Посъветвайте ме къде да ида (из България)

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Хайдеее. Пак съм аз. Още една планина която съм пропуснал. Непростимо защото е точно до родното село на баща ми, и в тази планина са корените на моя род. Става дума за планината Стъргач / сигурен съм че са я чували един автобус хора / с най-висок връх - Асанов връх . Планината не е голяма, но сравнително висока. Асанов връх е висок 1218 метра. Река Места отделя Стъргач от Родопите, а от планината Славянка я отделя едно малко поле в което се намира родното село на баща ми - Нова Ловча. Някой път като ме хване носталгията може да ви разкажа доста интересни неща за това село, но трябва да ми дойде музата. Сега съм на тема - Планините в България.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8437
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Shami »

Аз съм я чувала, става дума за планината Стъргач и за Асанов връх съм чувала,ровя из паметта си точно по какъв въпрос ,но са ми говорили за там.Но има други , дето за пръв път ги чувам :shock:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8437
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Shami »

Мисля,че се сетих,ако не ме лъже паметта ,мамчето беше любител планинар и ходеше с колежки по различни марширути,била съм доста по малка,но си спомням ,че тя ми е разказвала и този преход и за някаква хижа дето се записвали като тръгват ,смътно си спомням,но пък тя не е вече сред нас иначе щях да я поразпитам за подробности. :snif:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Daniela Pargu »

:lol: :lol: :lol:
Е,имаш още три да откриеш до 40 ! :angelche:
Уникална страна е България!УНИКАЛНА! :sheart:
На толкова малко площ -толкова много планини! :o :shock: :shock:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Гео, граф »

Малко не съм съгласна с това разделение на планинки и планинички в Завалско-Планската планинска редица (Руй, Завалска, Ездимирска, Стража, Любаш, Гребен, Вискяр, Ерулска... до Плана, но да не ги изброявам всичките). Става дума за планински ридове с размери 15-20 км, които гордо се кичат с прозвището планина, въпреки че са само части от голяма такава.

Иначе Стара планина също има цял куп малки части от нея със свои имена:

Чипровска, Берковска, Чепън, Врачанска, Понор, Софийска Мала планина, Софийска Голяма, Ржана, даже Мургашкия дял също се води отделна планина, Етрополска, Три уши, да не забравя Видлич и Вучибаба - всички тия са само в Западна Стара планина :swait: , сигурно съм пропуснала някоя! В Централна са Златишко-Тетевенска, Елено-Твърдишка, Дебелец, Калоферска, Троянска... В Източна са по-малко - Камчийска, Еминска, Върбишка и Котленска планина.
Отделно Средна гора се дели на Ихтиманска Средна гора (в която са Лозенска и Вакарелска планина и Белица), Същинска Средна гора и Сърнена Средна гора, които имат само дялове, не и отделни планини.

Всъщност общия сбор на всички орографски единици, които се водят ''планини'' в България надхвърля 220, но не помня точния брой. Така че Склери се е заел със сериозна географска (демек описателна) дейност :nod:. Забавлявай се, Склери ;) :daaa: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Гео, ако трябва да съм искрен напълно споделям твоето мнение. Е не напълно, но в доста голям процент. Само че нали съм Склери, и при това пенсионер някак не ми отива така безропотно да приема чужда мисъл за това ще се опитам да поразсъждавам леко заядливо.
За отделните дялове на Старата и на други планини спор няма. Макар имената им да завършват на планина все пак е уточнено че става дума за част от конкретна планина. Например Чипровска Стара планина. Що се отнася до останалите планинички явно все пак има някаква причина те да бъдат класифицирани като отделни планини. Не съм специалист. За това попитах Гугъл. Той ми обясни че за да бъда обявен за планина трябва да съм висок поне 600 метра и да стърча контрастно над всичко което ме заобикаля. Може би разковничето е точно в това стърчене. Ако пътуваш за Гърция през ГКПП Илинден няма начин да не забележиш стърчащата някак самотно планиничка Стъргач на която отделихме няколко поста. За един ден може да я обходиш цялата, но определено можеш да кажеш къде започва и къде свършва. Не така стои въпроса обаче с границите на други планини. Ако на профан като мен, пътуващ през Предела, не му кажеш предварително той по никакъв начин няма да познае че това от ляво и онова от дясно са различни планини / Пирин и Рила /. Ако Пирин и Рила все пак стърчат над Предела какво да кажем за границата между Рила и Родопите. До някъде тя следва течението на река Места и двете планини стърчат от двете страни на речното дефиле, но в един момент тази граница взема та се изкачва на Юндола, а там като се огледаш нищо наоколо не стърчи. Абе много объркана работа. Вероятно има и други, по дребни, ясни само на специалистите, признаци даващи правото на някой голям камък да се нарече планина. Кой съм че да споря с тях / специалистите / , а пък и да искам да споря те не влизат в нашия форум и няма как да стане.

И понеже стана дума за това че един от основните признаци е да си висок най-малко шестстотин и един метър. Сетих се за един много хубав английски филм / а те, хубавите английски филми са рядкост / - " Англичанинът за когото хълма стана планина". Ако не сте го гледали искрено ви го препоръчвам. / Някъде можете да го срещнете и като - "Англичанинът който изкачи хълм, а слезе от планина". Филма е същия. Просто различен превод на заглавието. /
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Човек може да обиколи България по два основни начина. Първият - със собствените си крака, и вторият - през очите на сладкодумни хора.
В тази връзка искам да ви запозная с блога на една много сладкодумна пътешественичка - " Друми в думи " - блог за туризъм и пътешествия. Много приятно четиво за задаващите се зимни месеци, и в същия момент много полезно за хора които ще пожелаят да минат по нейните стъпки.
Един съвет от мен. Не влизайте в този блог ако нямате достатъчно свободно време. Много е интересно, много е увлекателно. Ако имате нещо спешно първо си го свършете щото времето ви ще отлети неусетно.
Стига толкова приказки. Адреса е - https://drumivdumi.com/
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Наскоро в друга тема коментирахме магията на Родопа планина. Ето ви тук един хубав пътепис - " Пътуване до Мумджидам и по-нататък или как се пие носталгична лимонада. " Надявам се да ви хареса, и да събуди любопитството ви, а защо не и да ви заведе да покрачите по изчезващите ,за съжаление, пътеки по тези места.
Адреса е - https://nagrevatel.blog/2019/09/03/крал ... s9H2nY2exs

И едно клипче за Маджарово. Изходна точка за разходки из малко познатите Источни Родопи. Гледайте го на голям екран. HD формат е.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Случайно попаднах на страничката на един добър български фотограф.
Предлагам ви да се разходим заедно с него по: - " 10 ОТ НАЙ-РОМАНТИЧНИТЕ МЕСТА В БЪЛГАРИЯ "

https://www.andrey-andreev.com/the-old- ... 0eiqEtwH1w
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

В необятното фейсбукско пространство има една страничка наречена - " България: изумителна и загадъчна " . Ако нямате какво да правите може да надникнете там, и с изненада да научите колко интересни, даже пре интересни и красиви места има в България които са абсолютно непознати за масовия турист. Водопади, крепости, скални образования, манастири, еко пътеки.
В тази страничка открих една интерактивна карта на природни, исторически, и туристически забележителности в района на Маджарово. Тук във форума на няколко пъти ставаше дума колко непознати са все още Източните Родопи, и в частност района на Маджарово. Вижте колко много интересни места има разположени буквално на една педя място. - https://www.google.com/maps/d/viewer?fb ... 13088&z=11



Гробницата "Кара ин" край село Пчелари

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”