Порция Рим през моя поглед

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Порция Рим през моя поглед

Мнение от Titi »

Хайде да ви покажа и "моя" Рим, такъв, какъвто се показа пред мен и пречупен през призмата на моите емоции. И аз няма да ви показвам и разказвам за забележителностите, всеки ги познава отлично, кой от личен допир, кой от филми или снимки.
5 дена в Рим се оказаха достатъчни да посетим всички забележителности по няколко пъти, за да ги видим рано сутрин, в натоварения от туристи обяд и късно вечер, облени в светлини. Карти за градския транспорт ни развързаха краката и ни дадоха свобода да обикаляме из квартали, непознати за туристите, даже и в един парк извън Рим, в който трябваше да се насладим на цъфналите японски вишни според моят план, но за това ще ви разкажа по-късно.
Сега ще започна с цикламите. Никога не съм предполагала, че капризната циклама може да бъде цвете, масово засаждано по улиците и изпълващо всички балконски сандъчета. Запомнете - в началото на м. март Рим е превзет от цикламите. Целият Колизеум е обграден от цикламен обръч
Изображение

Пътувайки насам-натам с автобуси на градския транспорт, навсякъде може да се видят цикламени петна и композиции
Изображение

Цикламите властват и във Ватикана /наред с "моята циклама" ММ, чието внимание е привлечено от нещо високо горе :D /
Изображение

Изображение

А за балконските цикламени композиции ме оставяха просто без думи
Изображение
И в по-близък план
Изображение

Още балкончета
Изображение
И още
Изображение

Що пък да не си закачи човек гащите на прозореца, че и за саксийка с циклама да намери място?
Изображение

Балкончетата са едно от най-колоритните неща в Рим, по-нататък ще ви покажа и други, но сега е време да ви разкажа за едно приказно място, което не се споменава в туристическите справочници.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Порция Рим през моя поглед

Мнение от Titi »

Квартал Копеде /Coppede/ - със сигурност една от най-оригиналните зони от гледна точка на изкуство и архитектура, изградени през последните десетилетия в Рим. Проектиран е през 1913 г. от флорентинеца Джино Копеде. Това е квартал, наподобяващ сцена за странен филм.
Смесица от странни вили, заобиколени с паркове и от сгради, в които съжителстват гръцката античност с нейните митологични мотиви и средновековието с приказните си елементи. Те съчетават феи и рицари, които се комбинират с преплетени рози, клони и камбани, характерни за стила Liberty.
Главния вход на квартала е разположен на Tagliamento и представлява огромна арка, свързваща две сгради, наподобяващи дворцови кули.
Изображение

Точно пред арката е една ниша, със статуя на Дева Мария и детето, която символично Ви кани да посетите квартала, един вид "добре дошли"
Изображение

Под арката в центъра е огромен полилей от ковано желязо.
Изображение

Изображение

След преминаване на арката, цялата украсена с фризове и чудовищни ​​лица, ние навлизаме в сърцето на квартала, попадайки на площад, носещ звучното българско име площад "Минчо" :D /Piazza Mincio/ и чувството за нереалност те обхваща напълно. В центъра на площада стои Фонтанът на жабите- още се помни как в него се изкъпват с дрехите си членовете на "Бийтълс" след концерта в близката дискотека "Пайпър".
Изображение

Зад фонтана на жабите се вижда Вилата на феите.
Изображение

Изображение

Изображение
Истинска приказна сграда, с разнообразие от стилове: аркади, арки, декорации, многоцветни флорални и средновековни изображения. Използваните материали варират от мрамор, травертин, плочки от теракот, стъкло. Оградата е от ковано желязо и дърво. Ето детайли от нея
Изображение

Изображение

Изображение
Последно промяна от Titi на Мар 26, '14, 17:38, променено общо 1 път.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Порция Рим през моя поглед

Мнение от Titi »

Разхождайки се в квартала, човек остава с впечатлението, че рано или късно магьосник ще се появи с магия на прага на къща, или хиляда скрити очи дебнат нищо неподозиращия посетител, попаднал почти случайно в това фантастично място.
Къщата на Паяка е друга емблематична за квартала сграда.
Изображение

Изображение

Погледът трудно обхваща всички детайли
Изображение

Продължаваме разходката по улиците на квартал Копеде и не мога да се спра да снимам детайли
Изображение

Изображение

Изображение

В квартала има много посолства. Това не разбрах на кого е, но сградата е внушителна
Изображение

И то си има огромен полилей на входа
Изображение

Даже портиерната стая е като излязла от книжка с приказки
Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Порция Рим през моя поглед

Мнение от Titi »

Посолството на Мароко
Изображение

И още някаква част от приказна къща
Изображение

Един "обикновен" вътрешен двор
Изображение

И поредната магия
Изображение

Изображение

В съседство пък сграда в съвсем друг стил
Изображение

И още, и още...
Изображение

Изображение

Свърши ми работното време и трябва да си тръгвам :lol: Показах ви приказния квартал Копеде, в който живеят и работят нормални хора, приемащи обкръжението си за ежедневие. Утре ще ви покажа друго интересно място, което също така е малко известно на туристите и много, много интересно.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Deleted User 1445

Re: Порция Рим през моя поглед

Мнение от Deleted User 1445 »

Тити, приказно :ieeee: Благодаря за разходката, чакаме още снимки :daaa:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Порция Рим през моя поглед

Мнение от Noel »

Благодаря ти :gush:
В този квартал не съм била,но монетка зад гърба съм хвърлила,така че чакам деня :stiskam:
Прекрасни снимки и красив преразказ :liubov:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Порция Рим през моя поглед

Мнение от DOBI »

Страхотни снимки Тити! Чакам и аз продължението.
Аватар
desi_slava
Баш кафе майстор
Мнения: 2775
Регистриран на: Дек 13, '09, 11:39
Местоположение: СеВлИеВо
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 116 пъти

Re: Порция Рим през моя поглед

Мнение от desi_slava »

Титииии, от кога чакам разказа ти! :ieeee: Невероятни снимки и добро начало на разказа та "твоя" Рим :tzvetentze: Чакам продължението :D
Аватар
darusha5k
Виенско кафе
Мнения: 319
Регистриран на: Яну 14, '11, 17:28
Местоположение: Пловдив

Re: Порция Рим през моя поглед

Мнение от darusha5k »

Благодаря за приказната разходка, ще се върна и аз пак и ще видя тези красоти на живо. :stiskam:
Във Верона и Венеция съм била по това време на годината и пак беше пълно с циклами, като външно озеленяване.
Аватар
setipeti
Кана кафе
Мнения: 525
Регистриран на: Май 20, '13, 10:42
Местоположение: Варна

Re: Порция Рим през моя поглед

Мнение от setipeti »

И аз не съм била в този квартал,... пропуска трябва да бъде наваксан :D (частично го направих чрез твоите снимки, Тити)
с нетърпение очаквам следващото интересно място :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”