Моите приключения в Нормандия

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Моите приключения в Нормандия

Мнение от rumivarna »

Благодаря, Ида! :tzvetentze: Вълшебен разказвач си, както винаги! :liubov2:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Моите приключения в Нормандия

Мнение от ida_ili64 »

Добро утро! :dovolen:
Руми, благодаря!
От седмица се каня да спра и ви снимам туфите с иглика тук. Просто е невероятна гледка, караш колата и изведнъж в зеления страничен фон по пътя се появяват ''светещи'' петна.
Изображение

Изображение
Когато за първи път го видях този ефектр, реших, че е нещо захвърлено и проблясващо, и какво бе удивлението ми, когато разбрах, че е нещо цъфтящо.Те са точно като разлят фосфор - толкова светещо изглежда нежно жълтия им цвят върху зелената трева.
Изображение

Изображение

Изображение
Винаги растат на склон, така водата се плъзга по земята и се оттича в рова в ниското, тук си имаше още достатъчно кал, но тя е здрава, глинесто тинеста и за моя изненада се оказа, че корените са на около 15-20 см под очакваното, тревата създава ефект на'' шлем'' под който има въздушно пространство
Изображение
Удивена останах и при опита да си извадя няколко- много трудно стана, земята е изключително спластена- лепкава, явно доста глинеста и много мокра - почти невъзможна комбинация за България, защото в моя двор почвата е също много глинеста и след 30 минутно поливане, се оказва понякога, че сао повърхностния слой е мокър, а на 5 см под него е сухо.
Точно за това обаче , явно не изгниват корените на много растения, а са така огромни- понеже глинестите почви са богати на много вещества и минерали, полезни за цветята, ако пропуснат до корените им вода. Точно това се случва тук.
В събота в градчето ни има пазар на главната улица - кашкавали и сирена във фургони, зеленчуци, месо, риба и миди, каравана с грил , продавач на паеля,две странни шармантни французойки в самото начало, едната с черно прасенце на масата, а другата...с някакви странни джуднжуройки, веднага се спускат към теб и те заговарят... доколкото рабзрах, нещо като гадателка , предстазателка... или както дядо би я нарекъл- шарлатанка :lol: .Явно прасчо би трябвало да има някакви паранормални възможности, жалко, че френския ми е толкова мелодичен и такааааа... далечен като познание.
Та има и един щанд с цветя- на безобразни цени! От далеч видях нещо ярко в саксия,което взех за мак, но ме изненада , че го има в жълто, лилаво, циклам...Когато приближих- това беше анемоне, ама с размера на огромен мак :o !
Това, което поразява при игликите също е, че ги има на всякъде крайпътно в тревата, но са точно и само - жълти.Никакъв друг примес , никакъв друг цвят! Всъщност...излъгах. В тужичките, които извадих за себе си имаше и един единствен корен бяла иглика. :dovolen:
Хайде, нека е слънчево днес в душите ни! :daaa:
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10036
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 623 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Моите приключения в Нормандия

Мнение от greeneyed »

Ида,и в нашите гори и поляни е пълно с тази иглика- жълта, с малко по-особена структура от другите иглики. Даже и аз имам такава заварена. Може би не си джиткала в района около теб по времето , когато тя цъфти. ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Моите приключения в Нормандия

Мнение от Noel »

Обичам денят ми да започва с разказите на Ида.Сякаш разлиствам книга с картинки :nod:
Пазара ще е интересна гледка,ще ми се и него да видя през окото на Идичка :stiskam:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Моите приключения в Нормандия

Мнение от ida_ili64 »

greeneyed написа:Ида,и в нашите гори и поляни е пълно с тази иглика- жълта, с малко по-особена структура от другите иглики. Даже и аз имам такава заварена. Може би не си джиткала в района около теб по времето , когато тя цъфти. ;)
Грийни, ти говориш за тази, дето на едно клонче завършва със снопче с много цветенца, нали? Тази тук си е като тази, която продават в саксийки, всяко клонче завършва с едно цветче.
Ноел, като каза книжка с приказки - и си представих едно времешните книжки, които като се разтвореха и се получаваше фигурка някаква :dovolen: . И съсем скоро ми попадна статията за Сю Блекуел:
http://literaturatadnes.com/archives/285" onclick="window.open(this.href);return false; ;
а после и за Джоуди Харви-Браун :
http://m.ladyzone.bg/video-i-snimki/sku ... anici.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ами трябва да си взема фотото на пазар, ама ми е малко кофти там да снимам хората... ще видим.
Обаче снимах едно дворче, до паркинга, където спираме, след няколко дни минавайки от там с колата, видях, че не съм му единствената фенка :liubov2: - и друга жена правеше снимки. Вратата и прозорците са с мног красива декорация- не знам витраж ли е или- някаква рисунка, но са различни от нормалното.
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Моите приключения в Нормандия

Мнение от ida_ili64 »

Днес бе голямото дебнане на рододендрони :dovolen: , от една седмица - два пъти ходя да ги ''купувам'' в ЛИДЛ, щото не се научих, че тук имат рекламната слабост, на страничката на цветята в едното ъгълче да поместват цвете, което ще продават другия понеделник.
Та така, днес след като прекрачих първа вдигащата се желязна врата на ЛИДЛ, се собих с два ''отчувани'' рододендрона- бял и светлорозов, поне на картинка ;) . Дано не са само и отрасли с много химикали, но от немските ЛИДЛ и АЛДИ съм си купила много растения на сносни цени и винаги са се развивали добре. Признавам си, щях да метна в количката и третия вид- червеникакъв, но се озаптих, щото в градината имам'' стари покупки'', а Неди ми е купила светлолилав и ме чака в Германия...
Направих снимка на скромната ми колекцийка в градината:
Изображение
Две камелии - едната цикламена и прецъфтя, другата се кани да го прави и би трябвало да е розова по снимката( моля ти се Боже, нека е розова :tzvetentze: !!!), една бяла дипладеия, магнолия стелата, кошничка -тролей със извадените от мен попътни иглики, една с 10 стръка карамфили-купих ги миналата едмица, едни дългучи са, нямам на идея какво ще се пръкне, ама все е цветенце и душа носи :dovolen: , и още 6 иглики...бях ги купила за радост на окото още с идването ни. Лудост цветарска :ieeemyzh: а в стаите има още 5-6 саксийки за замитане като си тръгнем, добре, че сме с голяма кола, ама първо, всичко от Франция трябва да тигне до Германия, а две -3 седмици след което, трябва да се натовари в моята каручка, заедно със летните ми гуми, останалите лампи за зимната градина и един куп джунджурии, които сигурно заемат 2 кубични метра, а още е незнайно, какви щуротии ще се появят още. Киво ми е, че няма да мога да си купя делвата, за събиране на дъждовна вода от водосточната тръба, но обема си и е да се кара почти само тя в колата 350 л/ 78см обиколка/150 височина. Ще почака...
И така, малко нормандски емоции, вчера прибирайки се се спрях пред къщичкта, за която бях писала че съм снимала и снимах двора и прозорците й. Оказва се че е хотелче - легло и закуска .Не знам защо, но си мисля, че собственика му е сродна цветарска душа - на толкова малка площ, са натрупани толкова много саксиийки и засадени покрай оградката толкова много цветя!
:eeeh:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ето едно от витражните проорчета, които страшно ме грабнаха още първия път
Изображение

Изображение

Изображение
Розата на стената имам усещането, че изобщо не е карала ''зимен'' сън, цялата е покрита със зелени листа
Изображение
, а и другите рози са много свежарки тук, на фона на розите в другите дворове.
Времето в Нормандия е уникално!Голяма е зоза -за един ден си сменя дрешките по няколко пъти: от светли и свежи слънчеви тонове, до оловно сиво-синкави. Гледам небето от едната страна на къщата ни- синева с бели пухкавини, а от другата се е сбърчило и свъсило в такъв драматизъм , че чак го хваща човек страх да излезе. Тук чадъра не е спазсение, ако те подпука дъжда и си на вън, ще си цедиш ведро вода от дрехите после, защото винаги е много ветровито и дъжда се носи косо над земята, излива се внезапно, силно и изведнъж и пак така- внезапно спира, една невидима ръка разкъсва сякаш облаците и от там се примъква пак слънцето. Много често вали суграшица, има и дъги... ето една от събота:
Изображение
Но после като изгрее Слънчо, все едно никога не се е скривал. Уникално и сурово място е Нормандия, човек трябва да я опознае, за да я хареса и обикне. За хората- не мога да кажа нищо, контакта ми е много бегъл, да не кажа- никакъв. Криво ми е, че можех поне да науча някоя и френска дума тук, ако имаше с кого да контактувам, но уви, няма. Е, и това се преживява! :dovolen:
Онзи ден, подбудена от темите за стлове и обазвеждания, и дискусиите на тема интериор,ме обхвана неудържимо желание да си направя една романтична декупажна табла, та се сдобих и със салфетки
Изображение
, изгледах даже няколко уроци по декупажна техника... Ще си търся сега табла :daaa:

Докато пише, от слънчево, стана ето такова
Изображение
Човек в такива моменти разбира най-добре какво значи да си имаш покрив над главата! :nod:
Отивам да се занимавам със себе си ;) , а на вас- хубава вечер! :daaa:
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Моите приключения в Нормандия

Мнение от Виола »

Ида, честити ти нови придобивки! Всичките са прекрасни!
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Моите приключения в Нормандия

Мнение от Noel »

Идичка,първо за хотелчето :nod: този си е абсолютен маниак,гледам че има саксии на всички възможни места :lol:
Второто е за теб :liubov: гониш го по петите мосюто :lol: :lol: :lol:
Сигурна съм,че и още нещо ще награбиш :hihihi:
Шегата настрана,екземплярите са страхотни :o Много ще те радват :daaa:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Моите приключения в Нормандия

Мнение от ida_ili64 »

Те вече си ме радват Теди! :daaa: Благодаря ви и на двечките с Виола.
Днес понеже станах много рано, се въоръжих с търпение и довърших един свой пътевис от мястото, което посетихме миналата неделя. Пътеписа ми е в блога, снимките са много, за това, направо ще ви поканя на разходка в блога ми. И така, обувайте удобните обувки и тръгваме ... за Сен Мало :dovolen:.

http://diva-edel-art.blogspot.fr/2014/0 ... -malo.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Тук ще докача само няколко снимки от пеперудите в тоя магазин, макар, да се натъжих , че живота им е приключил по този начин...
Изображение

Изображение

Изображение

в една витрина от страни имаше скорпиони- цена на бройка - 25 Е.
А това е витрината отпред на магзина, не събрах смелост да влезна вътре... двете с продавачката щателно и с дебнещи погледи се изучавахме една друга... ;) .
Изображение

И тук един прозорец, през който си позволих да "надникна" целия етаж е опасан с фалчовци!
Изображение
И едни изловени наблюдатели...

Изображение

Пропуснала да цъфне пъпка на магнолия...
Изображение

От високо...
Изображение
и от близко...пак камелии :lol:
Изображение
И още един покрив с този причудлив комин
Изображение
и супер миниатюрните му прозорчета...
Изображение
Удивително е колко неща могат да ни впечатлят понякога, а друг път изобщо да не ги забележим...
Приятна разходка!И забавен ден! :dovolen:
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Моите приключения в Нормандия

Мнение от DOBI »

Страхотни пътеписи си направила и караш хората да захаресват най-необичаното и дъждовно място във Франция!
Климатът наистина е ужасен,но винаги има какво да те впечатли!
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”