъбите от студ. :mrgreen: Е, има тръпка признавам - точно там с дървениците беше голям купон.
Между другото, на Тевно езеро отзад пристроиха още няколко стаи (на снимката, която си пуснал, се вижда) и сега побира около 80 човека. Плюс и палатките наоколо се дават под наем, но аз на палатка там не съм спала - казват, че е ужасно студено. Та ако имаш късмет, може и по-човешки да се спи вече на Тевното отзад. Но аз последният път нямах - отзад, ама пак на наровете само имаше място. :)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Детето днес става на 14 години, така че не малко вече :dovolen: Освен това е скаут, така че спане под палатка навън не му е чуждо, спане по хижи също. То аз съм кашкавалът в семейството :lol:
Когато бях тийнеджърка всяка седмица ходехме на Витоша. Най-честия маршрут беше с седалковия лифт до Голи връх, от там по билото до Златните и после надолу до Княжево. Имаше дни, когато само се возихме на лифта нагоре-надолу и се наслаждавахме на гледката. Тогава лифтът струваше 40 стотинки, а гондолата пред НДК левче. Понякога се разхождах с кучето до Бояна и често ходех до ботаническата градина. Така, неусетно, започнах да възприемам Витоша като парк за разходка. Преди 3 години реших да я покажа на един приятел от Чехия. Сутринта валеше, така че тръгнахме в ранния следобед. Исках да идем с автобус до Златните, да се разходим до морените и да се върнем. Отидохме до автогара Овча купел, където установих, че 15 години по-късно вече не пътуват автобуси за Златните... Качихме се с някаква маршрутка, катерехме се нагоре по Морените, след това слезнахме по пътеката и изведнъж беше тъмно, започна да вали и нямахме с какво да се приберем... Осъзнах колко грубо бях подценила бая високата планина. Само високи токчета ми липсваха :oops: Спомних си, че на баба ми брат остана горе, когато по време на снежна буря помагал на не достатъчно подготвени туристи (има заслон на негово име не далеч от Черни връх).
И така, ни напред, ни назад, тръгнахме към най-близката хижа. Хижата се оказа одавна затворена, без ток и без вода, само пазач. Човекът като ни видя колко сме окаяни ни пусна вътре. Жив и здрав да е :dovolen:
За лятната екскурзия ще се подготвим по-сериозно
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

ravik написа:scleri, как 120 човека на Тевното :shock: - това не мога да си го представя дори. :lol:
Преди години Тевното не беше хижа а заслон. За нощувка се настаняваха само туристи пристигнали след 17 часа, и само за една вечер. По-рано пристигналите през деня просто почиваха за кратко и продължаваха по маршрута си. Въпреки това заради красотата на местото много хора така си планираха преходите че да замръкнат на Тевното. За това аз лично никога не съм го виждал празно. А оная луда вечер се случи заради рязко влошаване на времето. Много групи които просто е трябвало да преминат покрай заслона се наложи да останат. Ние бяхме трима приятели. Заедно с една много весела група от Варненския медицински институт спахме в склада върху допълнителните одеяла които хижаря раздава зимно време. Горе на наровете имаше някаква група от така нареченото екскурзионно летуване. Чехи, германци и други неорганизирани туристи спаха / до колкото това може да се нарече спане / по пейките, на масите и под масите в помещението за хранене. Никой не остана на вън. За да има повече място всички раници бяха отвън под навеса. Разбира се на никой нищо не изчезна.
mimeta е права. Много хора възприемат Витоша като парк за разходка, а тя си е сериозна планина която често наказва неподготвените. Както е казал народа зимно време в планината си вземи торбичка, а лятото абичка. Бяхме с приятели на преход по главното било на Пирин. Тъкмо бяхме минали през "малкото конче " между голям и малък Типиц. На хоризонта бяха започнали да се събират едни много неприятни облачета и след кратко съвещание решихме да прекратим прехода и да слезем до хижа Вихрен. В района на жабешкото езеро срещнахме група от няколко момчета и момичета които бяха излезнали на неделна разходка до Тодорка. Ей така както се ходи лятото на море. По къси гащи и тениски. След задължителния за планината поздрав ние ги посъветвахме да се върнат. Определено внушавахме някакво доверие с големите си раници тип самар, и с цялото оборудване накичено по нас. Момичетата веднага се съгласиха, но момчетата решиха да се правят на мъже. След кратък разговор обаче успяхме да ги убедим да се върнат. Половин час преди да стигнем хижата бурята ни удали с пълна сила. Дъжд, вятър и градушка. Само че ние вече бяхме в ниското. В хижата пристигнахме сухи само под мишниците. Момченцата които бяха най- курназ да имаше начин щяха да влезнат в печката която хижаря беше запалил. Толкова бяха намръзнали. Ако не бяхме ги върнали бурята щеше да ги завари точно на билото някъде в подножието на Тодорка. Не ми се мисли какво можеше да стане, но измръзнали щеше да има със сигурност. И това беше през юли месец.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Купих си карта на Пирин, чета и препрочитам писаното и съвсем се обърках :lol: Склери е прав :lol: За сега ще пътуваме 5, мъжът ми, детето, аз, деверът и жена му. Всички са с добра физическа подготовка, освен мене. Аз нямам проблем да ходя по 8 часа на ден, само да не е нанагорнище. По нанагорнище - 10 минути :oops: Ама сега усилено тренирам, така че вярвам, че с средно нанагорнище ще се справя.
Разделяме пътя на две части, като девера и жена му ще ги пратим на планина още в началото, ние ще обиколим. Кола ще наемем само за обиколката, до планините може да се стигне разумно и с автобус.
2.VIII Пристигаме рано-рано в София, показвам къде съм израстнала :dovolen: разглеждаме центъра и кръчмите
3.VIII Сутринта изпращаме двамата ентусиасти на Рила препоръчвам им маршрут Мусала - езерата - манастира. Намерих нещо из нета, 8 дневен маршрут. Таман. Аз тичам да си уреждам документи, взимам колата и потегляме за Пловдив. Там моя приятелка ще ни разходи из стария град и из местните кръчми.
4.VIII Асенова крепост, Бачковски манастир. Спане в манастира.
5.VIII Чудните мостове, спим в хижа на място.
6.VIII Каньона на водопадите, спим в Смолян.
7.VIII Триградско ждрело, спим в Широка лъка
8.VIII орлово око, Ягодинска пещера, вечерта се връщаме в София, въщаме колата
9.VIII Преорганизиране на багажа, преди обед тръгваме за Пирин
10.VIII Пирин
11.VIII Пирин
12.VIII Пирин
13.VIII Пирин, вечерта се връщаме в София
14.VIII Взимам си документите, кафе, пазаруване, взимам роза, стягане на багаж, кръчма.
15.VIII Сутринта заминаваме... :snif:
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

И още исках да питам, може ли да се спи навън в планините през лятото? Да мъкнем ли спални чували?
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

mimeta написа:И още исках да питам, може ли да се спи навън в планините през лятото? Да мъкнем ли спални чували?

При така зададен въпрос верни са всички отговори. И може, и не може. Зависи. Ако под спане навън разбираш да си постелеш чергичка и да се излегнеш на нея по принцип става, но само в ниската част на планината. Обаче сутринта гарантирано ще се събудите мокри от росата. Ако под спане на открито имаш в предвид спане на палатка отговора - " става " покрива по-голямата част от планината, дори бих казал цялата планина, при подходящо време разбира се.
Спалния чувал си е просто задължителен защото във високата планина сутрин температурите падат до десет, че и под десет градуса. Вярно, за кратко. Като напече слънцето бързо се стопля, но без спален чувал ще трябва като сурикатчета да разперите ръчички пред слънчевите лъчи за да се стоплите. Аз съм фен на спалния чувал и при спане в хижата по хигиенни причини. Вярно в някои хижи условията са прекрасни, но има и такива в които е по-добре да си влезнеш в чувала вместо да се завиваш с нещо изглеждащо доста съмнително.
Предвидили сте четири пълни дена на Пирин. За това време може да се види доста. Стискам ви палци само времето да е хубаво, но по принцип в средата на август времето е стабилно и рядко поднася изненади. Това е най-доброто време за походи в планината.

Приятна разходка.
И после ще чакаме снимки.

Р.р. - Като четеш пътеводителя на Пирин имай в предвид че разстоянията измерени във време за ходене са съобразени с възможностите на средно подготвен турист. Един отличен турист ще премине маршрута за половината време, а на някой напълно неподготвен може да му трябва два пъти повече. Така че като избирате преходите не залагай сляпо на посоченото време за изминаването им. Имай си едно на ум за подготовката на най-слабия човек в групата. От него зависи темпото на цялата група. Освен ако не решите да го зарежете на мечките и вие да бягате напред. / Шегичка /
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Извинявам се за лошо формулирания въпрос. По планини съм ходила, на хижа съм спала, ама на със спален чувал ще ми е сефте :dovolen: Не знам дали няма някакви ограничения, забрани. Предполагам, че не бива да се пали огън, това не сме го и планирали, ама дали има и други ограничения? Получих нов спален чувал, до -10 градуса, така че няма да ми е студено :)
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Чак пък лошо формулиран въпрос че и извинения. Въпроса си е съвсем нормален като за нормален човек дето веднъж в годината ще отиде за няколко дена в планината.

Спалния чувал сто процента ще ти хареса. Най-малкото никой не може да се намърда при теб на топличко ако ти не го пуснеш.

За забраните си права. По-голямата част от Пирин, и почти цялата му билна / най-високата и най-красивата / част са обявени за природен парк. Огън може да се пали само на предварително подготвени места до хижите. Риба може да се лови само извън границите на парка. Цветя и билки също не могат да се берат в границите на парка. Палатка може да се разпъва само на няколко места. До хижа Безбог, хижа Бъндерица, до Тевното езеро, и на още няколко за които сега не се сещам. В района на парка има и два природни резервата - " Баюви дупки - Джинджирица" и Юлен. Влизането и минаването през тях става само по маркираните пътеки. Из останала част на парка това ограничение не важи, но е препоръчително за неопитни туристи да не напускат маркировката. Иначе и двата резервата са малко в страни от най-масовите пирински маршрути така че е почти невъзможно случайно и по грешка да навлезете в тях.
Сега нещо което не бива да се казва, но едно от " благата " на българската демокрация е правото да не се съобразяваш с никакви забрани. Ние българите така я разбираме демокрацията. Като анархокрация. В Пирин масово се къмпингува навсякъде. Всеки който си разпъне палатчицата задължително си пали огън до нея. За брането на цветя и билки просто няма какво да се говори. Единствено недостъпните му местообитания все още опазват Еделвайса изчезване. Скоро и пъстървата ще изчезне от езерата ако вече не е изчезнала. В Пирин правилата спазват само, щях да напиша старите, но и измежду младите има съвестни хора за това ще кажа на Пирин правилата спазват само истинските туристи които милеят за планината.

Вие отивате само за няколко дена и то в най-хубавата и подходяща част от годината, но ако все пак решите да правите по-дълъг преход, и има опасност да замръкнете на пътеката не е лошо преди да тръгнете да кажете на хижаря къде отивате. На следващата хижа ще ви очакват и ако не пристигнете ще ви потърсят. Заредете си мобилните телефони и когато напуснете хижата ги изключете. В планината сигнала е слаб. Телефона хаби много ресурс за да поддържа връзката и батерията бързо пада. Ако не дай си боже изпаднете в беда е много лошо да се окаже че и батерията на телефона си е отишла. Разбира се това не означава че не можете да го включите за малко колкото да се похвалите на приятел на какво красиво място сте в момента и да му го покажете на камерата. После пак изключвате и включвате като пристигнете на хижата където има ток и можете да заредите батериите.
И като съм заговорил за лошо / да пази Господ / хубаво е да си направите и планинска застраховка. Струва буквално стотинки, а ако се наложи да ви оказват помощ няма да плащате нищо. Иначе цените на планинската спасителна служба са сериозни.
Тия последните работи дето ги написах , пу да не чуе рогатия, са само за всеки случай. Сигурен съм че нито телефон в спешна ситуация, нито спасителната служба ще ви потрябва, но както казват старите хора похлупеното мляко котката не го яде. Пирин си е сериозна планина, и за съжаление една от най-коварните в България. Ще излезете от хижата в топъл слънчев ден, и след два часа някъде по пътеката може да ви вали страхотен дъжд с градушка без да знаете от къде са дошли облаците. И като казах дъжд. Не е лошо да мушнете в раниците по някоя непромокаема торба в която да скриете цялата раница, а за вас един дъждобран. Дори да ви навали дъжд когато раницата, и дрехите в нея са сухи няма страшно.
Не искам да изглеждам като някой черноглед лош пророк. Всичко това е много малко вероятно да се случи,и е почти сигурно че няма да се случи, но е добре човек да е подготвен, а подготовката не е нещо кой знае колко сложно нещо.

Още веднъж приятна разходка.
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от ravik »

Тъкмо щях да добавя за дъждобраните и гледам склери го е написал. :) Има във всички магазини за екипировка, леки са и не заемат място, а са си просто задължителни. :) И да снимате. :liubov2:
П.С. Като ви гледам ентусиазма за палатки и чували, много ви се радвам. :D Аз на това из Пирин май не бих се навила. :lol:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

ravik написа: П.С. Като ви гледам ентусиазма за палатки и чували, много ви се радвам. :D Аз на това из Пирин май не бих се навила. :lol:
Пред алтернативата на обща спалня с десетина пъшкащи и хъркащи туристи ветерани палатката си е направо петзвезден лукс. Лятото не е студено, а и да вали модерните палатки са добре изолирани. Лягаш и се събуждаш като нов.
mimeta написа:
9.VIII Преорганизиране на багажа, преди обед тръгваме за Пирин
10.VIII Пирин
11.VIII Пирин
12.VIII Пирин
13.VIII Пирин, вечерта се връщаме в София
:
Така както сте оформили графика означа че все още нямате яснота къде точно искате да отидете в Пирин. Моят съвет е да навлезете в планината от хижа Безбог. Отивате с автобуса до хижа Гоце Делчев, и от там нагоре с лифта. Идеята е на наберете максимална височина с минимум усилия. Варианта влизане през Банско предлага първия ден един пет, шест часов / за неопитни туристи / преход от Банско до хижа Вихрен. През това време ще вървите само нагоре. Не че по този маршрут не е приятно да се ходи, но все пак ще загубите един ден само да " влезете " в планината, а и денивелацията която трябва да преодолеете е доста. Преведено на нормален език това означава че първия ден ви очаква един голям баир.
Преди да тръгнете обаче не е лошо да се информирате по телефона дали лифта работи / лятото го спират за профилактика / щото ако не работи баира от хижа Гоце Делчев до Безбог е доста по-сериозен от тоя за Вихрен. Разстоянието е по-малко за това пътеката е чувствително по-стръмна. Особено докато качите ски пистата над Гоце Делчев. Първият път като водих бъдещата си съпруга на Пирин на тая ски писта изхвърлихме два хляба от нейната раница, а повечето консерви минаха в моята.
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”